Największe rekordy w historii Oscarów. "Władca Pierścieni" niepokonany od kilkunastu lat

Oscary
Ozgur Donmaz / Getty Images
Źródło: Photodisc
Oscary przyznawane są od 1929 roku. Przez ponad 90 lat nagrodzono setki filmów, aktorów, reżyserów i innych twórców filmowych. Pobito też kilka rekordów. Które produkcje do dziś pozostają niepokonane?

Oscary 2021. Rekord nie zostanie pobity

W całej historii Oscarów najwięcej nominacji, bo aż 14 otrzymały filmy "Wszystko o Ewie" (1950), "Titanic" (1997) oraz "La La Land" (2016). W tym roku to "Mank" otrzymał miano filmu z największą liczbą nominacją – jest ich jednak "tylko" 10.

Wśród laureatów Oscarów prym wiodą natomiast trzy filmy, które podczas jednej gali zgarnęły aż 11 statuetek. Są to: "Ben-Hur" w reżyserii Williama Wylera (1959), wspomniany już "Titanic" Jamesa Camerona oraz "Władca pierścieni: Powrót króla" Petera Jacksona (2003). Spośród nich tylko ten ostatni zdobył tyle Oscarów, ile miał nominacji. W 2021 roku "Mank" nie ma możliwości pobicia tego rekordu.

Największe oscarowe rekordy

Poza filmami, także aktorzy i inni twórcy filmowi mogą poszczycić się oscarowymi rekordami. Walt Disney to zdobywca największej liczby nagród - aż 26. Jednocześnie jest także jednym z najczęściej nominowanych artystów - otrzymał w sumie 59 nominacji. Katharine Hepburn to najczęściej nagradzana aktorka. Nominowano ją 12 razy (zawsze za rolę pierwszoplanową), a statuetkę otrzymała czterokrotnie. Najczęściej nominowaną aktorką jest Meryl Streep (12 nominacji), która nagrodzona została trzykrotnie (za role w "Sprawie Kramerów", "Wyborze Zofii" i "Żelaznej Damie").

Po trzy Oscary wśród aktorów otrzymali Jack Nicholson, który ma na swoim koncie także najwięcej nominacji – 12. Statuetki otrzymał za role w filmach "Lot nad kukułczym gniazdem", "Czułe słówka" i "Lepiej być nie może". Tyle samo Oscarów dostali Walter Brennan ("Prawo młodości", "Kentucky" i "Człowiek z Zachodu") oraz Daniel Day-Lewis ("Moja lewa stopa", "Aż poleje się krew" i "Lincoln"). Najczęściej nagradzany reżyser to John Ford, który w swojej karierze otrzymał 4 Oscary – za filmy "Potępieniec", "Grona gniewu", "Zielona dolina" i "Spokojny człowiek".

Najczęściej nagradzany kraj w kategorii filmu obcojęzycznego to Włochy. W sumie włoskie produkcje otrzymały 11 Oscarów (plus 3 Nagrody Specjalne/Honorowe). Ostatnio w 2014 roku nagrodzono "Wielkie piękno" w reżyserii Paolo Sorrentino.

"Przyczajony tygrys, ukryty smok" Anga Lee i "Roma" Alfonso Cuaróna to z kolei najczęściej nominowane filmy nieanglojęzyczne (10 nominacji). Produkcja z Tajwanu otrzymała 4 Oscary, a meksykański hit – 3 Oscary.

Zdobywcą największej liczby nominacji podczas jednej edycji był Francis Ford Coppola, który w 1974 roku był nominowany za produkcję i scenariusz "Rozmowy" oraz produkcję, reżyserię i scenariusz "Ojca chrzestnego II". Najwięcej Oscarów podczas jednej gali otrzymali natomiast Walt Disney (4 w 1953 roku) i Bong Joon-ho (4 w 2020 roku).

Zobacz wideo: Emma Stone wystawiła swoją sukienkę z Oscarowej gali 2015 roku aukcję w szczytnym celu

Cover Video/x-news

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!