2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 odszedł papież Jan Paweł II. Wtedy świat na chwilę się zatrzymał, a na placu św. Piotra w Rzymie i w polskich miastach gromadziły się tłumy. - Ta śmierć bardzo wiele osób zjednoczyła - zaznaczył ks. Tomasz Szopa w reportażu Dzień Dobry TVN.
Problemy zdrowotne Jana Pawła II
Stan zdrowia Jana Pawła II pogorszył się na początku lutego 2005 roku. Spędził wiele dni w rzymskiej klinice Gemelli, gdzie był leczony z grypy i przeszedł zabieg tracheotomii. Miał trudności z przełykaniem, bardzo osłabł i stracił na wadze.
- Pamiętam ten obraz Ojca Świętego, który już nie uczestniczy w drodze krzyżowej. Siedzi tyłem, odwrócony do kamery i przed nim krzyż. Taki niemy obraz, a tak mocny, że ten człowiek, który wiedzieliśmy, że jest bardzo słabego zdrowia, jednak chce w tej drodze krzyżowej uczestniczyć i że on tam trwa przy tym krzyżu - wspominała Katarzyna Olubińska-Godlewska, dziennikarka Dzień Dobry TVN.
31 marca 2005 roku lekarze stwierdzili u Jana Pawła II wstrząs septyczny wraz z ciężką niewydolnością kardiologiczną.
- Byłam w tamtym okresie jedyną Polką, która żyła za murami Watykanu. Jedyną Polką świecką i to, co przykuwało bardzo uwagę, co było ogromnie dla mnie poruszające w tych ostatnich dniach bezpośrednio poprzedzających jego odejście, to były okna, które nie gasły przez całą noc. Świadczyło to o tym, że dzieje się źle i że cały czas ci najbliżsi czuwają - mówiła Magdalena Wolińska-Riedi, dziennikarka i żona członka Gwardii Szwajcarskiej.
20 lat temu odszedł Jan Paweł II
2 kwietnia 2005 roku wieczorem usłyszeliśmy, że Jan Paweł wrócił do domu Ojca.
- Pamiętam, że wiele osób trzymało zapalone świece tak, jakby na znak, że choć człowiek umiera, światło pozostaje - zauważył Giovanni Maria Vian, dziennikarz, a w latach 2007-2018 redaktor naczelny "L'Osservatore Romano".
Polacy skupieni w zadumie i modlitwie tłumnie gromadzili się w wielu polskich miastach m.in. pod słynnym papieskim oknem na Franciszkańskiej w Krakowie.
- Śmierć Jana Pawła II bardzo wiele osób połączyła, zjednoczyła. Doprowadziła często do przebaczenia - zaznaczył ks. Tomasz Szopa, kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
- W czasach trudnych był naszym pocieszycielem, a potem, kiedy przyszły czasy wolności, stał się naszym nauczycielem - dodała Katarzyna Kolenda-Zaleska, dziennikarka "Fakty" TVN.
Zobacz cały reportaż Dzień Dobry TVN.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Zobacz także:
- Fotograf Jana Pawła II. Papież był dla niego jak ojciec
- Projektował szaty dla Jana Pawła II
- Replika samochodu Jana Pawła II
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: S. Brózda, A. Żurek
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN