Ponad cztery dekady temu świat wstrzymał oddech. O godzinie 17:19, papież Jan Paweł II nachyla się, by pobłogosławić dziewczynkę. W tym momencie pada strzał. Następnie ranny Karol Wojtyła osuwa się na ręce stojącego za nim kardynała Stanisława Dziwisza. Po zamachu papież powie "jedna ręka strzelała, inna niosła kulę". Kto pociągnął za spust feralnego 13 maja 1981 roku? Co wiemy o zamachowcu?
"Wykorzystali mnie".
Informację o jej śmierci przekazał rzecznik krakowskiej kurii.
Były burmistrz Zakopanego Adam Bachleda-Curuś w jednym z wywiadów opowiedział o chorobie taty Alicji Bachledy-Curuś i cudzie, który zdarzył się w jego rodzinie.
"To było dwa i pół roku docierania krok po kroku, kropli do prawdy".
"Na tym T-shircie ojciec święty ma czarne oczy".
Cykl reportaży "Bielmo" odsłonił mechanizmy tuszowania przestępstw.
Z tyłu widniał kontrowersyjny napis.
Mateusz Hładki odwiedził dyplomatę w jego warszawskiej rezydencji.
Kerry Kennedy jest córką prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych Roberta Kennedy'ego, czyli młodszego brata prezydenta USA, Johna Kennedy'ego. Jest prezesem fundacji im. jej ojca, zajmującej się prawami człowieka. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o działalności organizacji oraz o swoim dzieciństwie.
Dziś mija 17. rocznica śmierci Jana Pawła II. Papież zmarł 2 kwietnia 2005 o godz. 21:37. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński napisał, że "to człowiek, który inspirował świat i wpływał na losy zimnowojennej Europy". Jak wyglądał jego pontyfikat?
Wanda Półtawska przez lata była bliską współpracownicą i przyjaciółką papieża Jana Pawła II. Nazywana jest szarą eminencją polskiego Kościoła Katolickiego. W czasie II wojny światowej była więźniarką obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie padła ofiarą okrutnych eksperymentów medycznych.
40 lat temu nie tylko Rzymem, ale wkrótce i całym światem wstrząsnęło zaginięcie Emanueli Orlandi. Sam papież Jan Paweł II apelował do porywaczy o uwolnienie kobiety. Po 4 dekadach dalej nie ma po niej śladu. Sprawie przyjrzała się Ewa Galica w reportażu "Zaginięcie Emanueli Orlandi – największa tajemnica Watykanu".
Mijają 43 lata, od kiedy kolegium kardynalskie w Rzymie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. Przyjął on imię Jan Paweł II. Jego 27-letni pontyfikat był ważnym rozdziałem w historii Kościoła na świecie.
Chris Niedenthal to legendarny fotoreporter, ikona europejskiej fotografii, archiwista PRL-u. Współpracował m.in. z takimi magazynami jak "Newsweek", "Time" i "Der Spiegel". Został też laureatem prestiżowego konkursu World Press Photo. Nam opowiedział o swojej niezwykłej pracy i ukochanej rodzinie.
Nie milkną komentarze dotyczące dokumentu "Don Stanislao" na temat kardynała Stanisława Dziwisza. W reportażu przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy wskazujące, że sekretarz Jana Pawła II uczestniczył m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie. Według kardynała Dziwisza, w filmie postawiono "zniesławiające zarzuty". Czy to dobra linia obrony? O tym rozmawiali w naszym programie dziennikarz Piotr Kraśko oraz katolicki publicysta Tomasz Terlikowski.
Za sprawą dokumentu pt. "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" głośno zrobiło się o najbliższym współpracowniku Jana Pawła II. Podobno ukrywał on informacje o molestowaniu dzieci przez duchownych. W Dzień Dobry TVN zaskakujące informacje ujawnił autor reportażu, Marcin Gutowski. Co udało mu się ustalić?
O pracy nad stworzeniem wiernej repliki samochodu, którym jeździł biskup Karol Wojtyła, Marcinowi Sawickiemu opowiedział Adam Klimek - prowadzący program "Samochód marzeń: kup i zrób". Ile godzin pracy pochłonęła renowacja auta i co sprawiło najwięcej problemów? Gdzie będzie można zobaczyć auto, czy zostanie ono dopuszczone do ruchu?
W drugim dniu konklawe, 16 października 1978 r., krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Świat był zaskoczony tą decyzją, ponieważ po raz pierwszy od 455 lat na Stolicy Piotrowej zasiadł biskup, który nie był Włochem i do tego miał tylko 58 lat. Wojtyła przybrał imię Jan Paweł II.
Piotr Kraśko: "Żadnego człowieka w historii świata nie widziało z bliska tak wielu ludzi". Jak wyglądały kulisy wyboru Karola Wojtyły na papieża? Co wiemy, a czego możemy się jedynie domyślać? Jak z perspektywy minionych 40 lat możemy ocenić pontyfikat Jana Pawła II?
Ile strzałów padło w 1981 r. na Placu Św. Piotra w Rzymie? Czy Mehmet Ali Agca działał sam? W Dzień Dobry TVN Jacek Tacik, autor książki "Zamach" i jedyny polski dziennikarz, który rozmawiał z zamachowcem, opowiedział o spotkaniu z Agcą. Jak twierdzi, mężczyznę najbardziej zaskoczyło pytanie o to, czym się obecnie zajmuje. Od kogo otrzymuje pieniądze na utrzymanie? Czy to cena za jego milczenie?
W 1981 r. na Placu Św. Piotra w Rzymie Mehmet Ali Agca dokonał nieudanego zamachu na papieża Jana Pawła II. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Jacka Tacika - jedynego polskiego dziennikarza, który z nim rozmawiał. Jakim rozmówcą jest Agca? Jakie pytania sprawiały mu największą trudność? Z czego żyje po wyjściu z więzienia? Gdzie doszło do spotkania? Czy Agca chciałby przyjechać do Polski?
13 maja minie 35 lat od zamachu na Jana Pawła II. Pamiętnego, tragicznego popołudnia 1981 roku Papieżowi towarzyszył jego osobisty fotograf - Arturo Mari. Jak fotograf wspomina współpracę z Ojcem Świętym? Przez 50 lat pracy w Watykanie Arturo Mari zrobił ponad 6 mln zdjęć. Która fotografia ma dla niego największe znaczenie? Z fotografem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.
Jean Michel Jarre jest kompozytorem, producentem, ale przede wszystkim performerem. Jego koncerty słyną z dużej ilości świateł, sztucznych ogni i laserów. O inspiracjach, sentymencie do Polski i spotkaniu z Janem Pawłem II powiedział dziennikarce Dzień Dobry TVN Gabi Drzewieckiej. Dowiedzieliśmy się również, czego nauczył go dziadek.
Gdyby zapytać Włochów o najbardziej im znanego Polaka, to jego nazwisko byłoby zapewne w czołówce. Był wieloletnim korespondentem włoskich mediów w Stanach Zjednoczonych i Moskwie. Relacjonował najważniejsze wydarzenia w XX wieku, a po karierze dziennikarskiej zajął się polityką. Na spotkanie z Jasiem Gawrońskim wybrała się do stolicy Włoch dziennikarka Dzień Dobry TVN Ula Chincz. Opowiedział jej o swojej pracy dziennikarza, przygodzie z włoską polityką, współpracy z byłym premierem Włoch Silvio Berlusconim i spotkaniach z polskim papieżem Janem Pawłem II. Dlaczego używa imienia "Jaś", a nie "Jan"?
Jean Charles de Castelbajac to legenda świata mody. Jego kontrowersyjne i awangardowe stroje nosiły takie gwiazdy, jak: John Lennon, Madonna i Lady Gaga. Jego przygoda z modą rozpoczęła się od skandalu. Jakiego? Dziennikarce Dzień Dobry TVN Katarzynie Olubińskiej opowiedział o swojej pracy. Dowiedzieliśmy się m.in., jak określił pracę projektanta polski papież i z jaką gwiazdą współpraca była najbardziej emocjonująca.
Katarzyna Olubińska zabrała kamerę Dzień Dobry TVN do San Pietro della Ienca - miejsca, w którym lubił wypoczywać Jan Paweł II. Co robił papież w swoim wolnym czasie i dlaczego akurat to miejsce tak bardzo przypadło mu do gustu?
Z plakatu wyborczego patrzy na nas Karol Wojtyła wystylizowany na polityka, a na plakacie widnieje napis" Twój kandydat w codziennych wyborach". Kto wymyślił tę kontrowersyjną kampanię i po co? O tym, w dziesiątą rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Tomaszem Kempskim, rzecznikiem Centrum Myśli Jana Pawła II. A co Wy myślicie o tej kampanii? Piszcie w komentarzach!
Przejadą wiele kilometrów po to, aby być w Watykanie w tak ważnym dla Polaków i chrześcijan z całego świata dniu. W niedzielę odbędzie się kanonizacja papieża Polaka - Jana Pawła II. W jakich nastrojach ruszają pielgrzymi? Co przygotowali z okazji kanonizacji? Dlaczego postanowili być w Rzymie tego dnia? O to zapytała ich dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.
W niedzielę kanonizacja papieża Jana Pawła II. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer nie mógł przejść obojętnie obok tego wydarzenia. Spotkał się z osobami, które wybierają się na pielgrzymkę do Watykanu, aby tam przeżywać ten niezwykły dzień. Usłyszał od nich, w jakiej intencji tam jadą i jak się przygotowali do tej podróży. Filip postanowił też porozmawiać po włosku z mieszkańcem Półwyspu Apenińskiego. Problem w tym, że nasz dziennikarz nie zna włoskiego...