Zmarła Wanda Półtawska. Przyjaciółka Jana Pawła II miała 101 lat

Źródło: Dzień Dobry TVN
Cmentarz Rakowicki w Krakowie – pomnik historii i kultury
Cmentarz Rakowicki w Krakowie – pomnik historii i kultury
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii
Wanda Półtawska nie żyje. Wieloletnia przyjaciółka Jana Pawła II 2 listopada świętowałaby 102. urodziny. Informację o jej śmierci przekazał rzecznik krakowskiej kurii.

Wanda Półtawska nie żyje

Wanda Półtawska zmarła w nocy z 24 na 25 października 2023 roku w wieku 101 lat. Była psychiatrką, wykładowczynią uniwersytecką, działaczką antyaborcyjną oraz przyjaciółką Jana Pawła II. Była obecna w ostatnich chwilach życia papieża. Informację o jej śmierci potwierdził rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski w rozmowie z RMF FM.

Kim była Wanda Półtawska?

Wanda Półtawska urodziła się 2 listopada 1921 roku. Od najmłodszych lat była zaangażowana w harcerstwo, a po rozpoczęciu II wojny światowej włączyła się w służbę pomocniczą jako łączniczka. Była więźniarką obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie poddawano ją pseudomedycznym eksperymentom.

Po wojnie oddała się pracy naukowej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Studiowała psychologię. To przy tej uczelni zorganizowała Instytut Teologii Rodziny, któremu przewodniczyła przez ponad trzy dekady.

Od lat 50. utrzymywała bliski kontakt z Karolem Wojtyłą. Ich wieloletnia przyjaźń doprowadziła do bliskiej współpracy i wymiany korespondencji. Gdy został wybrany na papieża w 1978 roku, Wanda Półtawska zaczęła pełnić rolę jego współpracowniczki. Stopniowo zwiększała się jej rola w Kościele krakowskim i w Watykanie. Po zamachu z 1981 roku była jedną z niewielu osób, które dopuszczono do rannego Jana Pawła II.

Była działaczką antyaborcyjną, przeciwniczką in vitro oraz antykoncepcji. Za swoją działalność wyróżniona była m.in. Orderem Orła Białego w 2016 roku za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, a także za "chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej". Otrzymała też honorowe obywatelstwo miasta Krakowa.

Więcej informacji na tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: tvn24.pl, wikipedia.pl, wiadomosci.gazeta.pl, diecezja.pl

Źródło zdjęcia głównego: mwmedia

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana