Wanda Półtawska obchodzi 100. urodziny. Jej przyjacielem był św. Jan Paweł II

Wanda Półtawska, odznaczeni Orderem Orła Białego
Wanda Półtawska, odznaczeni Orderem Orła Białego
Źródło: x-news/TVN24
Wanda Półtawska przez lata była bliską współpracownicą i przyjaciółką papieża Jana Pawła II. Nazywana jest szarą eminencją polskiego Kościoła Katolickiego. W czasie II wojny światowej była więźniarką obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie padła ofiarą okrutnych eksperymentów medycznych.

Wanda Półtawska - młodość i pobyt w obozie koncentracyjnym

Wanda Półtawska urodziła się 2 listopada 1921 roku w Lublinie. Od dzieciństwa angażowała się w działalność harcerską, a w 1938 roku została drużynową IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich. W czasie II wojny światowej była łączniczką, rozwoziła m.in. pocztę, broń czy pieniądze. W lutym 1941 lutego została aresztowana wraz z innymi harcerkami.

Dziewczęta trafiły do lubelskiego więzienia, gdzie przeszły śledztwo z torturami, a pod siedmiu miesiącach przewieziono je do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Tam były poddawane medycznym eksperymentom - rozcinano nogi, do ran wkładano odłamki szkła, metalu, ziemię, watę. Tylko części z nich podawano leki. Na innej grupie prowadzono operacje kostne, które wymagały łamania kończyn. 

Po wojnie zaczęła studiować medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończyła je w 1951 rok. Następnie uzyskała oba stopnie specjalizacji i doktorat z psychiatrii. Pracowała jako wykładowca akademicki, a w 1967 zorganizowała Instytut Teologii Rodziny przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Kierowała nim przez 33 lata, piastując stanowisko profesora. 

Zobacz wideo: Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. Wyróżnieni m.in. Półtawska, Kleiber, Szewińska, Lorenc

ORIGINAL (16)
Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. Wyróżnieni m.in. Kleiber, Szewińska, Lorenc
W 2016 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego m.in. Wandę Półtawską.

Przyjaźń z papieżem Janem Pawłem II

Półtawska była bliską przyjaciółką papieża. Nie wiadomo, kiedy dokładnie się poznali. Tomasz Krzyżak, autor książki pt. "Wanda Półtawska. Biografia z charakterem" przypuszcza, że po raz pierwszy spotkali się w 1953 roku, kiedy Wanda spowiadała się u Karola Wojtyły. Z czasem stał się jej przewodnikiem duchowym. Papież darzył ją ogromnym zaufaniem, dlatego też odgrywała dużą rolę w Watykanie - była osobą, która ma bezpośredni dostęp do Jana Pawła II.

- Nie mierzyłam tego wpływu. Natomiast z całą pewnością miałam na niego wpływ, jako kobieta, na zupełnie nową rzeczywistość, bo on nie miał okazji mieć ani siostry, ani mamy - mama wcześnie zmarła - i dla niego świat kobiet był ciekawy, i on był zafascynowany kobiecością - powiedziała Wanda Półtawska w swojej biografii.

Wprowadzenie w 1993 roku prawnego zakazu aborcji w Polsce było w pewnym sensie zwieńczeniem walki, która w latach 50. połączyła Półtawską z Wojtyłą. Jednak ustawa dopuszczająca przerwanie ciąży w trzech przypadkach, nie satysfakcjonowała jej. Była inicjatorką kolejnych projektów ustawy antyaborcyjnej, odcinając się jednak od propozycji, aby za aborcję karać kobiety.

W 2016 r. Wanda Półtawska została odznaczona Orderem Orła Białego za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, a także za "chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej". Po dziś dzień jest aktywna, spotyka się z ludźmi, a dla wielu z nich jest autorytetem.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości