Saul Dreier urodził się prawie 100 lat temu w Krakowie. Jego lata młodości przypadły na czas okupacji hitlerowskiej. Bardzo dobrze pamięta czasy II wojny światowej. Jest dowodem na to, że na nic w życiu nie jest za późno. Mając 90 lat, postanowił nauczyć się grać na perkusji i założył Holocaust Survivors Band.
Wanda Półtawska przez lata była bliską współpracownicą i przyjaciółką papieża Jana Pawła II. Nazywana jest szarą eminencją polskiego Kościoła Katolickiego. W czasie II wojny światowej była więźniarką obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie padła ofiarą okrutnych eksperymentów medycznych.
27 stycznia mija 76 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. To właśnie tam trafiły Anne Frank i Eva Schloss. Tylko jedna z nich przeżyła. Anne została przewieziona do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen, gdzie zmarła na tyfus, a Eva potrzebowała 40 lat, by rozliczyć się z tragicznymi wydarzeniami.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Saula Dreiera, który przeżył Holocaust. Był więźniem trzech obozów koncentracyjnych. W obozie w Płaszowie pomogła mu przetrwać muzyka. W jakich okolicznościach Pan Saul stał się członkiem chóru? Kto pomógł mu uciec z obozu? Później przez kilkadziesiąt lat Pan Saul nie miał styczności z żadnym instrumentem. Co się stało, że postanowił założyć zespół Holocaust Survivors Band?
Po ponad 70 latach pamiątki po więźniach obozów koncentracyjnych wracają do ich potomków. Wśród nich znaleźli się Maciej i Roman Siodowie, prawnukowie Zygmunta Boboli. Wszystko dzięki działalności Małgorzaty Przybyły, która zajmuje się poszukiwaniem rodzin byłych więźniów. Teraz szuka rodzin trzech osób: Władysławy Kaczmarek, Grzegorza Biela i Tadeusza Tomaszewskeigo. Zdjęcia znajdziecie w naszej galerii.