Była więźniarka w rozmowie z dziennikarzem Dzień Dobry TVN Marcinem Sawickim powróciła wspomnieniami do obozowego piekła i porad matki.
"Przeżycia w obozie nominują go do rangi bohatera".
Saul Dreier urodził się prawie 100 lat temu w Krakowie. Jego lata młodości przypadły na czas okupacji hitlerowskiej. Bardzo dobrze pamięta czasy II wojny światowej. Jest dowodem na to, że na nic w życiu nie jest za późno. Mając 90 lat, postanowił nauczyć się grać na perkusji i założył Holocaust Survivors Band.
Wanda Półtawska przez lata była bliską współpracownicą i przyjaciółką papieża Jana Pawła II. Nazywana jest szarą eminencją polskiego Kościoła Katolickiego. W czasie II wojny światowej była więźniarką obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie padła ofiarą okrutnych eksperymentów medycznych.
"Psy miały takie same ubrania jak strażnicy"
27 stycznia mija 76 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. To właśnie tam trafiły Anne Frank i Eva Schloss. Tylko jedna z nich przeżyła. Anne została przewieziona do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen, gdzie zmarła na tyfus, a Eva potrzebowała 40 lat, by rozliczyć się z tragicznymi wydarzeniami.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Saula Dreiera, który przeżył Holocaust. Był więźniem trzech obozów koncentracyjnych. W obozie w Płaszowie pomogła mu przetrwać muzyka. W jakich okolicznościach Pan Saul stał się członkiem chóru? Kto pomógł mu uciec z obozu? Później przez kilkadziesiąt lat Pan Saul nie miał styczności z żadnym instrumentem. Co się stało, że postanowił założyć zespół Holocaust Survivors Band?
Po ponad 70 latach pamiątki po więźniach obozów koncentracyjnych wracają do ich potomków. Wśród nich znaleźli się Maciej i Roman Siodowie, prawnukowie Zygmunta Boboli. Wszystko dzięki działalności Małgorzaty Przybyły, która zajmuje się poszukiwaniem rodzin byłych więźniów. Teraz szuka rodzin trzech osób: Władysławy Kaczmarek, Grzegorza Biela i Tadeusza Tomaszewskeigo. Zdjęcia znajdziecie w naszej galerii.