Czy kardynał Stanisław Dziwisz ukrywał pedofilię wśród księży? "Kilkaset osób zostało wykorzystanych seksualnie przez kilkadziesiąt lat"

Marcin Gutowski o reportażu ''Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza''
Za sprawą dokumentu pt. "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" głośno zrobiło się o najbliższym współpracowniku Jana Pawła II. Podobno ukrywał on informacje o molestowaniu dzieci przez duchownych. W Dzień Dobry TVN zaskakujące informacje ujawnił autor reportażu, Marcin Gutowski. Co udało mu się ustalić?

Oskarżenia wobec kardynała Stanisława Dziwisza

Kardynał Stanisław Dziwisz jest znany jako poważany, osobisty sekretarz, a jednocześnie przyjaciel Jana Pawła II. Teraz za sprawą reportażu Marcina Gutowskiego na jaw wyszły szokujące informacje. Jak twierdzą jego bohaterowie, ksiądz w szokujący sposób dbał o interes Kościoła. Podobno ukrywał wiadomości dotyczące ofiar pedofilii.

Kardynał Dziwisz jest oskarżany o bardzo wiele rzeczy. Po pierwsze o to, że bardzo dokładnie reglamentował informacje, które trafiały do Jana Pawła II, dotyczące największych skandali w historii Kościoła ostatnich kilkudziesięciu lat. Chodzi oczywiście o nadużycia seksualne, chodzi o pedofilię, między innymi o sprawę Legionistów Chrystusa, gdzie kilkaset osób zostało wykorzystanych seksualnie przez kilkadziesiąt lat

- mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Gutowski.

Kontakt z kardynałem Dziwiszem

W trakcie trwania programu autor reportażu podkreślał, że wielokrotnie próbował się skontaktować ze Stanisławem Dziwiszem. Chciał za wszelką cenę poznać odpowiedzi na kontrowersyjne pytania. Kardynał jednak milczał.

Taka jest moja praca. Mam obowiązek starać się być dociekliwy, choć grzeczny - co niektórzy mi zarzucają wobec kardynała - ale starać się odpowiedzieć za wszelką cenę na zadawane pytania. (...) Bardzo żałuję, że pomimo wielu tygodni prób, ksiądz kardynał do dzisiaj nie zechciał poświęcić nam czasu . Ksiądz kardynał zareagował na ten reportaż już w dniu emisji. Wydał oświadczenie, w którym prosi o powołanie niezależnej komisji, która zbada jego sprawę

- zdradził autor reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza".

Nie wiadomo jednak kto miałby wchodzić w skład owej komisji, ani kiedy miałaby ona zostać powołana. Wiele osób ma także wątpliwości, czy rzeczywiście mogłaby ona być niezależna i bezstronna.

Czy Jan Paweł II wiedział o pedofilii?

Owa sytuacja odbija się obecnie także na Janie Pawle II. Papież jest w końcu niezaprzeczalnym autorytetem milionów ludzi. Przez wielu do dziś uważany jest za najważniejszego Polaka. Stał się wzorem do naśladowania. Czy jednak miał coś na sumieniu?

To jest właśnie pytanie do księdza kardynała Dziwisza. Najważniejsze pewnie. I tak jak mówi jeden z moich rozmówców w reportażu - najgorszą rzeczą, jaką dziś można zrobić, jaką może zrobić Janowi Pawłowi II jego wieloletni współpracownik, jego przyjaciel, jest milczeć w tej sprawie, choć posiada się wiedzę na ten temat

- apelował Marcin Gutowski.

Dziennikarz dodał także, że nie jest całkowitym przeciwnikiem Kościoła. Sam urodził się za pontyfikatu Jana Pawła II, pamięta go i był dla niego bardzo ważną postacią. Do dziś uważa go za niezwykłą postać na skalę światową, której wiele zawdzięczają ludzie na całym świecie.

Z drugiej strony to nie jest ktoś, wobec kogo nie należy krytycznie analizować jego postępowania, jego postaw. Trzeba je weryfikować. Jeżeli mamy taki autorytet, to żeby on był prawdziwy, żeby on był szczery, musimy zadawać te pytania. Ja nie wiem, czy Jan Paweł II miał coś na sumieniu, to pytanie do kardynała Dziwisza, ale być może np. był naiwny, być może miał zbyt duże zaufanie do ludzi, którym powierzał pewne obowiązki, też nieformalnie, jak księdzu kardynałowi, czy wówczas biskupowi Dziwiszowi

- dodał w Dzień Dobry TVN reporter.

Reakcje na reportaż o Dziwiszu

Reportaż "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" został pokazany 9 listopada w magazynie "Czarno na białym" w TVN24 i momentalnie odbił się wielkim echem w mediach. Do autora już zaczęli się zgłaszać ludzie zainteresowani jego pracą, ale także ofiary molestowań księży.

Bardzo dużo pojawia się wiadomości, w których ludzie rzucają jakieś nowe światło. Mówią, że brali udział w jakiś wydarzeniach. Podają informacje, proszą o kontakt. Także tych wątków jest nieskończenie wiele niestety w tej sprawie. One wymagają jeszcze długiej pracy, dokumentacji, rzetelnego zbadania, zweryfikowania

- zdradził Marcin Gutowski.

Równocześnie w Dzień Dobry TVN Małgorzata Ohme zapewniała:

Pamiętajmy, że autorytet nie musi być nieskazitelnie czysty. Człowiek pełen błędów też może być dla nas wielkim autorytetem , a może nawet jeszcze bliższy nam wszystkim. Nikt nie jest doskonały

Reportaż o Stanisławie Dziwiszu w TV

"Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" zostanie wyemitowany w czwartek, 12 listopada 2020 roku o godz. 22:40 na antenie stacji TVN.

To jest rzecz, którą trzeba zobaczyć, bo żyjemy w pewnym micie

- stwierdził Filip Chajzer.

Dzień Dobry TVN

"Lewica posprząta po kościele katolickim". Posłanki zbiły portret kard. S. Dziwisza i zebrały szczątki szczotkami. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości