"To było dwa i pół roku docierania krok po kroku, kropli do prawdy".
Cykl reportaży "Bielmo" odsłonił mechanizmy tuszowania przestępstw.
Marcin Gutowski z TVN24 otrzymał Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. To jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród dziennikarskich w Polsce.
Frederic Martel to autor niezwykle poczytnej książki "Sodoma", która wywołała szok nie tylko we francuskim Kościele. Jej treść odbiła się szerokim echem również w Polsce. Z pisarzem spotkała się Anna Kalczyńska.
"Kościół choruje na to, co diagnozuje u innych"
Co trzecie dziecko, które pada ofiarą pedofila, doznaje tego ze strony członka rodziny lub osoby duchownej. Najmłodszy skrzywdzony maluch miał rok. Tak wynika z raportu, który przedstawiła Państwowa Komisja ds. Pedofilii. Dokument jest podsumowaniem badań m.in. akt sądowych. Do prokuratury przekazano 137 zgłoszeń.
Duchowny, którego historię pokazali bracia Sekielscy w głośnym filmie "Zabawa w chowanego" trafi do więzienia. Arkadiusz H. za wykorzystywanie seksualne 15-letniego chłopca został skazany na trzy lata pozbawienia wolności.
Za sprawą dokumentu pt. "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" głośno zrobiło się o najbliższym współpracowniku Jana Pawła II. Podobno ukrywał on informacje o molestowaniu dzieci przez duchownych. W Dzień Dobry TVN zaskakujące informacje ujawnił autor reportażu, Marcin Gutowski. Co udało mu się ustalić?
W internecie pojawiła się interaktywna "Mapa kościelnej pedofilii w Polsce", którą opracowała fundacja "Nie lękajcie się". Prace nad nią trwały pięć lat. W jakim celu powstała? W jaki sposób weryfikowane są przypadki pedofilii oznaczone na mapie? Ile nowych zgłoszeń napłynęło po opublikowaniu mapy? Czy są cechy charakteru, które predysponują do zachowań pedofilskich? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN prezesa Fundacji "Nie lękajcie się" Marka Lisińskiego i prezes Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" Monikę Sajkowską.
Gość Dzień Dobry TVN Ekke Overbeek jest niezależnym dziennikarzem holenderskim, autorem książki „Lękajcie się. Ofiary pedofilii w polskim Kościele mówią”. Opisuje w niej historie skrzywdzonych przez księży osób, które po latach odważyły się powiedzieć o swojej traumie. Czy trudno mu było dotrzeć do tych ludzi? Czy coś się zmieniło w temacie pedofili w polskim Kościele kilka lat po wydaniu książki? Dlaczego według niego skandaliczne zachowania księży jest cały czas tolerowane w naszym kraju?
Kasia miała 13 lat, kiedy ksiądz uwięził ją w mieszkaniu i przez kilkanaście miesięcy gwałcił. Dziewczynce udało się uciec. Od tego czasu, z powodu ogromnej traumy, próbowała cztery raz popełnić samobójstwo. Kiedy sprawa wyszła na jaw, ksiądz został aresztowany, a następnie, w 2010 r. skazany na 4 lata więzienia. Ale to nie wszystko. Niedawno Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok, w którym nakazuje wypłacić Kościołowi milion złoty odszkodowania na rzecz Kasi. Organ sprawiedliwości przyznał jej również 800 złotych dożywotniej, comiesięcznej renty.
Problem pedofilii w polskim kościele jest bardzo poważny. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy o. Pawła Gużyńskiego, z którym poruszyliśmy ten trudny temat. Kiedy w 2018 roku opublikowano rejestr sprawców na tle seksualnym, na liście nie było ani jednego księdza. Dlaczego problem pedofilii jest w polskim kościele zatajany? O. Gużyński zwrócił uwagę, że przestępstwo dokonane przez księdza, nie różni się od przestępstwa dokonanego przez osobę świecką. Niestety bardzo trudno jest zmienić mentalność księży. Dlatego też Papież Franciszek na luty zwołuje do Watykanu przewodniczących episkopatów z całego świata, żeby podjąć temat pedofilii wśród księży.
Pedofilia jest społecznie bardzo stygmatyzowana. Gdy do pedofilii dochodzi w Kościele, sprawa jest zamiatana pod dywan. Co więcej, ofiara ma wszystkich przeciwko sobie, zaś za księdzem społeczeństwo stoi murem. Z czego to wynika? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog Małgorzatę Szewczyk-Nowak oraz adwokata Artura Nowaka, autorów książki o pedofilii w polskim Kościele Katolickim. W swojej książce autorzy nie atakują Kościoła, ale starają się pomóc mu się oczyścić z problemu pedofilii.
Są dowody na to, że Kościół przez wiele lat ukrywał przypadki molestowania seksualnego dzieci przez duchownych. Dlaczego Watykan milczał w tej sprawie? Jak za czasów pontyfikatu papieża Franciszka traktowani są kapłani podejrzani o pedofilię, a jak byli wcześniej? Rozmawialiśmy o tym tym z gościem Dzień Dobry TVN dziennikarzem i publicystą ks. Kazimierzem Sową.