Gorące tematy

Huragan Laura uderza w wybrzeże USA. Władze: "Jesteśmy przygotowani na najgorsze"

Gorące tematy

Huragan nad Bahamami
fot. Stocktrek Images/Getty Images

Huragan Laura dotarł w czwartek po północy czasu lokalnego do wybrzeży Luizjany. Według meteorologów to najsilniejszy huragan w Luizjanie od ponad stu lat, a przewidywane skutki mogą być katastrofalne. Żywioł ma już czwartą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Huragan Laura

Jak podało Narodowe Centrum Huraganów (NHC) cyklon dotarł do wybrzeży Luizjany w miejscowości Cameron nieopodal Lake Charles przy granicy z Teksasem i przemieszcza się w głąb lądu. Według telewizji ABC, wskutek uderzenia huraganu już ponad 100 tys. ludzi zostało bez prądu.

NHC prognozuje, że "skrajnie niebezpieczny" huragan dotknie całe wybrzeża Luizjany i Teksasu, gdzie wywoła "katastroficzne" fale powodziowe sięgające powyżej pięciu metrów. Prędkość wiatru wewnątrz huraganu osiąga w porywach do 290 km/h. Według meteorologów, Laura może być najsilniejszym huraganem, który nawiedził Luizjanę od ponad 100 lat - silniejszym nawet od Katriny w 2005, która zniszczyła znaczną część Nowego Orleanu.

Lokalne władze apelują

Dzień przed nadejściem huraganu władze lokalnych miast apelowały do mieszkańców o opuszczenie wybrzeża, ostrzegając, że nie będą w stanie udzielić pomocy przed końcem sztormu. Burmistrz miasta Port Arthur w Teksasie wezwał mieszkańców, którzy zdecydują się pozostać, by nie dzwonili pod numer alarmowy "bo i tak nikt nie odpowie", wobec czego zostaną zdani "na siebie i Boga". Według obliczeń Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery huragan ma aktualnie czwartą kategorię w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Niezależnie od tego, czy ewakuowaliście się, czy jesteście w domu, macie trzymać się z daleka od dróg. To czas, w którym wszyscy mieszkańcy naszego stanu modlą się o najlepsze, ale jesteśmy przygotowani na najgorsze. Niech Bóg błogosławi was i wasze rodziny. Bądźcie dziś bezpieczni

- przekazał na Twitterze gubernator Luizjany John Bel Edwards.

Port Arthur, Teksas, USA. Mieszkańcy miasta Port Arthur w Teskasie przygotowują się na nadejście huraganu Laura, który ma uderzyć w region w ciągu najbliższej doby. Nakazano ewakuację ponad 500 tys. mieszkańców południowo-wschodniego Teksasu i Luizjany.

Zobacz także:

Ponad 2,7 tys. interwencji strażaków z powodu burz i silnego wiatru. Jedna osoba zginęła

Iwona Węgrowska poroniła. "Niestety Serce Mojego Dziecka przestało bić"

Dramat wokalistki Girls Aloud. "Walczę, jak tylko mogę"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości