Gorące tematy

Huragan Ida spustoszył południowe wybrzeże Stanów Zjednoczonych. "Trwa akcja poszukiwania ludzi"

Gorące tematy

Huragan Ida uderzył w południowe wybrzeże Stanów Zjednoczonych z prędkością ponad 250 kilometrów na godzinę. Spowodował tymczasowe odwrócenie biegu rzeki Missisipi oraz pozostawił ponad milion osób bez prądu. O tym, jak obecnie wygląda sytuacja opowiedział w Dzień Dobry TVN Mateusz Gugałka, operator oraz łowca tornad.

Huragan Ida uderzył w USA

Huragan Ida osiągnął czwartą kategorię w skali Saffira-Simpsona i stał się piątym najsilniejszym huraganem, który kiedykolwiek nawiedził Stany Zjednoczone. Czy da się już oszacować skutki kataklizmu?

- Z tego, co wiem trwa akcja poszukiwania ludzi, ponieważ przez okres huraganu zazwyczaj wszystkie służby ratownicze muszą zostać w stanie gotowości, ale nie mogą wyjść, ponieważ wiatr się rozpędza do prawie 300 km na godzinę, więc to niebezpieczne nawet dla służb, by wyruszyć. W momencie, gdy huragan przeszedł, w końcu mogą ruszyć i oceniać straty - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Mateusz Gugałka.

I dodał, że ponad milion osób straciło prąd. - Najbardziej zostały uszkodzone linie wysokiego napięcia, no i powodzie - dodał.

Huragan Ida vs. huragan Katrina

Przypomnijmy, że Ida uderzyła dokładnie 16 lat po Katrinie, która uważana jest za jeden z najbardziej niszczycielskich huraganów.

- Na szczęście nie jest aż tak źle, jak było za Katriny, kiedy zalało prawie cały Nowy Orlean. To miasto znajduje się około 3 metry pod poziomem morza, więc w momencie, kiedy ten huragan uderza ze strony Zatoki Meksykańskiej w stronę Nowego Orleanu woda często się przelewa przez wały przeciwpowodziowe i zalewa całe miasto. Tym razem na szczęście udało się to zatrzymać, po tym jak wzmocnili wszystkie wały po Katrinie . (...) Z tego, co się orientuję są trzy śmierci potwierdzone, ale dopiero w ciągu najbliższego tygodnia, dwóch rzeczywiście okaże się, jakie są straty - zaznaczył łowca tornad.

Nasz rozmówca podkreślił też, że region Zatoki Meksykańskiej jest narażony na huragany. - Tam jest bardzo ciepła woda, więc burze i huragany, które pojawiają się nad oceanem, trafiając do ciepłej wody, nabierają siły - wyjaśnił.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości