"Halloween", reż. John Carpenter
Kultowa produkcja o jednym z najbardziej przerażających morderców w historii kina jest świetnym wyborem na halloweenowy wieczór w towarzystwie znajomych. Amerykański horror wywołuje dreszcz na plecach i zapada w pamięć. Jest też niezwykle lubiany, na co wskazuje wielość remake'ów filmu. Fabuła może wydawać się banalna, ale czasami właśnie to co najmniej wyrafinowane, potrafi skutecznie wystraszyć. Michael Myers, morderca znany z białej maski, ucieka ze szpitala psychiatrycznego i udaje się do rodzinnego miasta, by w przeddzień Halloween dokonać kolejnych zbrodni na mieszkańcach Haddonfield.
Widz ma możliwość odnaleźć wśród rysów maski własne lęki, życiowe frustracje i rozczarowania. Zachęca to również do wysnuwania samodzielnych domysłów dotyczących jednostkowego motywu Michaela do gwałtownych reakcji i przerażających, horrendalnie brutalnych czynów.Milena Jaworska i Dominik Tracz, "Historia pewnej maski", Magazyn Kulturalny "Rewers".
"Teksańska masakra piłą mechaniczną", reż. Tobe Hooper
W trakcie wakacji Franklin wraz z przyjaciółmi wybiera się do rodzinnego domu. Grupa znajomych trafia na teksańskie peryferie terroryzowane przez Latherface'a, czyli mordercę, który będąc rzeźnikiem lubuje się w zarzynaniu nie tylko zwierząt, ale i ludzi. Czy nastolatkowie ujdą z życiem z osobliwego, pełnego kości domu dziwnej rodziny?
Sadystyczny horror z 1974 roku dał początek serii filmów, która ukazywała się do 2003 roku. Klasyk gatunku jest dziełem obowiązkowym, które powinno znaleźć się na liście każdego miłośnika grozy.
"Krzyk", reż. Wes Craven
Pastisz i film kryminalny w jednym, a na pewno jeden z najlepszych slasherów ostatnich lat. Produkcja, która straszy, śmiesząc równocześnie będzie idealnym pomysłem dla wszystkich tych, którzy lubią umiarkowanie się bać i mieć emocje na wodzy. Dzwoniący do swoich ofiar zabójca zadaje pytania o najlepsze horrory, które dla niejednego okazują się zbyt trudne. Brutalne mordy anonimowej osoby wstrząsają niewielkim miasteczkiem. Przekonaj się, czy zgadniesz, kim jest zabójca.
Banalna fabuła i specyficzny humor, które dla jednych będą kiczowate, drugim otworzą oczy na prawdziwy sens filmu i dodatkowo delikatnie rozbawią. Satyra niesie za sobą myśl przewodnią – "Krzyk" jest horrorem o potędze horroruMilena Jaworska, "Nie taki Krzyk straszny, jak go malują", Magazyn Kulturalny "Rewers".
"Psychoza", reż. Alfred Hitchcock
Amerykański dreszczowiec psychologiczny z 1960 roku to historia dziewczyny - Very Miles - która uciekając ze skradzionymi pieniędzmi, trafia do pensjonatu prowadzonego przez Normana Batesa. Mężczyzna utrzymuje, że mieszka w przerażającym, drewnianym, gotyckim domu razem ze swoją matką. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie morderstwa, do których dochodzi na terenie pensjonatu. Kto za nie odpowiada? Czy tajemnicza matka w ogóle istnieje? Historię niezwykłej psychiki wyrafinowanego zabójcy poznacie oglądając wspomniany film.
"Obecność", reż. James Wan
Słynna para badaczy zjawisk paranormalnych zostaje poproszona o pomoc. Jedną z rodzin terroryzuje bowiem potężny demon. Strach widoczny na twarzach profesjonalistów, którzy niejedno niecodzienne zjawisko już widzieli, to wskaźnik jakości horroru. Film przedstawia historię prawdziwą. Opowiada o domu, w którym zegary zatrzymywały się o tej samej godzinie, noc pełna była dziwnych hałasów, a dzieci przyjaźniły się z niewidzialnymi kolegami. Przerażająca historia rodziny, która żyła, wciąż czując w swoim domu czyjąś obecność. Horror dla osób o mocnych nerwach.
Zobacz także:
- Co jeść podczas Halloween?
- Menu na Halloween: strasznie dobre przekąski!
- Co oglądać na Halloween w HBO Max? Sprawdź nasze propozycje filmów
Autor: Milena Jaworska
Źródło zdjęcia głównego: Image Source/Getty Images