Gorące tematy

Rekordowy wzrost cen paliw w Polsce. Czy warto tankować "na zapas"?

Gorące tematy

Autor:
Nastazja
Bloch
Czy za benzynę zapłacimy 10 złotych za litr?
Czy za benzynę zapłacimy 10 złotych za litr? Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Ceny paliw wciąż rosną, na stacjach benzynowych olej napędowy kosztuje już nawet 8 złotych. Jakie są możliwe scenariusze? Czy kwota sięgnie 10 złotych? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z ekonomistą Pawłem Majtkowskim.

Rekordowe ceny paliwa – od czego to zależy?

W ostatnim czasie kierowcy odczuli podwyżki na stacjach benzynowych. Z danych Polskiej Izby Paliw Płynnych wynika, że 11 marca średnia cena benzyny wynosiła 7,04 zł za litr, podczas gdy 11 lutego 2022 było to 5,28 zł za litr. Średnia cena oleju napędowego wzrosła o 2,63 zł do 7,97 zł. Z kolei średnia cena LPG wzrosła o 94 grosze - do 3,60 zł. Skąd takie zmiany?

- Jest to związane ze wzrostem cen ropy na rynkach światowych. Cena paliwa w 60 procentach składa się z podatków, reszta to cena ropy. A teraz ropa kosztuje 100 dolarów za baryłkę, do tego należy doliczyć koszt jej przerobienia, dystrybucji i marżę dla stacji – wyjaśniał Paweł Majtkowski.

Rekordowe ceny paliwa w Polsce
Rekordowe ceny paliwa w Polsce Źródło: Dzień Dobry TVN

Na początku lutego zobaczyliśmy efekt tarczy antyinflacyjnej i spadek cen paliwa poniżej 6 zł - do 5,20 zł. Pamiętajmy jednak, że gdyby tej tarczy antyinflacyjnej nie było, to paliwo mogłoby być dzisiaj jeszcze droższe.

- Teraz podatki stanowią trochę mniej, bo 50 procent, a to dlatego, że w lutym rząd obniżył akcyzę i podatek VAT- dodał ekonomista.

Cena paliwa – jakie są możliwe scenariusze?

Panicznym momentem były pierwsze dni wojny w Ukrainie, gdy stacje podnosiły ceny do nierealistycznych poziomów. Jak przyznał nasz gość, sytuacja na rynku ropy pozostaje cały czas niestabilna.

- Ogromny wpływ na ceny ma to, ile tej ropy się produkuje na świecie i jaki jest popyt. Świat wychodzi z pandemii, więc popyt jest rosnący. Jeśli chodzi o produkcję, nie da się tego bardzo szybko zwiększyć – podkreślił.   

Jednak zdaniem eksperta ceny na dniach powoli będą spadać, zatem kierowcy nie powinni obecnie tankować "na zapas".

W najbliższym czasie wydaje się, że te ceny powinny trochę spadać. Wczoraj prezes Orlenu powiedział, że cena paliwa powinna kosztować 6,79 zł, olej napędowy 7,55 zł

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości