Gorące tematy

Mija pół roku od zatrzymania Andrzeja Poczobuta. Jakie są szanse na to, że dziennikarz odzyska wolność?

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Ewa Drzyzga

Andrzej Poczobut jest polsko-białoruskim dziennikarzem. Mężczyzna mocno sprzeciwia się władzy i reżimowi, który wprowadził na Białorusi Aleksander Łukaszenko. Za krytykę spotkała go surowa kara. Dziennikarz od pół roku siedzi w więzieniu. W jakim jest stanie? Czy najbliżsi mają z nim kontakt? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Andrzej Poczobut. Co się dzieje z dziennikarzem?

Oksana, żona Andrzeja Poczobuta w rozmowie z Ewą Drzyzgą wyznała, że z mężem ostatni raz rozmawiała 25 marca. Podczas zatrzymania dziennikarza, funkcjonariusze bardzo dokładnie przeszukali mieszkanie, w którym mężczyzna mieszkał wraz z rodziną. - Zabrali kilka komputerów, telefony komórkowe, nawet te stare. Zarekwirowali również karty bankomatowe, polskie książki oraz wszystkie pisma, dokumenty, które miały związek z polskością - mówiła Oksana Poczobut.

Za swoją działalność, krytykę władzy i Aleksandra Łukaszenki Andrzej Poczobut może spędzić w więzieniu nawet dwanaście lat. - Wiem, że wyrok na Białorusi nic nie znaczy. W jednej chwili wszystko może się zmienić - mówiła pani Oksana. Kobieta wyznała, że mimo trudnej sytuacji stara się zrobić wszystko, aby jej dzieci miały normalne dzieciństwo. Przyznała też, że stara się nie myśleć o tym, iż jej mąż siedzi w więzieniu. - Nie rozpamiętuję tego, muszę się mierzyć z codziennymi problemami. Pomagam mężowi, jak mogę i codziennie płaczę - mówiła.

Jakie będą dalsze losy dziennikarza?

Od chwili zatrzymania i osadzenia Andrzeja Poczobuta w więzieniu minęło pół roku. W jakim jest stanie? - Andrzej siedzi w najgorszym ze wszystkich miejsc. To bardzo ciężkie więzienie o koszmarnym rygorze. Kiedy dano mu możliwość wyjazdu, a on odmówił, jeszcze bardziej dokręcono mu śrubę - mówił w rozmowie z Anną Kaczyńską i Andrzejem Sołtysikiem Bartosz Wieliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i przyjaciel Andrzeja Poczobuta.

Co gorsza, ani rodzina, ani przyjaciele nie mają kontaktu z dziennikarzem. Nie wiadomo też, w jakim jest stanie. Szczątkowe informacje trafiają jedynie do żony Andrzeja Poczobuta. - Wiemy, że Andrzej został zakażony koronawirusem. Infekcja miała ciężki przebieg, ale zdołał ją zwalczyć. Choć jego forma fizyczna nie jest najlepsza, to psychicznie radzi sobie bardzo dobrze. Nie odpuszcza i walczy - dodał Bartosz Wieliński. W ocenie dziennikarza uwolnienie Andrzeja Poczobuta będzie możliwe tylko wtedy, gdy cały świat stanie po jego stronie i zacznie naciskać na reżim Aleksandra Łukaszenki.

W sobotę, 25 września, w Warszawie odbył się protest, który ma ponownie zwrócić uwagę polityków na sprawę więzionego dziennikarza i zmusić władzę do zdecydowanych działań. Czy takie manifestacje mogą coś zmienić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Ewa Drzyzga

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości