Białorusini walczą o wolność. Na jaką pomoc mogą liczyć w Polsce?

Białorusini - na jaką pomoc mogą liczyć w Polsce?
Na Białorusi coraz częściej słychać głosy sprzeciwu wobec reżimu Łukaszenki. Opozycjoniści - zarówno Polacy jak i Białorusini - coraz częściej poddawani są represjom i muszą uciekać z kraju. Na jaką pomoc w Polsce mogą liczyć uchodźcy? O tym opowiedzieli nam Marina Leszczewska, która pomaga Białorusinom w Polsce oraz dziennikarz Sławomir Sierakowski.

Ucieczka z Białorusi

Natalia i Oksana to Białorusinki, które w wyniku zagrożenia zmuszone były uciekać z kraju. Matki gromadki dzieci zastraszane przez policję postanowiły rozpocząć nowe życie w Polsce.

- Po wyborach uświadomiłam sobie, że czuje się okradziona. Ukradli mi mój głos. Gdy kobiety zaczęły wychodzić na marsze, przyłączyłam się do nich. Protesty zaczęli pacyfikować i trzeba było wymyślać inne działania – powiedziała Natalia.

Oksana przyznała, że jeszcze kilka lat temu dobrze żyło jej się na Białorusi. Kobieta ma wyższe wykształcenie, pracowała w turystyce, a także dorabiała sobie jako fotograf na weselach. Niestety sytuacja, jaka nastała w kraju nie pozwoliła jej tam zostać.

Pierwszy raz zatrzymano nas za karmienie gołębi w parku, zabrali nas wtedy na cztery godziny. Po tygodniu znów przyjechali do mnie, byłam na zwolnieniu z chorym dzieckiem. Zabrali nas oboje, mąż po pracy odebrał dziecko z aresztu. Gdy zatrzymywali mnie czwarty raz, to zabrali mi cały sprzęt elektroniczny, jaki był w domu. Weszli, wyłamując drzwi i powiedzieli, że są z departamentu do walki z narkotykami i handlu ludźmi. Pojawiło się również KGB, rozmawiali ze mną przez 4 godziny. Wtedy zrozumiałam, że muszę uciekać

– powiedziała Oksana.

Natalia przyznała, że najbardziej bała się o dzieci, które w wyniku aresztowania matki mogły trafić do więzienia. Kobieta wzięła sprawy w swoje ręce i zawalczyła o najbliższych.

- Uświadomiłam sobie, że dłużej tak być nie może. Napisałam do konsula Polski w Mińsku, Brześciu i w Grodnie. Wniosłam o międzynarodową ochronę, czekam na odpowiedź. Bez wsparcia, które dostaliśmy w Polsce, nie dalibyśmy rady. Teraz dzieci uczą się języka polskiego i już dużo rozumieją. Wiadomo, ze jeszcze nie mówią swobodnie, ale myślę, ze niedługo zaczną - dodała Natalia.

Białorusini - na jaką pomoc mogą liczyć w Polsce?

W podobnej sytuacji w ciągu ostatnich miesięcy znalazły się dziesiątki tysięcy Białorusinów. Tylko we wrześniu ubiegłego roku z Białorusi do Polski wyjechało 10 tys. osób, a na Ukrainę 3 tys. Tymczasem w ciągu ostatniego tygodnia doszło do kolejnych kilkuset aresztowań. Zatrzymano między innymi polskich dziennikarzy – Andrzeja Poczobuta i Andżelikę Borys. Jak wygląda droga do Polski uchodźców z Białorusi? Z jakimi wyzwaniami mierzą się po przyjeździe do Polski? Jakiej pomocy potrzebują?

- Pomagamy w różnych strefach: humanitarnych, pomagamy załatwiać papier, zorientować się, jak zacząć życie w Polsce oraz wspierać psychologicznie – powiedziała Marina Leszczewska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Urodził się na Białorusi jako dziewczynka. Z powodu dyskryminacji wyjechał do Polski: "Tutaj jest mój dom"

Białoruska fotografka, która tworzy zdjęcia - symbole rewolucji. "Po postrzeleniu kolegi nie czuję się bezpiecznie"

Bartosz Szczęsny z utworem "To mój dom". Dlaczego powinniśmy działać w temacie Niepodległej Białorusi?

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Bianka Zalewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!