Gorące tematy

Oryginalne przedmioty na tegorocznej aukcji WOŚP. Do wylicytowania jest nawet sztuka więzienna

Gorące tematy

Aktualizacja:

Już tylko 9 dni zostało do 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem ogromną częścią całego wydarzenia jest działanie online i rozmaite aukcje. Co niesamowitego możemy znaleźć na owych licytacjach? Opowiedzieli w Dzień Dobry TVN Majka Jeżowska, Szymon Chwalisz oraz Jurek Owsiak.

Malowana gitara na aukcji WOŚP

Szymon Chwalisz nazwał się Nędznym Malarzyną, ale bez wątpienia ten artysta plastyk zasługuje na miano współczesnego człowieka renesansu. Talenty plastyczne rozwija od najmłodszych lat, od dziesięciu pracuje zarobkowo aerografem. Jego woodstockowe gitary, które co roku oddaje na licytacje WOŚP, można już nazwać słynnymi . W tym roku na aukcję trafiła kolejna z nich.

- Jest to Yamaha, którą pomalowałem po raz dziewiąty. Po pierwsze - jest to zawodowe wiosło, po drugie myślę, że jest to już dzieło sztuki, no i tradycja przede wszystkim. Te gitary (...) zebrały już ponad 160 tys. złotych . No i w tym roku mamy [wizerunki - przyp. red.] pana Tomka Sekielskiego, Mariusza Kałamagi, Krzysia Sokołowskiego z zespołu Nocny Kochanek, a z tyłu Majki Jeżowskiej i redaktora Wojciecha Manna. I oczywiście wszystkie autografy oryginalne - opowiadał w Dzień Dobry TVN Szymon Chwalisz.

Lalka Majki Jeżowskiej

Wylicytować można również lalkę o imieniu Majka, która ma około 40 cm wzrostu, może kręcić głową i samodzielnie stać lub siedzieć. Materiał, z którego jest wykonana, produkowany jest przez szwajcarską firmę mającą 120-letnie doświadczenie na rynku tekstylnym.

- To jest najdroższa i najpiękniejsza lalka. (...) W tęczowej spódniczce, bo w moich piosenkach zawsze mówię o tolerancji, o wspieraniu słabszych - tłumaczyła Majka Jeżowska.

Na aukcję trafiła także płyta z zarejestrowanym występem piosenkarki, który był jednym z najbardziej wyjątkowych momentów 25. edycji Pol'and'Rock Festival.

Jurek Owsiak o aukcjach WOŚP

Jerzy Owsiak w Dzień Dobry TVN opowiedział o innych oryginalnych przedmiotach, które zostały przekazane na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Należą do nich m.in. dzieła Tomasza, syna Andrzeja, z zakładu karnego "Ściera" czy żołnierz ulepiony z chleba powstały w innym więzieniu.

- To pokazuje, że ci ludzie są także z nami. Myślą o nas - mówił Jurek Owsiak.

Jakie inne przedmioty można otrzymać? Sprawdźcie w naszym wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości