Jak wyglądają zajęcia dogoterapii? "To nie tylko głaskanie czy przytulanie"

Autor:
Justyna
Piąsta
Ogólnopolski Dzień Dogoterapii
Ogólnopolski Dzień Dogoterapii Dzień Dobry TVN
wideo 2/34

15 czerwca to Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. Z tej okazji w Dzień Dobry TVN pojawiła się dogoterapeutka, Katarzyna Safin, wraz ze swoją psią wspólniczką, 7-letnią Bezą. Ekspertka opowiedziała o zaletach rehabilitacji z czworonogami. Kto może korzystać z takich zajęć? Które rasy sprawdzają się najlepiej?

Na czym polega dogoterapia?

Czy spędzanie czasu z psem może działać terapeutycznie? Bez wątpienia tak. Są czworonogi, które specjalnie szkoli się do tego, by zostać tzw. psimi terapeutami.

- Dogoterapia jest metodą, która wspomaga rehabilitację, rozwój czy terapię osób z różnego rodzaju zaburzeniami. Są rasy psów, które mają pewne predyspozycje do pracy w tym "zawodzie". Są to bez wątpienia goldeny czy labradory. Natomiast to nie jest tak, że pies, który przez właściciela jest uważany za dobrego psa, nadaje się do dogoterapii - wyjaśniła Katarzyna Safin. - Pies na zajęciach jest przede wszystkim motywatorem. Ma zmotywować do wykonania konkretnego działania, wykonania polecenia. To nie jest tak, że dogoterapia to tylko głaskanie czy przytulanie - dodała ekspertka.

Jakie cechy musi posiadać szczeniak, który w przyszłości sprawdzi się w dogoterapii? - Musi być na pewno bardzo cierpliwy, mieć zrównoważony charakter - powiedziała nasza gościni.

Pies pomocny w terapii

Kto może korzystać z dogoterapii? - Dzieci nawet już od 8-9. miesiąca życia, bo jeździmy do żłobków. Tego rodzaju terapia też świetnie się sprawdza w przypadku pracy z seniorami. Spacery czy bezpośredni kontakt z psem ma zdecydowanie dobry wpływ na naszą psychikę - wskazała ekspertka.

Katarzyna Safin doskonale wie, kiedy Beza jest zmęczona swoją "pracą" i musi odpocząć.

- Takim sygnałem jest to, że jest niespokojna, oprócz tego sapanie, ziewanie. Wtedy wiadomo, że pies ma już dosyć. My pracujemy krótko, nie więcej niż dwie godziny dziennie z jednym psem. To przykładowo 40 min zajęć, przerwa dla psa, spacer i potem kolejne zajęcia - tłumaczyła dogoterapeutka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości