Dom

  Keramzyt jest coraz częściej stosowany w ogrodnictwie, ponieważ może wspomagać wzrost roślin. Stanowi dopełnienie podłoża i pomaga uzyskać bardziej optymalne warunki uprawy. Keramzyt ogrodniczy jest też alternatywą dla popularnej kory, ponieważ w przeciwieństwie do niej jest bardziej odporny na rozwój szkodników.

  Psie potrzeby to nie tylko pełna miska, świeża woda i spacer trzy razy w ciągu dnia. Czworonożni przyjaciele potrzebują rozrywki i stymulacji, aby prawidłowo się rozwijać i czerpać z życia pełnymi łapami. O tym, jak zadbać o naszego pupila, rozmawialiśmy z behawiorystką Justyną Piesiewicz i Zazie Todd, autorką książki "Rozmerdane. Naukowe podstawy psiego szczęścia".

  Para architektów - Kasia i Grzegorz od lat kochają Olsztyn i pasjonują się jego historią. Nie ma więc się czemu dziwić, że na swoje miejsce na ziemi wybrali dawny arsenał broni w starych koszarach wojskowych. W programie "Nieoczywiste miejsca" Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła ten wyjątkowy apartament.

  Surykatka to gatunek niewielkiego ssaka drapieżnego, którego naturalnym miejscem zamieszkania są obszary pustynne. Z roku na rok rośnie jednak liczba ludzi, którzy są zainteresowani hodowlą zwierzęcia w warunkach domowych. Co trzeba wiedzieć o surykatkach jeszcze przed ich zakupem?

  Lilia afrykańska to bardzo ciekawa roślina o wielu różnych zastosowaniach. Jest atrakcyjna nie tylko w porze kwitnienia i zapada w pamięci każdego, kto choć raz na nią spojrzy. Sprawdźmy, w jakich warunkach będzie rosła najlepiej.

  Dobry opiekun zwraca uwagę na potrzeby swojego pupila, a także uczy się jego języka. Niestety psychika psów jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się nam wydawać. Czworonogi potrafią odczuwać złość, smutek czy radość. Jak więc umiejętnie odczytywać ich emocje? O tym opowiedzieli nam Zofia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, behawioryści oraz autorzy książki "Szczeka, merda, mówi. Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa".

  Pies, który często przebywa na zewnątrz, powinien mieć własną budę. W sprzedaży są przeróżne konstrukcje tego typu, lecz nie zawsze można dopasować je do rozmiarów zwierzęcia. Dowiedz się, jak samodzielnie zrobić budę dla psa i ją ocieplić.

  Kozieradka to roślina jednoroczna, co nie przeszkadza jej wpływać na funkcjonowanie całego organizmu lepiej, niż niejedno lekarstwo apteczne. Wyciągi z kozieradki stymulują pracę przewodu pokarmowego, polecane są też kulturystom, matkom karmiącym, diabetykom oraz osobom starającym się zrzucić zbędne kilogramy.

  Nasiona niektórych roślin, jeszcze przed wysadzeniem do gruntu lub doniczek, wymagają stratyfikacji, czyli przygotowania do kiełkowania, ponieważ nie są gotowe do tego bezpośrednio po zbiorze. Tylko dzięki temu będą mogły zostać w odpowiednim czasie wysiane. Na czym polega ten proces i jak przeprowadzić go w domowych warunkach? Poznaj metody stratyfikacji nasion w lodówce.

  Do niedawna sprawdzanie księgi wieczystej wiązało się z koniecznością udania się do sądu i złożenia wniosku o odpis. Dziś sprawdzanie ksiąg wieczystych jest wyjątkowo łatwe, ponieważ stworzono internetową bazę, która pozwala na znalezienie stosownego dokumentu bez wychodzenia z domu. Od czerwca 2010 roku na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się portal mieszczący ogólnokrajowy zbiór ksiąg wieczystych.

  Małe pieski swoim wyglądem rozczulą każdego – malutkie, drobne, a niekiedy puchate, wyglądają jak pluszaki. Przywiązują się do właścicieli, chętnie spędzając z nimi każdą wolną chwilę. Mały pies domowy to doskonały kompan życia. Jakie są rasy psów małych? Co warto o nich wiedzieć?

  W Dusznikach-Zdroju podjęto akcję ratowniczą ponad 100-letnich drzew rosnących przy alei im. Fryderyka Chopina. Choć były przeznaczone do wycinki, na nowo odżyły. Jak to możliwe? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli burmistrz miasta Duszniki-Zdrój, Piotr Lewandowski oraz przedstawiciel ruchu Przyjaciele Drzew, Krzysztof Smolnicki.

  Chomik syryjski to niewielki gryzoń, który bardzo często hodowany jest jako zwierzątko domowe. W odpowiednich warunkach może stać się doskonałym towarzyszem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Czym wyróżniają się chomiki syryjskie i jak należy o nie dbać?

  Małe kotki wymagają szczególnej opieki, nawet gdy w pierwszych tygodniach życia ich matka troskliwie się nimi zajmuje. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie gotowych karm dla kociąt typu junior, które zawierają wszystkie niezbędne składniki i minerały, niezbędne dla zdrowego rozwoju.

  Żółw z gatunku jaszczurowatych to niebezpieczne zwierzę, które nie jest polecane dla początkujących hodowców. Gad ten posiada silne szczęki i ostre pazury, które mogą zadać głębokie rany. Żółw jaszczurowaty potrzebuje przestronnego terrarium oraz odpowiedniej diety, opartej głównie na surowym mięsie gryzoni, ptaków i ryb.

  Jurta to specjalny namiot, który jest pokryty skórami zwierząt. Jurty są budowane głównie przez tureckie i mongolskie koczownicze ludy zamieszkujące tereny od Morza Kaspijskiego po Ałtaj. Jak wygląda tradycyjna jurta?

  Iglaki to przeważnie rośliny zimozielone, na których często opiera się cały projekt ogrodu. Zazwyczaj są w kolorze chłodnej zieleni, ale zdarzają się również wybarwione na żółto. Ich liczne gatunki i odmiany pozwalają na tworzenie oryginalnych zestawień. Jednym z chętniej uprawianych gatunków drzew iglastych jest sosna czarna, którą warto poznać nieco bliżej.

  Można stwierdzić, że swą popularność myszoskoczki zawdzięczają pozytywnemu usposobieniu – są energiczne i wesołe, a do tego wydają bardzo urocze, piskliwe odgłosy. Dowiedz się, jak wyglądają myszoskoczki, ile kosztują i co należy zrobić, by zapewnić im odpowiednie i komfortowe warunki.

  Wśród berberysów można wyróżnić wiele gatunków i odmian, w ogrodach jednak rzadko spotyka się inne krzewy niż ozdobne mieszańce. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych w Polsce roślin z tej kategorii jest Berberys ‘Maria’ wywodzący się z japońskiego berberysu Thunberga. Sprawdź, czym się wyróżnia, jak i kiedy go przycinać oraz jakie choroby najczęściej atakują tę roślinę.