Dom

  Sypialnia w stylu skandynawskim to idealne miejsce na relaks i wygodę. Miejsce to powinno być przewiewne, lekkie i przestronne, styl skandynawski charakteryzuje się minimalizmem oraz prostotą. Skandynawskie elementy wystroju wnętrz, takie jak porządek, duże okna i jasne kolory, są bardzo ważne w tworzeniu przyjaznej atmosfery w sypialni. Inspiracje, aranżacje poniżej.

  Irgi to krzewy, które chętnie uprawiamy w swoich ogrodach. I nic dziwnego – to rośliny atrakcyjne, czasami także w okresie zimowym. Poza tym są proste w uprawie i mają wiele ciekawych zastosowań. Poznaj je bliżej.

  Bromelie to egzotyczne rośliny o efektownym wyglądzie, spokrewnione z popularnymi ananasami. W naturalnych warunkach porastają głównie konary drzew tropikalnych. W Polsce uprawia się je głównie w doniczkach, ich pielęgnacja wymaga jednak odpowiedniej wiedzy. Ze względu na odmianę mogą różnić się od siebie kształtem liści, barwą i budową kwiatostanów. Jak pielęgnować, podlewać i rozmnażać bromelię, aby urzekała swoją urodą przez długi czas?

  Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami. Zastanawiasz się, co podarować mamie? Prezentem, który zawsze się sprawdzi, będą kwiaty. Jeśli nie wiesz, które z nich warto wybrać na tę okazję, służymy pomocą.

  Bratki na balkonie, bratki w ogrodzie czy bratki w domu – bez względu na to, gdzie rosną, kwiaty te wyglądają pięknie i stanowią doskonałą ozdobę. Występują w wielu odmianach i kolorach, co sprawia, że cieszą się niezwykłą popularnością. W dodatku mają niewielkie wymagania, dzięki czemu są odpowiednie nawet dla początkujących ogrodników. Jak uprawiać bratki, by móc jak najdłużej cieszyć się ich wspaniałym wyglądem?

  Mszyce to utrapienie dla wielu osób uprawiających rośliny. Warto dowiedzieć się, jak wyglądają te owady i dlaczego są szkodliwe. Wtedy dopiero można przystąpić do zwalczania szkodników. Osobom, które unikają chemii, spodobają się domowe sposoby na mszyce.

  Oprysk z drożdży to ekologiczny sposób na uchronienie własnych warzyw przed różnymi chorobami roślin. Chroni je i nie wpływa na ich wartość odżywczą. Wykonanie własnego oprysku z drożdży nie jest trudne i wymaga jedynie kilku minut, za to efekty stosowania są wspaniałe. Sprawdź, jak powinno się go wykonywać.

  Zwierzęta czują i mają swoje prawa. Choć wydaje się to oczywiste, to nie wszyscy patrzą na tę kwestię w ten sam sposób. Podręcznik szkolny, który pokazywał dzieciom, że zwierzęta mają prawa oburzył jednego z polityków. Czy zatem psy, koty i inne stworzenia powinny mieć jakieś "przywileje"? Jak podchodzi się do nich w Polsce? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z mec. Karoliną Kuszlewicz, która prowadzi bloga "W imieniu zwierząt i przyrody - głosem adwokata".

  Mech na rabatach, a nawet na kostce brukowej to nie lada problem. Może powodować wypadanie trawy, osłabiać kwiaty i niszczyć różne powierzchnie. Sprawdź nasze trzy sposoby na to, jak usunąć tę roślinę z ogródka i dlaczego warto to robić. 

  Jeszcze do niedawna bukszpany nie wymagały specjalnej pielęgnacji, jednak w ciągu ostatnich lat sytuacja diametralnie się zmieniła. W Polsce bukszpany rosną w ogródkach i w parkach, na tarasach i w doniczkach - wszędzie tam może pojawić się ćma bukszpanowa, szkodnik, który szybko potrafi spustoszyć każdą uprawę. W jaki sposób należy z nią walczyć?

  Stokrotka afrykańska to wyjątkowo ozdobny, modny kwiat o płatkach w różnych kolorach - pomarańczowym, czerwonym, liliowym i wielu innych. Najczęściej spotykana jest stokrotka afrykańska w doniczce, jednak można ją hodować także bezpośrednio w gruncie. Jest to wymagająca roślina, która wyjątkowo lubi słońce.

  W malowniczym stawie w Pieńsku od wielu lat mieszka żółw. Fiodor, jak nazwali go mieszkańcy, jest znany i lubiany. Ma tu swoją ulubioną kłodę, a nawet przyjaciółkę - kaczkę. Jak to się stało, że zamieszkał w stawie? Dowiecie się tego naszego materiału.

  Mimikra w świecie zwierząt i roślin pełni kilka funkcji. Przede wszystkim zwiąże się z innymi formami obrony przed naturalnymi wrogami. Co to jest mimikra, zależy jednak w dużej mierze od tego, o jakim jej typie mowa. Mimikra zwierząt najczęściej ma charakter obronny, w przypadku roślin pojawia się mimikra seksualna. Pojęciem z zupełnie innego porządku jest mimikra molekularna, która dotyczy podobieństwa genów bakterii i wirusów z genami gospodarza. Zjawisko mimikry u ludzi to z kolei termin wiążący się z pewnego typu zachowaniami psychicznymi jednostki.

  Gnojówka z pokrzyw jest naturalnym nawozem dla roślin. Nawozi się nią z powodzeniem m.in. pomidory, maliny, truskawki czy róże i inne rośliny ozdobne. Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw? Jak często podlewać nią rośliny?