Co to jest muflon? To parzystokopytny ssak przypominający owcę. Jego znakiem charakterystycznym są zakręcone do przodu duże rogi. Naturalnie występuje na Korsyce i Sardynii, jednak można go spotkać również w Niemczech, Austrii, Francji, Słowacji, Polsce oraz we Włoszech i w niektórych regionach Hiszpanii.

  Domowe kwiaty czy rośliny, które trzymamy na balkonie, do życia potrzebują nie tylko słońca, ale także wody. Co zrobić, aby nie przesuszyć, albo nie przelać rośliny? W tym pomogą nam nowoczesne gadżety. Które zasługują na uwagę? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Konradem Koterbą, pasjonatem technologii i gadżetów.

  Czy wiedzieliście, że trawnik o wymiarach 15x15 metrów potrafi zaopatrzyć w tlen 4-osobową rodzinę? Co więcej, trawniki produkują trzykrotnie więcej tlenu od drzew i wyłapują rocznie 12 milionów ton kurzu. To wystarczające powody i najwyższy czas, by dać swojemu trawnikowi trochę miłości. Jak o niego zadbać? To zagadnienie wyjaśnił nam ogrodnik Łukasz Skop.

  Utarło się, że kleszcze atakują od marca do kwietnia i od września do października. Wraz ze zmianami w pogodzie w naszej szerokości geograficznej miesiące te uległy zmianie. Warto stosować dobry preparat na kleszcze dla kota lub psa przez cały rok, by uniknąć chorób odkleszczowych. Istotne jest, aby po każdym spacerze dokładnie oglądać zwierzę, zwłaszcza w okolicy oczu, pod obrożą, pod ogonem, pomiędzy palcami i na powiekach. Jeżeli mimo zastosowania preparatu na kleszcze dla psa lub kota zauważysz pasożyta, spróbuj wyjąć go według rad zawartych w tym artykule lub udaj się do lekarza weterynarii – im szybciej, tym lepiej!

  Na wyspie Sobieszewskiej mieści się prawdziwe ptasie osiedle. Odwiedzamy je z reporterką Dzień Dobry TVN, Agatą Zjawińską. Przewodnikami po tym niezwykły miejscu są Mieczysława Cierpioł, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej oraz ornitolog Jakub Typiak. Pokazują, jakie budki można zainstalować w ogrodzie, by zachęcić ptaki do zamieszkania w nim.

  Ogródki działkowe to jedno z ulubionych miejsc Polaków. Ich popularność wzrosła zwłaszcza w czasie pandemii. Wielu z nas doceniło kawałek własnej, zielonej przestrzeni, gdzie można wypocząć i odetchnąć świeżym powietrzem. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie zachowania na działce są zgodne z przepisami. Sprawdź, za co można zostać ukaranym.

  Zakwaszenie ziemi to zabieg konieczny, umożliwiający zakorzenienie się i wzrost roślin kwasolubnych, które często sadzi się w ogrodzie lub w doniczce. Powszechnie występujące gatunki, preferujące kwasowy odczyn gleby, to borówki, wrzosy, magnolie, żurawina, różanecznik oraz hortensja. Zamiast skomplikowanych i drogich metod obniżania pH, można wykorzystać proste i naturalne techniki. Sprawdź, jak zakwasić ziemię, na czym polega ten zabieg oraz jak wykonać go przy pomocy domowych sposobów.

  Maj to miesiąc, w którym zaczynają kwitnąć wiśnie, śliwy czy czereśnie. Do życia budzą się też wszystkie drobne rośliny, które rosną tuż przy ziemi. To właśnie one doskonale nadają się na skalniak. Jak go zrobić? Od czego zacząć? Szczegółowe instrukcje znajdziecie w naszym materiale.

  Obowiązkową pozycją w menu każdego prawdziwego grill party są oczywiście żeberka. Choć można przyrządzać je na wiele sposobów, najpopularniejsze są żeberka w sosie barbecue z grilla. Na przestrzeni lat, ten kultowy amerykański przysmak stał się symbolem każdego sezonu grillowego. Podpowiadamy, jak przygotować pyszne, chrupiące żeberka w sosie barbecue.

  Jeże to jedne z najstarszych ssaków, które przez miliony lat ewolucji niewiele się zmieniły. Jeże są nie tylko przeurocze, ale również bardzo pożyteczne, ponieważ zjadają ślimaki. Jeże są zupełnie pozbawione agresji. Czasami spotykamy je w miastach. Jak jeże witają wiosnę oraz jak im pomóc w studiu Dzień dobry TVN opowiedział Marcin Kostrzyński.

  Laurowiśnia to roślina zimozielona, a więc taka, która charakteryzuje się całorocznym przyrostem liści, nie gubiąc ich na zimę, a zrzucając je stopniowo przez cały rok. Jej nazwa, Prunus laurocerasus, bierze się od pięknych skórzastych liści przypominających liście laurowe (lauro) oraz od owoców, które roślina wydaje, przypominających wiśnie (cerasus).

  Rozwolnienie u psa nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem. Choć jest to dolegliwość dość powszechna, nigdy nie należy jej lekceważyć, ponieważ może być oznaką poważnych chorób układu pokarmowego i nie tylko. W tej przykrej dolegliwości zwierzakowi mogą ulżyć domowe sposoby, które każdy właściciel czworonoga powinien znać.