Malowanie tapety - jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?

Wylewanie farby na tapetę
Malowanie tapety - jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?
Źródło: Biwa Studio/GettyImages
Malowanie tapety to jeden ze sposobów na szybkie odświeżenie wnętrza i całkowitą zmianę jego wyglądu. Przed rozpoczęciem malowania zawsze trzeba sprawdzić, czy położona na ścianie tapeta może zostać pomalowana, w przeciwnym razie nie uzyska się zadowalającego efektu.

Co więcej, jeśli się pomaluje tapetę, która się do tego nie nadaje albo użyje niewłaściwej farby, można dołożyć sobie pracy. Po pewnym czasie prawdopodobnie warstwa tapety zacznie odchodzić od ściany lub straci swój ładny wygląd. Jaka zatem farba do malowania tapet będzie najlepsza? Które z rodzajów tapet można malować, a których nie?

Czy można pomalować tapetę?

Takie pytanie często zadają sobie osoby, które planują odświeżenie mieszkania, ale nie chcą tracić czasu na zrywanie tapety. Często po usunięciu warstwy papieru okazuje się, że ściana wymaga wygładzenia i naprawienia niewielkich rys lub pęknięć, które do tej pory zakrywała tapeta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Piękne wnętrza

Źródło: Dzień Dobry TVN
Odpicowane wnętrze – mężczyźni też kochają kolory
Odpicowane wnętrze – mężczyźni też kochają kolory
Odpicowane wnętrze - wszystko z drugiej ręki
Odpicowane wnętrze - wszystko z drugiej ręki
Odpicowane wnętrze - z miłości do starości
Odpicowane wnętrze - z miłości do starości
Odpicowane mieszkanie – jasno i przytulnie
Odpicowane mieszkanie – jasno i przytulnie
Odpicowane wnętrze - dwupoziomowy apartament w Szczecinie
Odpicowane wnętrze - dwupoziomowy apartament w Szczecinie
Odpicowane wnętrze – właścicieli inspirują kamienice
Odpicowane wnętrze – właścicieli inspirują kamienice
Odpicowane wnętrze - pogodna willa
Odpicowane wnętrze - pogodna willa
Odpicowane wnętrze - dom rodem z USA
Odpicowane wnętrze - dom rodem z USA
Odpicowane wnętrze - zamienili budynek administracji na dom
Odpicowane wnętrze - zamienili budynek administracji na dom
Odpicowane wnętrze – ten bar zachwyca świat
Odpicowane wnętrze – ten bar zachwyca świat
Odpicowane wnętrze – drewniany dom na skraju lasu
Odpicowane wnętrze – drewniany dom na skraju lasu
Odpicowane wnętrze – lifting za 42 mln złotych
Odpicowane wnętrze – lifting za 42 mln złotych
Odpicowane wnętrze – zmienili budynek przemysłowy w dom
Odpicowane wnętrze – zmienili budynek przemysłowy w dom
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
Wyjątkowe domy, perełki architektoniczne i nowoczesne wnętrza, które budzą zachwyt!
Wyjątkowe domy, perełki architektoniczne i nowoczesne wnętrza, które budzą zachwyt!
Zwiedź z nami zabytkowe wnętrza statku Sołdek w Gdańsku!
Zwiedź z nami zabytkowe wnętrza statku Sołdek w Gdańsku!
Najmodniejsze wnętrza w 2022 roku
Najmodniejsze wnętrza w 2022 roku
Odpicowane mieszkanie – przenieśli do Polski Irlandię
Odpicowane mieszkanie – przenieśli do Polski Irlandię
Odpicowane mieszkanie – powrót do lat 90.
Odpicowane mieszkanie – powrót do lat 90.
Wnętrze w kolorze niebieskim
Wnętrze w kolorze niebieskim

Jak się jednak okazuje, tapetę można pomalować bez większych problemów. Trzeba jednak pamiętać o sprawdzeniu rodzaju okładziny na ścianie i dobraniu do niej odpowiedniej farby. Jeżeli już na etapie wyboru tapety myśli się o malowaniu jej w przyszłości, warto od razu kupić produkt, który można bezpiecznie malować. Niektóre osoby decydują się nawet na pokrycie farbą świeżo naklejonej warstwy. Chodzi tutaj głównie o materiały takie jak tapety strukturalne (tapety do malowania 3D), które po pomalowaniu zyskują ciekawy charakter.

Jakie tapety można malować?

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie rodzaje tapet można bezpiecznie malować. Nie zaleca się malowania tapety papierowej i na podkładzie flizelinowym, gdyż są one mało odporne na działanie wilgoci. Po pomalowaniu warstwa papieru może oddzielić się od ściany. Powstają także nieestetyczne zacieki lub wybrzuszenia. Jeżeli mimo to chcemy pokryć farbą tego rodzaju materiał, musimy sprawdzić, czy tapeta flizelinowa lub papierowa ma specjalną powłokę zabezpieczającą, która ochroni ją przed zawilgoceniem.

Jaką tapetę wybrać do malowania? W takim przypadku przede wszystkim poleca się raufazę, czyli specjalną tapetę do malowania, która składa się z kilku warstw, a dokładnie z dwóch papierowych, pomiędzy którymi umieszczono wiórki drewna. Taka budowa tapety pozwala ścianie "oddychać" nawet po pomalowaniu. Dla osób, które lubią częste zmiany aranżacji wnętrza, istotny jest fakt, że taki materiał można malować nawet kilkukrotnie. Ciekawy efekt wizualny uzyskuje się, stosując gładką i strukturalną tapetę do malowania w jednym pomieszczeniu. Tego rodzaju produkt stosuje się zarówno na ściany, jak i na sufity.

Kolejny rodzaj tapet, który można pomalować, to te wykonane z włókna szklanego, charakteryzujące się wysoką odpornością na odkształcenia, uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie takich czynników jak wilgoć.

Niektórzy pokrywają farbą również tapety winylowe. W tym przypadku zdania są jednak dość mocno podzielone. Jak zauważają specjaliści, powierzchnia tych tapet jest bardzo gładka i śliska. Z tego powodu farba nie będzie się dobrze ich trzymać, przez co nie uzyska się pożądanego efektu.

Czym pomalować tapetę? Jak ją przygotować do malowania?

Do malowania tapet należy wybierać farby paroprzepuszczalne. Warto też zwrócić uwagę na to, aby były zmywalne (łatwe w czyszczeniu). Zazwyczaj do malowania tapet zaleca się farby akrylowe i lateksowe.

Przed przystąpieniem do malowania powinno się także sprawdzić, czy tapeta dobrze trzyma się podłoża. W przypadku tego rodzaju materiału zaleca się stosowanie specjalnych preparatów przeznaczonych do klejenia produktów z włókna szklanego lub do raufazy. To pozwoli na zwiększenie stabilności podłoża do malowania. Można użyć także klejów zawierających substancje zapobiegające rozwojowi pleśni. Tego typu produkty są szczególnie polecane w przypadku, gdy nakleja się tapetę w pomieszczeniach o większej wilgotności.

Jak pomalować tapetę?

Malowanie tapety farbą nie zalicza się do trudnych zadań, trzeba jednak się do tego odpowiednio przygotować. Malując tapetę, można zastosować takie same techniki, jak przy pokrywaniu farbą „gołych” ścian. Jednym z najszybszych sposobów jest malowanie natryskowe. Należy jednak pamiętać, że takie usługi wykonują specjaliści. Chociaż są one stosunkowo drogie w porównaniu do malowania ręcznego, to uzyskuje się równomiernie pomalowaną ścianę w bardzo krótkim czasie.

Do malowania ręcznego używa się pędzla lub wałka. Zaleca się pędzle z krótkim włosiem, najlepiej nylonowym. W przypadku wałków można zastosować klasyczny wałek z włosiem krótkim (do gładkich tapet) lub z długim (do tapet strukturalnych).

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Biwa Studio/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?