Malowanie natryskowe to nowoczesna metoda umożliwiająca pokrycie farbą wybranej powierzchni. Jest to sposób szybki, wygodny i gwarantujący doskonały efekt. Właśnie dlatego malowanie natryskowe ścian jest coraz popularniejszą techniką stosowaną podczas prac wykończeniowych.
Nanoszenie farby za pomocą kompresora sprawdza się nie tylko w przypadku ścian. Możliwe jest też malowanie natryskowe mebli (np. szybkie odnowienie frontów) czy malowanie natryskowe drewna (np. w celu impregnacji). Dzięki możliwości szybkiego pokrycia farbą dużych powierzchni popularne jest malowanie natryskowe elewacji.
Gdzie stosować malowanie natryskowe?
Malowanie natryskowe coraz częściej zastępuje tradycyjne pokrywanie farbą różnych powierzchni za pomocą wałka czy pędzla. Jest to nowoczesna technika, która opiera się na mocy sprężonego powietrza. Wytwarza się je w kompresorze, skąd następnie trafia do pistoletu. Tam farba spływająca z pojemnika jest rozbijana na drobne kropelki w formie aerozolu. Malowanie natryskowe wymaga specjalnego sprzętu, jednak jest bardzo pomocne w szybkim wykończeniu dużych powierzchni. Jest to metoda uniwersalna, a więc nadaje się do pokrywania farbą różnych miejsc czy elementów. Najczęściej stosuje się:
- Malowanie natryskowe ścian – metoda doskonale sprawdza się podczas remontów i prac wykończeniowych w pomieszczeniach. Jest przydatna zwłaszcza w przypadku dużych ścian, których malowanie wałkiem zajęłoby wiele czasu. Sprzęt jest na tyle skuteczny, że pozwala pokryć farbą średnio 4 m2 w ciągu 2 minut. Malowanie natryskowe daje świetne efekty przy chropowatej, nieregularnej powierzchni.
- Malowanie natryskowe mebli – to dobre rozwiązanie, jeśli chcemy szybko odmienić wygląd wnętrza. Do takiego malowania nadają się praktycznie wszystkie elementy – fronty, półki czy szuflady. Natryskowe nanoszenie farby na meble pozwala łatwiej pokryć detale i wgłębienia, które trudno estetycznie wykończyć wałkiem lub pędzlem.
- Malowanie natryskowe drewna – drewno to bardzo delikatny materiał, ale nanoszenie farby pod ciśnieniem nie pogarsza jego struktury. Tę metodę często wybiera się do pokrycia drewnianych elementów zabezpieczającym impregnatem.
- Malowanie natryskowe elewacji – wymaga profesjonalnego sprzętu, ale pozwala pokryć farbą duże powierzchnie w krótkim czasie. Korzystanie z pistoletu natryskowego sprawia, że ściany domu mają równomierną powłokę. Dodatkowo jest to metoda, dzięki której można zmniejszyć zużycie farby (farba się nie rozchlapuje, niektóre emulsje należy rozcieńczyć).
Sprzęt do malowania natryskowego
Jeśli decydujemy się na malowanie natryskowe, sprzęt niezbędny do tej metody będzie nas kosztował więcej niż niezbędny zestaw do nanoszenia farby wałkiem. Mimo wielu zalet, jakie ma malowanie natryskowe, konieczny sprzęt oznacza wydatek rzędu kilkuset złotych. Proste pistolety z pojemnikami na farbę i wężem pneumatycznym, które wystarczą do domowego użytku, kosztują od 150 do 500 zł. Profesjonalne zestawy mają zdecydowanie wyższą cenę – nawet 2 do 4 tys. zł.
O czym pamiętać przy malowaniu natryskowym?
Malowanie natryskowe wbrew pozorom nie jest łatwe. Trzeba mieć odpowiednią wprawę, by nie powstawały zacieki, a powierzchnia była równomiernie pokryta. Należy też pamiętać, że przy tej metodzie ważna jest konsystencja farby. Malowanie natryskowe emulsją, która jest zbyt gęsta, mogłoby doprowadzić do zatkania pistoletu. Z kolei wodnista farba nie będzie dobrze kryć i zwiększy ryzyko pojawienia się zacieków. Przy wyborze konkretnego modelu warto brać pod uwagę urządzenia, które w standardowym wyposażeniu mają oddzielne dysze do lakierów i farb.
Zanim rozpoczniemy malowanie, należy zabezpieczyć wszystko poza malowaną powierzchnią. Do tego niezbędne są folia i taśma. Ponadto przed nałożeniem pierwszej warstwy powinno się wykonać test ciśnienia, czyli pomalować np. fragment kartonu. Podczas nakładania farby należy trzymać pistolet prostopadle do powierzchni w odległości około 20 cm. Ruch ręki ma być płynny, prowadzony z prawej strony do lewej i z powrotem. Nie należy zatrzymywać się nad jednym punktem. Jeśli malowana powierzchnia jest duża, najlepiej wybierać pistolety z większym zbiornikiem, dzięki czemu farby wystarczy na dłużej i nie będziemy zmuszeni przerywać pracy. Po skończonym malowaniu trzeba dokładnie oczyścić każdy element sprzętu, wykorzystując do tego wodę lub rozpuszczalnik.
Wady i zalety malowania natryskowego
Malowanie natryskowe ma wiele zalet, ale nie pozostaje także bez wad. Do jej mocnych stron należy:
- szybkość pokrycia powierzchni farbą,
- mniejsze zużycie farby niż przy malowaniu metodami tradycyjnymi,
- dobre pokrycie różnych, nawet chropowatych powierzchni.
Do wad malowania natryskowego można zaliczyć:
- wysoki koszt sprzętu,
- konieczność zabezpieczenia otoczenia – rozpylana farba może osiadać na tym, co znajduje się w pobliżu,
- hałas podczas pracy niektórych kompresorów,
- niewłaściwe ustawienie pistoletu lub parametrów kompresora i dyszy mogą powodować zacieki, plamy oraz nierównomierne pokrycie.
Zobacz także:
- Taśma do ścian – szybki sposób na oryginalną przemianę wnętrza
- Najbielsza z białych innowacyjna farba ścienna. "Efekt jest znakomity". Dzięki niej obniżymy temperaturę i oszczędzimy wodę
- Malowanie ścian farbą lateksową – porady. Jak ją kłaść i jakich narzędzi użyć?