Koronawirus

Masowe szczepienia przeciw COVID-19 w USA. "Zaczynam wierzyć w to, co mówił Joe Biden"

Koronawirus

Masowe szczepienia przeciw COVID-19 w USA. "Zaczynam wierzyć w to, co mówił Joe Biden"

W USA przeciw koronawirusowi zaszczepiono już więcej niż co czwartego dorosłego Amerykanina. Kampania szczepień nabiera tempa, w znacznym stopniu dzięki masowej produkcji krajowej szczepionki. Dlatego prawdopodobne jest uzyskanie odporności zbiorowej już w czerwcu. O szczegółach sytuacji w Stanach Zjednoczonych opowiedział Marcin Wrona, dziennikarz "Faktów TVN".

Ostatnio mówiło się, że najwięcej osób zostało zaszczepionych w Izraelu. Teraz okazało się, że numerem jeden w Europie i na świecie jest liczący ok. 30 tys. mieszkańców Gibraltar, gdzie zaszczepiono już wszystkie chętne i uprawnione do tego osoby. Jak kwestie szczepień wyglądają w Stanach Zjednoczonych? 

Szczepienia w USA

Marcin Wrona, korespondent "Faktów" z USA zrelacjonował naszym widzom, jakie jest tempo szczepień w USA. Joe Biden na tę chwilę wywiązuje się ze swoich obietnic. 

- Kiedy Joe Biden mówił, że chce, aby do Amerykanów trafiło 100 mln dawek szczepionki w ciągu pierwszych 100 dni jego prezydentury, ludzie w to powątpiewali. Cel został osiągnięty w minionym tygodniu. Teraz prezydent ma nowy cel - chce, aby w tym czasie do ludzi trafiło nie 100, a 200 mln szczepionek - mówił dziennikarz. 

- Dwa miliony sześćset osiemdziesiąt tysięcy osób szczepionych jest w USA każdego dnia. Zaczynam wierzyć w to, co mówił Joe Biden, czyli że do końca maja, każdy, kto będzie chciał się zaszczepić, tę szczepionkę dostanie - dodał. 

Jakie są szczepionki przeciw COVID-19 w Ameryce?

Jak mówił Marcin Wrona, w USA dopuszczone są do szczepień 3 preparaty przeciwko koronawirusowi. Na zatwierdzenie ciągle czeka lek firmy AstraZeneca. 

- Są dostępne 3 preparaty. Jest Pfizer, Moderna oraz Johnson & Johnson. Ciągle trwa walka o dopuszczenie szczepionki AstraZeneca. Sytuacja jest niesamowita, bo z jednej strony są dane, która przedstawia firma. Amerykanie w magazynach mają kilkadziesiąt milionów dawek tej szczepionki. Jest tego tyle, że Amerykanie zaczęli dzielić się tą szczepionką z innymi - powiedział dziennikarz.

Powikłania po szczepionce na COVID-19

W sieci zaczęły narastać mity na temat potencjalnych powikłań po szczepionce na koronawirusa. Jak się okazuje, wszelkie obawy nie mają żadnej podstawy naukowej. 

- To, co wiemy o szczepionkach, które są najbardziej bliskie dopuszczenia, to są to standardowe powikłania, które występują przy szczepionkach, czyli może być podwyższona temperatura. Nie ma tutaj większych działań ubocznych szczepionek - powiedział niedawno w Dzień Dobry TVN prof. Marcin Drąg .

- Technologicznie to są najbardziej bezpieczne szczepionki - zaznaczył. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Zobacz wideo: 200 milionów szczepień na 100 dni prezydentury. J. Biden podwoił cel 

Reporter: Marcin Wrona
Co sądzisz o tym artykule?
51
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0