Sport i fitness

Cheerleaderki z Opola zakwalifikowały się do mistrzostw świata. "To zasługa tego, że trenują latami"

Sport i fitness

Aktualizacja:

Niedawno opolska grupa tancerzy wywalczyła awans na mistrzostwa świata w cheerleadingu. Zawodniczki (i jeden zawodnik) z Ramady zdobyły pierwsze miejsce oraz tytuł mistrza Polski w kategorii cheer jazz. Razem polecą w przyszłym roku na zawody do Stanów Zjednoczonych.

Czym jest cheerleading sportowy

Choć cheerleading kojarzy się głównie z pomponami, występami przed meczami oraz amerykańskimi filmami, jego sportowa odmiana wygląda nieco inaczej.

- Cheeleading sportowy jest to dyscyplina sportowa, w której my akurat tańczymy cheer jazz i wykonujemy tam dużo obrotów, skoków. Liczy się w tym duży synchron oraz taki całokształt. No i rzeczywiście nie tańczymy przed meczami, tylko tańczymy np. na mistrzostwach Polski - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Ania Czajkowska, 16-latka, która tańczy od piątego roku życia.

W ich drużynie Ramada Team jest 18 dziewczyn i jeden chłopak, Markus. Liczna przewaga dziewczyn nie sprzyja jednak sprzeczkom czy różnicom zdań.

- Dogadujemy się bardzo dobrze, nie mamy żadnych kłótni ze sobą, wszystko jest ok - mówiła nastoletnia tancerka.

Wyjątkowość układu Ramada Team

Tancerze z grupy Ramada zostali uznani za najlepszych podczas III Mistrzostw Polski w Cheerleadingu Sportowym, które odbywały się w Raszynie na Mazowszu. Czym ich układ wyróżnił się na tle konkurencji?

- Nasi tancerze przede wszystkim wyróżniają się wyjątkową techniką, nad którą pracują przez lata. To, że tak wysoko skaczą, są tak rozciągnięci i kręcą takie niewyobrażalne ilości piruetów (...) to zasługa tego, że trenują latami - wyjaśniała w naszym programie choreograf w Akademii Tańca "Ramada" w Opolu, Barbara Królicka.

Są oni przygotowani na duży wysiłek, ponieważ cały czas trenują. Ćwiczą taniec klasyczny, współczesny i jazzowy, a także akrobatykę, stretching oraz trening motoryczny. Dzięki temu swoje ruchy wykonują z ogromną gracją.

- Nasi tancerze trenują tak mniej więcej po 4 razy w tygodniu, ale wliczając do tego zajęcia indywidualne i dodatkowe to faktycznie ćwiczą codziennie - zdradziła trenerka drużyny.

Nic dziwnego - w końcu chcą sprostać zadaniu podczas Mistrzostw Świata ICU Orlando2021. Te zawody są znane z tego, że ich poziom jest wyjątkowo wysoki. Będą tam kadry narodowe z całego świata, m.in. Stanów Zjednoczonych, Japonii, Włoch czy Słowenii. Nie wiadomo jednak kiedy tancerki polecą na Florydę, ponieważ termin mistrzostw świata nie został jeszcze ustalony. Wszystko zależy od sytuacji pandemicznej na świecie.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości