Profilaktyka zdrowia

Dwóch braci i dwa przeszczepy serca. Mama chłopców: "Codziennie pojawia się płacz. 10-letnie dziecko musi tyle udźwignąć"

Profilaktyka zdrowia

Olaf i Alan Rogowscy to dwaj bracia, którzy chorują na kardiomiopatię rozstrzeniową. Jedyną szansą dla chłopców na powrót do zdrowia jest przeszczep serca. Alan, straszy z braci, niedawno otrzymał nowy narząd i właśnie wrócił do domu. Olaf dalej przebywa w szpitalu w oczekiwaniu na organ. Jak teraz czują się obaj chłopcy?

W oczekiwaniu na nowe serce

Olaf i Alan to najprawdopodobniej jedyni bracia na świecie, którzy w tym samym czasie czekali na przeszczep serca. - U dzieci pojawiały się chwile załamania. Pytały czy doczekają - mówiła w rozmowie z Dzień Dobry TVN Ewa Hinc-Rogowska, mama Alana i Olafa. Na szczęście nadszedł ten wielki dzień. Starszy z chłopców, Alan, półtora miesiąca temu otrzymał nowy organ. - Alanek bardzo się cieszył. Z uśmiechem jechał na salę operacyjną - dodała mama chłopców. - Trzymaliśmy kciuku i przeszczep się udał - dodał Olaf.

- Alan czekał na serce 5 miesięcy. W jego przypadku udało nam się przeszczepić serce od młodego dorosłego dawcy - mówił dr n. med. Szymon Pawlak, koordynator Oddziału Transplantacji Serca u Dzieci, SCCS w Zabrzu. Dzięki operacji chłopiec mógł wrócić do domu i dawnych aktywności. Musi jednak cały czas przyjmować leki.

- Z jednej strony to cudowne, z drugiej są łzy, że Ewa i Olaf muszą tu zostać - mówił Tomasz Rogowski, ojciec chłopców. - Bardzo się cieszę z tego, że jestem w domu, ale jest mi smutno, że Olafa tu nie ma. Gdyby on tu był, to byśmy się bawili w berka, chowanego. Jest o wiele przyjemniej, jak on tu jest. Marzę, żeby dostał serduszko - mówił Alan.

Ile jeszcze przyjdzie chłopcu czekać na nowy narząd? - Olaf, tak jak dzieci w podobnym wieku niestety czeka dość długo, już 8 miesięcy. W jego przypadku to musi być dawca dziecięcy, a tych mamy bardzo mało. Najdłuższy okres oczekiwania u nas sięgały dwóch lat, natomiast trzeba pamiętać, że każdy dzień na sztucznej komorze, na tym sztucznym sercu to jest zagrożenie życia - mówił dr n. med. Szymon Pawlak.

Jak czują się chłopcy?

Olaf dalej czeka na nowe serce. Jak się czuje? - Dobrze, ale jest duża tęsknota za Alankiem, za tatą - mówiła pani Ewa w rozmowie z Ewą Drzyzgą i Agnieszką Woźniak-Starak. W jakiej formie jest Alan i kiedy będzie można powiedzieć, że jest zdrowy. - Trzeba na to jeszcze poczekać. I choć minęło tylko półtora miesiąca, to widać różnicę. Z dnia na dzień czuje się coraz lepiej.

Jak Olaf znosi pobyt na oddziale? Czy jest coś, co mu się nie podoba w szpitalu? - Olaf nigdy nie narzeka. I nawet jeśli jest źle zawsze mówi, że jest dobrze - dodała pani Ewa. To, co szczególnie porusza w historii Olafa i Alana to niezwykła więź między chłopcami. Jak rodzicom udało się zbudować taką relację między braćmi? Dowiecie się tego z naszego materiału:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

"Są takie miasta, gdzie nie ma ani jednej poradni". Przekaż 1 procent i pomóż zbudować centrum psychiatrii dla dzieci i młodzieży

Masz e-skierowanie? W tych punktach zaszczepisz się w majówkę bez rejestracji

"Ekskluzywny Menel" o problemie utraty męskości: "Zacierają się różnice między płciami"

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: M. Buchla, S. Repeła, S. Witas

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości