Jego choroba zaczęła się 3 lata temu. Przez długi czas nie udawało się zdiagnozować przyczyny straszliwego bólu, który odczuwał mały Kordian. "Pewnego dnia żona oglądała Dzień Dobry TVN i była tam wypowiedź profesora Płoskiego, który polecał wykonywanie badań genetycznych, zdecydowaliśmy się na to". Dzięki badaniom udało się ustalić, że za ból odpowiedzialny wadliwy gen - VAC 14. Do tej pory chorobę tę zdiagnozowano jedynie u dwóch osób na świecie. O samej chorobie, możliwej terapii i szansach na wyleczenie małych pacjentów rozmawialiśmy z prof. dr. hab. Rafałem Płoskim.
Do szpitalnego oddziału ratunkowego powinny trafiać osoby, które wymagają natychmiastowej pomocy. Niestety w praktyce bywa różnie. Prowadzi do kolejek i nerwowych sytuacji. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę medycyny ratunkowej lekarza Konrada Matyję oraz ratownika medycznego Piotra Amendę, by zapytać o działanie SOR-ów. O czym musi pamiętać pacjent trafiający na SOR? Jacy lekarze są kierowani do SOR-ów?
"Nie przecinamy jamy brzusznej. Przecięcie powłok jest ogromnym urazem dla chorego. Niekiedy dotarcie do pola operacyjnego jest większym urazem niż sama operacja. To jest ta przewaga!" O nowatorskiej operacji trzustki, przeprowadzonej w szpitalu im. F. Raszei w Poznaniu, przy wykorzystaniu połączonej technologii endosonografii i endoskopii, opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN dr Aleksander Sowier, chirurg, kierownik Oddziału Chirurgii Gastroenterologicznej w Szpitalu im. F. Raszei w Poznaniu i dr hab. n. med. Anna Wiechowska-Kozłowska, gastroenterolog ze Szpitala MSWiA w Szczecinie.
Czy rewolucyjny, polski wynalazek rzeczywiście jest szczepionką na nowotwory? Na jakim etapie znajdują się prace i dlaczego dalszymi badaniami nie będą zajmować się polskie firmy farmaceutyczne? Gośćmi w naszym studiu byli prof. Jacek Jemielity, Centrum Nowych Technologii UW, doktor chemii, Zakład Biofizyki UW i dr Robert Dwiliński, dr nauk ekonomicznych, Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii UW.
Karpia jada się głównie w Boże Narodzenie. Kiedy ta ryba trafiła na polskie świąteczne stoły? Skąd się bierze jego mulisty posmak? Jak wybrać idealnego karpia? Dlaczego warto go jeść? O historię karpia i jego prozdrowotne właściwości zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN dietetyczkę Anetę Łańcuchowską. Zobaczcie, jak Czesi postanowili wypromować karpia ;)
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w Polsce i na świecie od wielu lat. Zbiera pieniądze, za które kupuje sprzęt medyczny dla szpitali. Dzięki niemu udało się uratować życie i żdrowie wielu osobom. Wśród nich jest gość Dzień Dobry TVN Igor Kowalski. Co mu dolegało? Jaki sprzęt był wykorzystany, aby ratować życie i zdrowie Igora? O tym rodzice chłopca: Dorota Gil-Kowalska i Jarosław Kowalski. Naszym gościem był również prezes WOŚP Jerzy Owsiak. Co szykuje na 25. finał? Dla kogo będą zbierane pieniądze?
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Columbia twierdzą, że wystarczy myć się trzy razy w tygodniu, a częstsze mycie może przyczyniać się do powstawania infekcji i wysuszania skóry. Zobaczcie, co na temat tych doniesień sądzi gość Dzień Dobry TVN: dermatolog dr Ewa Chlebus. Jak kolorowe kosmetyki wpływają na skórę?
Wiele osób słyszało o piramidzie żywieniowej. Okazuje się, że jest także piramida aktywności fizycznej. O tym, co z niej wynika i jaką rolę w piramidzie aktywności fizycznej odgrywa prawidłowa dieta powiedzieli goście Dzień Dobry TVN: dietetyczka Justyna Mizera i trener personalny Tomasz Choiński. Jakie ćwiczenia warto wykonywać codziennie, a jakie można rzadziej? Czego należy unikać?
Od stycznia 2017 r. będzie można jednorazowo kupić w aptece już tylko jedno małe opakowanie leku na katar lub przeziębienie, zawierające pseudoefedrynę, kodeinę czy dekstrometorfan. Dlaczego zostały wprowadzone takie ograniczenia? O tym goście Dzień Dobry TVN: szefowa Monaru i certyfikowany specjalista terapii uzależnień Jolanta Łazuga-Koczurowska i wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Marek Tomków.
W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 we Wrocławiu działa niezwykła szkoła rodzenia. Tam przyszli rodzice otrzymują informację, jak przetrwać poród i opiekować się noworodkiem, ale również uczą się śpiewania kołysanek. Dlaczego wprowadzono tam lekcje śpiewu? Reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska rozmawiała z ginekolog dr hab. Lidią Hirnle oraz Alicją Janosz, która rodziła we wrocławskim szpitalu.
Żelki kuszą kształtami i kolorami. Wiele dzieci za nimi przepada. Czy warto je kupować? Co zawierają? Czy rzeczywiście wzmacniają stawy? Kwaśne żelki mają mniej cukru? O tym w Dzień Dobry prowadząca cykl (Ro)zważmy to... Katarzyna Bosacka.
Muzycy i osoby z show-biznesu są trzykrotnie bardziej od innych narażeni na depresję oraz napady gniewu. Tak wynika z badań Help Musicians UK i naukowców z University of Westminster. Dlaczego tak się dzieje? O komentarz poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: psycholog Marię Rotkiel, wokalistkę Urszulę Kasprzak i dziennikarkę show-biznesową Barbarę Pasek.
Bartłomiej Mróz urodził się bez prawego przedramienia. Jak twierdzi 23-latek, proteza niekoniecznie jest mu w życiu potrzebna i często o niej zapomina wychodząc z treningu. Bartłomiej gra w parabadmintona i zdobył już około 60 medali w tej dziedzinie. Czy jego treningi różnią się czymś od treningów sportowców z obiema rękami? W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko gościła niezwykłego sportowca i jego trenera, Tomasza Zioło.
W ciągu ostatnich lat zachorowalność na raka ślinianki wzrosła o 4 proc. Co go powoduje? Na co zwrócić uwagę przy codziennych czynnościach higienicznych? Co powinno nas zaniepokoić? Jak wygląda diagnoza i leczenie raka ślinianki? Na te wszystkie pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział dr nauk medycznych Norbert Górski, specjalista chirurgii głowy i szyi, chirurgii plastycznej twarzy i otolaryngolog.
Przymierzalnia w sklepie to miejsce, gdzie codziennie pojawia się od kilkudziesięciu do kilkuset osób. Każda z nich zostawia tam przyniesione na skórze bakterie i wirusy. To samo tyczy się przymierzanych przez nas ubrań. Jak niczym się nie zarazić kupując ubrania, buty i kosmetyki? O tym w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.
Aronia świetnie radzi sobie z chorobami cywilizacyjnymi. Jakimi? Dlaczego powinni ją spożywać kierowcy, dzieci, seniorzy i osoby długo pracujące przy komputerze? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Gorąca woda z imbirem, sok z cytryny, czy zielona herbata? Czym zastąpić poranną kawę, od wypicia której większość z nas zaczyna dzień? W Dzień Dobry TVN dziennikarka i autorka bloga o zdrowym życiu Agata Puk zaproponowała nam alternatywne napoje. Dalibyście radę całkowicie porzucić kawę?
Przez trzynaście lat walczyła z anoreksją. W najgorszym momencie choroby ważyła zaledwie 23 kilogramy. Nie było już nadziei, bo jej organizm był wyniszczony przez anoreksję, a jednak udało się jej pokonać chorobę. Teraz ma partnera i została matką. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Andżelikę Gosienecką wraz z trzymiesięcznym synem Robertem i życiowym partnerem Łukaszem. Jakie Andżelika ma rady dla osób cierpiących na anoreksję?
Sama obecność multimedalisty na treningach motywuje młodych skoczków do wytężonego wysiłku. Dlaczego Adam Małysz postanowił wrócić do skoków? Czy tęsknił za nartami i śniegiem? Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej nowej pracy.
W zgorzeleckim liceum 16-latek zaatakował kolegę nożem. Do incydentu doszło w czasie lekcji. Skąd w młodych ludziach takie pokłady agresji? O wychowaniu w kulturze gniewu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z psycholog dr Aleksandrą Piotrowską i Mariuszem Sokołowskim z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW.
Fakt, że niektórzy z nas wyglądają młodziej niż w rzeczywistości mają lat, od dawna interesuje genetyków. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarkę i modelkę Ewę Pacułę, dermatologa dra Marcina Ambroziaka oraz właścicielkę agencji PR i modelkę Bognę Sworowską, by zapytać, co ich zdaniem wpływa na młody wygląd. Dlaczego męska skóra starzeje się wolniej? Jakie części ciała zdradzają nasz wiek?
Jednym z ulubionych mikołajkowych prezentów dziecka uwielbiającego słodkości jest czekoladowy Mikołaj. Ale czy te dostępne w sklepach mają w sobie prawdziwą czekoladę? Jakie składniki można w nich znaleźć? Jakie właściwości prozdrowotne ma kakao? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "(Ro)zważmy to..." Katarzyna Bosacka. W studiu polała się również czekoladowa krew, ponieważ Anna Kalczyńska odgryzła Mikołajowi... No właśnie... co? :)
Przed sylwestrową nocą i balem warto pomyśleć o zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów. Jak szybko schudnąć, nie narażając na szwank swojego zdrowia? Na to pytanie w Dzień Dobry TVN odpowiedziały: dietetyczka Anna Jelonek i Joanna Brzezińska, która prowadzi portal z treningami on-line.
Osoby po wypadkach często muszą od nowa uczyć się najbardziej podstawowych czynności. Jak nauczyć się kroić chleb mając niedowład ręki? Czy można zrobić pranie będąc w 70 proc. sparaliżowanym? Akademia Życia to miejsce, gdzie niepełnosprawni przygotowują się do samodzielnego życia. W mieszkaniach treningowych rozwijają praktyczne umiejętności niezbędne do wykonywania najbardziej podstawowych zadań. Anna Maruszeczko, prowadząca "Zielone Drzwi", zaprosiła do studia Dzień Dobry TVN terapeutę Adama Nyka i absolwenta Akademii Marcina Olszewskiego.
Każdy mieszkaniec Krakowa, oddychając miejscowym powietrzem, zatruwa swój organizm tak jakby wypalał 2,5 tys. papierosów rocznie. Dlatego krakowianie powiedzieli dość i sami wzięli się za rozwiązanie tego problemu. W jaki sposób? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Joanna Mędraś to prawdziwa twardzielka - nie dość, że biegła w 20-stopniowym mrozie w Antarctic Ice Marathon, to jeszcze dotarła na metę pierwsza. Jechała tam z myślą o wygranej, czy o tym, że chce po prostu ten dystans przebiec? Jak się przygotowywała do tak ekstremalnego biegu? Czym różni się ten maraton od tych, organizowanych w miastach? Z biegaczką spotkała się reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Lęk fobiczny potrafi utrudniać nam życie. Jak zatem go pokonać? Czy potrzebna jest do tego pomoc psychoterapeuty? Skąd się bierze? O tym gość Dzień Dobry TVN psycholog i specjalista interwencji kryzysowych Tomasz Kozłowski.
Jako junior osiągnął wszystko! Zdobył mistrzostwo Polski, Europy i świata. Już za rok podejmie rywalizację w kategorii seniorskiej. Naszymi gośćmi byli: wybitny, młody bilardzista Daniel Macioł oraz jego ojciec i trener Arkadiusz Macioł. Jak zaczęła się ich przygoda z bilardem, ile czasu trzeba trenować by osiągnąć sukces i czy kariera sportowa nie wpływa negatywnie na szkolne wyniki młodego mistrza?
Cynamon to przyprawa, po którą sięgamy głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia. A szkoda, bo ma on wyjątkową prozdrowotną moc. O zaletach cynamonu powiedziała w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska. Ile można spożywać go w ciągu doby? Dlaczego warto łączyć cynamon z miodem? Który cynamon jest zdrowszy - chiński czy cejloński? Dowiedzieliśmy się również, jaki zapach najbardziej przemawia do Marcina Prokopa ;)
W internecie można znaleźć artykuły, które ostrzegają przed szkodliwością odświeżaczy do powietrza i świec zapachowych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy blogerkę Ewę Kozioł i dr hab. Beatę Krasnodębską-Ostręgę z wydziału chemii na UW, by zapytać, co sądzą o tych doniesieniach. Jak odświeżyć powietrze w mieszkaniu?