Siara bydlęca to inaczej colostrum bovinum lub młodziwo, czyli płyn wydzielany przez gruczoły mleczne krów, który produkowany jest pod koniec ciąży i w pierwszych 5 dniach po ocieleniu.
Płyn zawiera ponad 250 związków w bardzo wysokim stężeniu (stężenie tych substancji jest prawie 40-krotnie większe niż w mleku wytwarzanym w okresie późniejszym), wśród których największą wartość mają białka takie jak: immunoglobulina, laktoferyna, lizozym i laktoperoksydaza. Wszystkie cztery wykazują silne właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, dzięki czemu siara bydlęca pozytywnie wpływa na naturalne mechanizmy obronne organizmu. Z tego powodu powinny po nią sięgać osoby zmagające się z częstymi infekcjami, zestresowane, przewlekle zmęczone oraz po leczeniu onkologicznym. Siary nie powinni jednak spożywać uczuleni na białko.
Trzeba też wiedzieć że laktoferyna dodatkowo zawiera również właściwości przeciwpasożytnicze i antynowotworowe (z badań wynika, że zwalcza ona komórki nowotworowe włókniakomięsaka MethA, czerniaka B16F10 i raka okrężnicy C26 oraz wywodzące się z nich nowotwory in vivo).
W colostrum można znaleźć ponadto tłuszcze, węglowodany i pochodne kwasów nukleinowych. W skład siary wchodzą też minerały (m.in. wapń, cynk, magnez, potas, selen, siarka, sód, żelazo) oraz witaminy A, D, E, K, B1, B2, B6, B12, PP i C.
W chwili obecnej colostrum traktowane jest jako suplement diety. Można je kupić bez recepty. Kupując siarę bydlęcą, warto wybrać tę w płynie, ponieważ najlepiej się przyswaja.
Colostrum można stosować także zewnętrznie, dlatego produkowane są z niego kosmetyki odmładzające.
Zobacz także:
Co to jest siara bydlęca? Właściwości, działanie i dawkowanie wczesnego mleka bydlęcego
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN