O tym, jak młodzi ludzie mogą pokierować swoją przyszłością, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Krzysztofem Biedrzyckim z Instytutu Badań Edukacji oraz Justyną Suchecką, dziennikarką TVN 24.
Kobiety stanowią 35 proc. społeczności studenckiej na uczelniach technicznych - można przeczytać w tegorocznym raporcie "Dziewczyny na politechniki". Maturzystki, które podejmują studia w instytucjach kształcących inżynierów, zwykle dokonują nieoczywistego wyboru ścieżki edukacji. Jakie kierunki należą do najczęściej wybieranych?
Neurokognitywistyka to nauka łącząca psychologię, neurobiologię i neuropsychologię. Nazywana jest nauką o umyśle. Poszukuje podłoża różnych procesów poznawczych i psychicznych, które zachodzą u człowieka. Studia z zakresu kognitywistyki zapewniają wiedzę na temat nauk społecznych i ścisłych, ponieważ są to studia interdyscyplinarne.
Karen Kyabega otrzymała nagrodę "Interstudent 2021". To wyróżnienie przyznawane najlepszym zagranicznym studentom kształcącym się w Polsce. Właśnie kończy naukę na poziomie licencjackim i chce kontynuować naukę w Warszawie.
Jakub Śmietana do seminarium duchownego poszedł już jako dorosły mężczyzna z wyższym wykształceniem. Po dwóch latach zdecydował się na urlop dziekański i ostatecznie porzucił plany zostania kapłanem. - Nauka Kościoła sobie, a funkcjonowanie duchowieństwa sobie – powiedział w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl, opowiadając o życiu za murami seminarium.
Joanna Jabłczyńska wspaniale łączy karierę w mediach i kancelarii. Niedawno jednak wróciła wspomnieniami do niezdanego w 2013 roku egzaminu wieńczącego aplikację radcowską. W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl opowiedziała, jak wspomina to niepowodzenie.
W życiu Karoliny Małysz ostatnio sporo się dzieje. Córka znanego skoczka narciarskiego wzięła niedawno ślub, podjęła też odważną decyzję, związaną z karierą i edukacją. O zmianach, jakie nastąpiły w jej codziennej rutynie, opowiedziała w wywiadzie dla serwisu WP SportoweFakty.
Kobiety odgrywają znaczącą rolę w biznesie. Chcą się rozwijać i walczą o swoją pozycję jak lwice. Czasem o krok przegrywają w drodze do awansu. Natomiast studia MBA mogą pomóc rozwiązać ten problem i pokonać przeszkody w ścieżce do sukcesu zawodowego.
Rekrutacja na studia to zawsze emocjonujący moment dla maturzystów chcących zdobyć wymarzony indeks. Tegoroczną atmosferę podgrzali działacze Młodzieży Wszechpolskiej, sugerując, że obcokrajowcy mają ułatwiony dostęp do polskich uczelni.
58 proc. studentów w Polsce to kobiety, ale zaledwie 35 proc. z nich decyduje się na naukę na uczelniach technicznych. Tu jednak pojawia się paradoks, bo często na politechnikach studentki wybierają kierunki... niezwiązane z technologią.
Wielu tegorocznych maturzystów poznało już wyniki rekrutacji na studia 2021/2022. Zaliczają się do nich m.in. kandydaci ubiegający się o miejsca na kierunkach proponowanych przez Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Wrocławski, a także Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Na jakie kierunki studiów było najwięcej chętnych?
Jakie są opłacalne kierunki studiów? To pytanie bardzo często pada z ust maturzystów, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi kształcenia. Aby ułatwić im podjęcie tej trudnej decyzji, powstało wiele szacunkowych zestawień, pozwalających zarówno wybrać najbardziej opłacalne studia, jak i dopasować je do własnych zainteresowań.
Studia to jeden z najlepszych okresów w życiu każdego człowieka. To czas zabawy, zawierania nowych znajomości, wchodzenia w dorosłości i uczenia się odpowiedzialności. Do wspomnień sprzed 20 lat z sentymentem wróciła Kasia Ankudowicz. Aktorka opublikowała w sieci zdjęcie ze znanymi aktorkami.
Do niecodziennego zdarzenia doszło w Belgii. 11-letni Laurent Simons, z flamandzkiej Ostendy, zdobył właśnie uniwersytecki dyplom z fizyki. Co więcej - wyprzedził innych studentów, zdobywając najlepszy wynik. Jak do tego doszło?
Xavier Wiśniewski po maturze zamierza podjąć studia humanistyczne oraz jednocześnie pójść w ślady rodziców i zająć się muzyką. Drugi singiel "GTA" pojawi się jeszcze w tym tygodniu. Nam opowiedział więcej o najbliższych planach, a także zaprezentował na scenie nowy utwór.
Ukończenie studiów, to dla każdego niezwykle ważny moment. Kilka lat nauki, której zwieńczeniem jest napisanie, a potem obronienie pracy magisterskiej, trzeba należycie świętować. Alicja Bachleda-Curuś została absolwentką Uniwersytetu Kalifornijskiego i ogłosiła to wraz ze swoją wykładowczynią na Instagramie.
Muzyka może być doskonałym urozmaiceniem procesu uczenia się czy pracy. Okazuje się nawet, że muzyka słuchana podczas nauki może poprawiać koncentrację i działać motywująco, a także łagodzić stres. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie melodii, aby stworzyć dla mózgu jak najlepsze warunki do przyswajania wiedzy.
Maciej Musiał należy do grona najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia. Mimo młodego wieku wystąpił już w wielu produkcjach i może pochwalić się dużym doświadczeniem. Niedawno obronił pracę magisterską, o której opowiedział właśnie w Dzień Dobry TVN.
Natalia Zastępa, zdolna 19-letnia wokalistka, idzie jak burza. Właśnie napisała maturę i wydała debiutancką płytę. W studiu Dzień Dobry TVN zdradziła, jak poradziła sobie podczas egzaminu dojrzałości i co było inspiracją przy tworzeniu pierwszego krążka. Na naszej scenie piosenkarka zaprezentowała utwór „Wiesz jak jest”. Posłuchajcie.
Utarło się przekonanie, że ukończona szkoła średnia to niewystarczające wykształcenie, a wyższe studia są naturalną koniecznością. Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego niemal każdy maturzysta zamierzał kontynuować studia. Marzącym o indeksach wyższych uczelni często nie przeszkadza to, że ich dyplomy mogą nie mieć żadnej wartości na rynku pracy.
Wielu maturzystów co roku zadaje sobie pytanie o to, jak wyglądają studia i czym różnią się od szkoły średniej. Niektórzy postrzegają studia jako okres wytężonej nauki, ciągłego doskonalenia umiejętności i poszukiwania drogi życiowej. Dla innych to czas na rozrywkę i zawieranie nowych znajomości.
Ustalany zgodnie z zainteresowaniami osoby uczącej się, indywidualny tok studiów jest programem, na który zapotrzebowanie sukcesywnie wzrasta. Dlaczego jest tak popularny?
Studia w Wielkiej Brytanii to nie tylko duże wyzwanie, ale również ogromna szansa na zdobycie wartościowego wykształcenia. Brytyjski system edukacji uważany jest bowiem za jeden z najlepszych na świecie. Czym wyróżnia się szkolnictwo w Wielkiej Brytanii i co warto tam studiować?
Branża gier komputerowych nie tylko nie ucierpiała w czasie pandemii, ale zalicza regularny wzrost. Obecnie wartość rynku gamingowego w Polsce jest szacowana na 2,3 miliarda złotych, rocznie pojawia się 480 nowych tytułów, których przygotowanie daje pracę 10 tys. osób. Nic więc dziwnego, że zjawiskiem tym zainteresowała się nauka.
Olivier Janiak postanowił opowiedzieć o studenckich czasach. Jak się okazuje, dziennikarz pracował wtedy jako barman. Koledzy z dawnych lat przypomnieli mu o tym, że już wtedy podzielił się z nim marzeniem o wielkiej karierze.
Drugi rok z rzędu uczelnie są zmuszone przeprowadzić rekrutację na studia inaczej niż robiły to przed pandemią. Część placówek podjęła już decyzje w sprawie zasad dotyczących naboru studentów na rok akademicki 2021/2022.
Antoni Sztaba, syn Doroty Szelągowskiej, jest studentem aktorstwa w łódzkiej filmówce. Jego mama przyznała w rozmowie z nami, że to trudny dla niego czas - zarówno ze względu na pandemię, jak i zamieszanie wokół szkoły filmowej w Łodzi.