Związki i seks

Co to jest sadyzm? Na czym polega sadyzm w seksie?

Związki i seks

Aktualizacja:
Kobieta, która ma związane ręce

Sadyzm jest jedną z parafilii seksualnych. Do dużego podniecenia dochodzi w sytuacjach, kiedy jedna osoba podczas zbliżeń seksualnych dominuje nad partnerem lub stosuje wobec niego agresję słowną i fizyczną. Czy sadyzm jest niegroźnym fetyszem? A może to niebezpieczne zaburzenie preferencji seksualnych?

C: Parafilia seksualna to zaburzenie na tle seksualnym, w którym do wystąpienia podniecenia seksualnego i satysfakcji seksualnej dochodzi tylko wówczas, kiedy wystąpią specyficzne bodźce, fantazje, rytuały i sytuacje - agresja, bycie poniżanym, dzieci, przedmioty. Konieczność wystąpienia tych bodźców znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie i osiągnięcie podniecenia podczas zwykłego stosunku seksualnego. Jednym z fetyszów i parafilii jest sadyzm .

Co to jest sadyzm seksualny?

Sadyzm występuje, kiedy osoba odczuwa silne podniecenie i osiąga satysfakcję seksualną poprzez dręczenie seksualnego partnera za pomocą zadawania bólu, fizycznej i psychicznej agresji, upokarzania go, dominowania nad nim i bezwzględnego podporządkowania go sobie. Dla sadysty zaspokojenie seksualne bez zadawania bólu i agresji jest możliwe pod warunkiem, że partner jest całkowicie podporządkowany woli sadysty i zachowuje się w ściśle określony przez niego sposób.

Sadyzm wziął swoją nazwę od francuskiego pisarza Markiza de Sade, który w swoich powieściach opisywał akty i zachowania sadomasochistyczne. Termin sadyzm został po raz pierwszy użyty pod koniec XIX wieku przez psychiatrę i seksuologa Richarda Freiherra von Krafft-Ebinga.

Sadyzm znalazł swoje miejsce w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, według której oznacza preferowanie aktywności seksualnej z wystąpieniem co najmniej jednego z doznań:

· ból,

· krępowanie,

· upokarzanie.

Sadyzm dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przez mężczyzn częściej podejmowane są czynności związane z zadawaniem bólu fizycznego, natomiast kobiety przejawiają czerpanie przyjemności seksualnej podczas dręczenia psychicznego. Potocznie błędnie nazywa się sadystą osobę, która znęca się nad innymi bez podłoża seksualnego.

Rodzaje sadyzmu

Wyróżnia się kilka rodzajów sadyzmu . Należą do nich:

· Sadyzm psychiczny - polega na osiągnięciu podniecenia i orgazmu za pomocą ubliżania, wyszydzania, dręczenia i ośmieszania partnera seksualnego lub nawet doprowadzenia go do łez.

· Sadyzm bierny - to świadome niezaspokajanie potrzeb seksualnych partnera,które ma wywołać uczucie uprzedmiotowienia, dyskomfort i rozczarowanie. Sadysta jedynie fantazjuje o innych formach sadyzmu wobec partnera.

· Sadyzm agresywny - jest to agresja o różnym stopniu nasilenia. Sadysta związuje, poddusza, kopie, bije, podwiesza, przypala swojego partnera seksualnego. Często do tego rodzaju sadyzmu wykorzystywane są różne gadżety - pejcze, bicze, liny, sznury.

Początkowo sadyzm może pojawić się podczas gry wstępnej. Pojawia się wtedy ubliżanie i znieważanie, sadysta nie przejawia także delikatności w ruchach i dotyku. Następnie sadyzm przenoszony jest do właściwego stosunku seksualnego, podczas którego ubliżanie nasila się, widoczna jest agresja, może pojawić się krępowanie partnera, dominowanie nad nim, świadome niezaspokajanie potrzeb partnera, “bycie samolubnym”. W skrajnych przypadkach sadyzmu samo zadawanie bólu fizycznego i psychicznego, wulgarność i agresja wobec partnera mogą całkowicie zastąpić akt seksualny.

Przyczyny sadyzmu

Przyczyną zaburzeń na tle seksualnym jest głęboko zakorzenione kojarzenie jakiegoś bodźca z osiągnięciem satysfakcji seksualnej. Za przyczynę sadyzmu uważa się kompensowanie sobie niskiego poczucia własnej wartości i przebytych niepowodzeń uczuciowych i seksualnych. Skłonności do sadyzmu mogą mieć także osoby, które w dzieciństwie były często karane, bite lub wykorzystywane seksualnie bądź były świadkiem nieprawidłowych zachowań seksualnych. Uzależnienie od pornografii, przez które osoba może mieć zaburzony obraz seksualności, także może wpływać na zachowania sadystyczne podczas zbliżeń seksualnych.

Sadyzm a masochizm

U sadysty podniecenie pojawia się, kiedy uświadomi sobie, że posiada nieograniczoną władzę nad swoim partnerem, a on jest mu całkowicie podporządkowany i od niego uzależniony. Występuje potrzeba odgrywania roli dominanta i uległego partnera. Takie zaspokojenie potrzeb dają związki BDSM, czyli zbliżenie seksualne sadysty z masochistą. Masochista jest przeciwieństwem sadysty i osiąga zaspokojenie seksualne podczas ubliżania mu, zadawania bólu. Sadyzm i masochizm występują jako jedno zaburzenie - sadomasochizm.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości