Technologia

Samodzielna wymiana baterii w iPhone 6 – jak to zrobić?

Technologia

Aktualizacja:
zabawa w telefonie

Posiadacze iPhone'a 6 powinni wiedzieć, że jeśli bateria w ich telefonie jest już mocno zużyta, to przełoży się to na systemowe spowolnienie urządzenie. Dzieje się tak na skutek działania funkcji zarządzania energią w systemie iOS. W tym przypadku wymiana baterii w iPhone 6s i 6 będzie nieunikniona.

W jaki sposób sprawdzić aktualny stan akumulatora? Są dwie opcje. Pierwsza – pobieramy jedną z dostępnych aplikacji do sprawdzania kondycji baterii dostępnych w App Store. Druga – oddajemy smartfon do serwisu, aby serwisant sprawdził baterię narzędziem diagnostycznym udostępnionym przez Apple. Pierwsza opcja jest bezpłatna, jednak wyniki testów baterii iPhone’a mogą nie być wiarygodne. Jeśli nie jesteśmy pewni, to możemy poddać baterię dodatkowym testom lub oddać iPhone’a do serwisu – co będzie się wiązało z kosztami.

Jak sprawdzić stan baterii w iPhone 6?

Bateria w smartfonach ulega zużywaniu, wpływa na to m.in. ilość cykli ładowania danego akumulatora. Tak samo jest w przypadku iPhone'a 6 – jeśli jest użytkowany od kilku lat, pojemność baterii zmniejsza się. Stan baterii iPhone’a można sprawdzić w autoryzowanym serwisie Apple, gdzie serwisanci mają dostęp do narzędzi diagnostyczny udostępnionych przez firmę z Cupertino. Druga opcja polega na skorzystaniu z dostępnych aplikacji w App Store, np. Battery Life lub coconutBattery. Jednak może się zdarzyć, że uzyskane wyniki nie oddadzą faktycznego stanu. Warto wiedzieć, że wyniki mogą nie być wiarygodne, jeśli przywróciliśmy wcześniej iPhone'a do ustawień fabrycznych.

W przypadku aplikacji Battery Life wystarczy ją pobrać z App Store i uruchomić. Po chwili zobaczymy, czy bateria w iPhone 6 wymaga wymiany – zostanie wyświetlony procent zużycia akumulatora. Sprawdzając szczegółowe dane, można dowiedzieć się, jaką pojemność miał początkowo akumulator. Bateria w iPhone 6 to 1810 mAh. Z kolei bateria w iPhone 6s to 1715 mAh. Jeśli zużycie akumulatora wyniesie 20%, jego pojemność wynosi już 1448 mAh (bateria w iPhone 6) lub 1372 mAh (bateria w iPhone 6s) – zdecydowanie mniej niż początkowa wartość. W powyższej aplikacji można sprawdzić też orientacyjny czas m.in. rozmów i korzystania z Internetu przez LTE lub Wi-Fi na podstawie aktualnej pojemności baterii.

Stan baterii iPhone’a 6 można też sprawdzić za pomocą MacBooka. Wystarczy podłączyć urządzenia za pomocą kabla Lightning. Następnie można użyć aplikacji coconutBattery z App Store. W tym przypadku również szybko dowiemy się o początkowej oraz aktualnej pojemności baterii. Ostatnią opcją na sprawdzenie stanu baterii jest skorzystanie z dobrodziejstw systemu iOS. Wystarczy wejść w "Ustawienia", a następnie w zakładkę "Bateria". Jeśli akumulator będzie mocno zużyty, powinien zostać wyświetlony komunikat: "Bateria w Twoim iPhonie może wymagać serwisu. Więcej informacji…". W takim wypadku raczej na pewno trzeba wymienić baterię – komunikat wyświetla się w momencie, gdy zużycie baterii wynosi co najmniej 80% jej pierwotnego stanu.

Ile kosztuje wymiana baterii w iPhone 6?

Wymiana baterii w iPhone 6 wiąże się z kosztami. W przypadku korzystania z autoryzowanego serwisu opłaty wahają się najczęściej w granicach od 129 do 149 złotych. Często serwisy zapewniają sześciomiesięczną gwarancję na nowy akumulator. O wiele taniej wyjdzie wymiana na własną rękę. Bateria do iPhone'a 6 to o wiele mniejszy wydatek. Ceny zaczynają się już od około 22–25 złotych. Jednak warto dokładnie sprawdzić rzetelność źródła, w którym dokonujemy zakupu. Taką baterię można kupić również za około 40 złotych, jak i 60 wraz z narzędziami do montażu – są to śrubokręty, przyssawka i taśma montażowa. Na samodzielnej wymianie baterii w iPhone 6 można zatem zaoszczędzić od około 80 do nawet 120 złotych.

Samodzielna wymiana baterii w iPhone 6

Samodzielna wymiana baterii w iPhonie 6 powinna zająć około kilkunastu minut. Przed rozpoczęciem całego procesu warto rozładować baterię do stanu co najmniej 25%. Następnie trzeba wyłączyć iPhone'a . Na początku trzeba odkręcić dwie śrubki znajdujące się na dolnej krawędzi (po obu stronach złącza Lightning). Następnie na ekranie należy umieścić przyssawkę i rozpocząć podważanie przedniego panelu iPhone'a. Kiedy to się uda, trzeba zdjąć przyssawkę i powoli otworzyć urządzenie – jeszcze nie rozdzielamy całkowicie przedniego panelu od reszty iPhone’a. Po otwarciu pozostaje nam odkręcanie śrubek i odłączanie kolejnych elementów (w tym rozdzielenie paneli). Później trzeba odkleić starą baterię w celu jej wyjęcia. Kolejny krok to założenie nowej taśmy montażowej pod baterią i zamontowanie nowego akumulatora. Następnie należy ponownie podłączyć i skręcić elementy iPhone'a. Po procesie wymiany trzeba jeszcze naładować baterię na 100% i przetestować jej działanie. W Internecie dostępnych jest wiele wideo poradników, w których pokazana jest wymiana baterii w iPhone 6 . Podobnie wygląda wymiana baterii w iPhone 6s.

Czy jesteśmy więźniami naszych telefonów? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości