Święty Mikołaj gejem? Kontrowersyjny spot stał się hitem sieci

Święty Mikołaj
Święty Mikołaj
Źródło: avid_creative / Getty Images
Czy święty Mikołaj może się zakochać? Zdaniem twórców najgłośniejszej bożonarodzeniowej reklamy tego roku jest to oczywiste. Co więcej, może zapałać miłością do mężczyzny. Bo przecież w święta wszystko może się zdarzyć.

Święty Mikołaj w reklamie

Czczony w Kościele katolickim i prawosławnym męczennik od dawna jest jedną z ulubionych postaci marketingowców, którzy z chrześcijańskiego świętego uczynili symbol popkultury i prawdziwy motor napędowy dla spirali świątecznych zakupów. To właśnie specjalistom od reklamy święty Mikołaj zawdzięcza czerwony strój z futrzanym wykończeniem i dobrotliwe spojrzenie łagodnego staruszka.

Każdego roku w okresie przedświątecznym media zalewa fala mniej lub bardziej ckliwych spotów zachęcających do bożonarodzeniowych zakupów. W tym roku wyjątkowo głośno jest o reklamie norweskiego operatora pocztowego, który ze świętego Mikołaja zrobił homoseksualistę. I choć w tym przypadku nietrudno o kontrowersję, to taki zabieg ma wymiar symboliczny. W tym roku mija bowiem 50 lat od zniesienia prawa zakazującego związków osób tej samej płci w Norwegii.

Reklama świąteczna

Twórcy reklamy nawiązali do filmu "Kiedy Harry poznał Sally" (ang. "When Harry met Sally"), tytułując swoją reklamę "When Harry met Santa". Miłosna historia rozpoczyna się od przypadkowego spotkania w salonie, gdzie święty Mikołaj zostawia prezent dla głównego bohatera. Od tego momentu mężczyźni widują się na krótką chwilę w każde Boże Narodzenie. Ostatecznie zapracowany święty wyręcza się pocztą i spędza święta z ukochanym.

To nie pierwsza reklama tej firmy operująca religijnymi symbolami. W 2019 roku w spotach pojawiła się postać Jezusa, który przyjął rolę listonosza.

Zobacz także:

Autor: Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: avid_creative / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości