Porady

Jak przygotować rower na sezon jesienno-zimowy? Serwisant podał cenne wskazówki

Porady

Aktualizacja:

Rower jest doskonałą alternatywą dla komunikacji miejskiej w czasie zagrożenia epidemiologicznego. Przede wszystkim jest bezpieczny, ekologiczny i ekonomiczny. Dariusz Trybocki, specjalista i serwisant rowery w rozmowie z reporterką Agatą Zjawińską zdradził, jak przygotować sprzęt na nadchodzące miesiące.

W sezonie jesienno-zimowym wcale nie musisz porzucać dwóch kółek. W trosce o bezpieczeństwo należy, jednak pamiętać, że rower musi być odpowiednio przygotowany. Dariusz Trybocki, specjalista i serwisant rowerowy podpowiedział, na co szczególnie warto zwrócić uwagę. Wskazówki przydadzą się zwłaszcza osobom, które dojeżdżają na dwóch kółkach do pracy.

Prawidłowe smarowanie łańcucha

Przed nami deszczowe i śnieżne dni, dlatego to ostatni dzwonek, by zadbać o stan techniczny roweru. Dariusz Trybocki podkreślił, że ważne jest, by prawidłowo przesmarować napęd. Oczywiście możemy to uczynić u serwisanta, jak i samodzielnie w domu.

Jeśli chcemy to zrobić samodzielnie, powinniśmy pamiętać, żeby nakładać smar od strony wewnętrznej oraz, by nie nakładać go zbyt dużo. Nadmiar sprawi, że łańcuch będzie oblepiony i będzie zużywał się szybciej

- poinformował specjalista.

Zmiana opon?

Jesienią kierowcy samochodów zmieniają opony z letnich na zimowe. Czy taka praktyka stosowana jest również w przypadku rowerów?

Są opony zimowe wyposażone w specjalne kolce, które umożliwiają jazdę po śliskiej nawierzchni. Z reguły jednak nie wymieniamy opon na zimowe. Natomiast częstym zabiegiem jest wymiana na szersze, z większym bieżnikiem, które pozwalają nam na zachowanie trakcji na śliskiej nawierzchni. Tudzież na śniegu. Ważne jest również, by obniżyć troszkę ciśnienie w oponach

- radził ekspert.

Jak wymienić oponę? Zobacz wideo:

Błotniki i oświetlenie

Osoby, które poruszają się rowerem do pracy, powinny pamiętać o przymocowaniu błotników. W sezonie jesienno-zimowym mogą być one szczególnie przydatne.

Błotnik pozwala nam na zachowanie suchych pleców

Kolejnym ważnym elementem jest oświetlenie.

Jeżdżąc rowerem, nie możemy zapomnieć o oświetleniu. Jest to szczególnie ważne w sezonie zimowym. Niektóre modele lampek sprawiają, że jesteśmy widoczni z odległości 2 km. Ma to bardzo duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa.

- zauważył serwisant.

Odpowiedni strój na rower

Wisienką na torcie jest odpowiednio dobrany strój na rower. Okazuje się, że wcale nie jest proste.

Jednym z głównych grzechów rowerzystów-amatorów jest to, że ubierają się za ciepło, za grubo. Często jak wyjeżdżają rano do pracy przegrzewają się. Powinniśmy ubierać się warstwami. Tak, by ubiór dostosować do panujących warunków

- oznajmił pan Dariusz.

W naszym materiale wideo zobaczysz, jak prawidłowo zamontować lampkę i błotnik oraz jak nasmarować łańcuch.

Zobacz też:

Magda Lamparska o udziale w eksperymencie. "Wiedziałam, że to będzie mocne doświadczenie, ale nie sądziłam, że aż tak"

Mateusz Waligóra zakończył swoją wyprawę szlakiem Wisły. "Każdy, kto się tego podejmie, przeżyje przygodę życia"

Nowy sezon programu "Kobieta na krańcu świata" powstawał w dobie pandemii. Czym zaskoczy nas Martyna Wojciechowska?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Agata Zjawińska

Pozostałe wiadomości