Pomagasz sąsiadowi? Państwo ci za to zapłaci. "Tutaj po prostu chodzi o pomoc"

Pomagasz sąsiadowi? Państwo Ci za to zapłaci. "Tutaj po prostu chodzi o pomoc"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pomagasz sąsiadowi? Państwo ci za to zapłaci
Pomagasz sąsiadowi? Państwo ci za to zapłaci
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt
Wyjątkowy czas w życiu Zosi Zborowskiej + pierwsza pomoc u niemowląt
Zakrztuszenie dziecka
Zakrztuszenie dziecka
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Ratownicy na polskich wodach
Ratownicy na polskich wodach
Od 1 listopada weszły w życie usługi sąsiedzkie, czyli inicjatywa mająca na celu pomoc tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia w codziennych obowiązkach. Pomagając sąsiadowi w czynnościach dnia codziennego, można dostać wynagrodzenie od samorządu. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać pieniądze za pomoc sąsiedzką i ile można zarobić na takich usługach? O tym wszystkim w Dzień Dobry TVN opowiedziała adwokat Katarzyna Bórawska.

Czym są usługi sąsiedzkie?

Usługi sąsiedzkie to dobrowolna inicjatywa, która nie tylko pomaga w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych, ale także może stanowić podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną. Nie wymaga przy tym specjalistycznego przygotowania.

Katarzyna Bórawska wskazała, jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać pieniądze za dobrowolną opiekę sąsiedzką.

- Przede wszystkim musimy być osobą pełnoletnią, musimy być sąsiadem, nie możemy być członkiem rodziny beneficjenta i musimy przejść kurs pierwszej pomocy - wypunktowała.

- Dodatkowo ta osoba, której pomagamy, musi udzielić nam aprobaty, a także musi wyrazić zgodę Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - dodała.

Adwokatka podkreśliła, że nie wszystkie gminy biorą w tym projekcie udział. - To jest fakultatywne (...). Tak naprawdę niewiele gmin wprowadziło te usługi - zaznaczyła.

Jak gmina wycenia usługi sąsiedzkie?

- Jestem z Torunia, więc sprawdziłam najbliższe sobie gminy i na przykład Golub-Dobrzyń, tam jest ok. 32 zł za godzinę brutto (...). Pamiętajmy, że to są usługi, które nie wymagają od nas kompetencji i kwalifikacji. Ale ta sama gmina płaci 34 zł pielęgniarce, która już te kwalifikacje ma - zdradziła ekspertka, podkreślając, że beneficjenci tej pomocy to nie zawsze seniorzy. - Tutaj po prostu chodzi o pomoc osobom samotnym, które takiej pomocy potrzebują - podsumowała Katarzyna Bórawska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości