Styl życia

Krzysztof uratował już 50 wieżowych zegarów. "Wkłada do tego dużo serca i umiejętności"

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Sylwia Repeła
Zegarmistrz wieżowy
Zegarmistrz wieżowy Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Krzysztof Kurek jest zegarmistrzem, który ratuje wieżowe zegary. Do tej pory udało mu się naprawić aż 50 wyjątkowych modeli. W swoją pracę wkłada dużo serca i umiejętności. Jak podkreśla, największą satysfakcję daje mu radość i wdzięczność mieszkańców.

Krzysztof Kurek - zegarmistrz wieżowy

Krzysztof Kurek z Puszczykowa jest jednym z niewielu zegarmistrzów, który ratuje wieżowe zegary. Od 15 lat czuwa m.in. nad mechanizmem zegara w Bolesławcu. - To jest zegar z wytwórni Carla Weissa z Głogowa z 1885 roku. Pokazuje czas na czterech tarczach - wyjaśnia.

- Raz na dobę trzeba było wchodzić na wieżę i podnosić wagi napędowe, co było uciążliwe - dodaje. Zegarmistrz wykonał więc pełen remont machiny i zamontował w nim automatyczny naciąg. Jak podkreśla konserwator zegara Roman Pankiewicz, utrzymanie go w tak świetnym stanie jest ogromnym osiągnięciem miasta.

- Gdy przestaje chodzić, to wszyscy pytają, co się z nim stało. Każda awaria powoduje telefony, że zegar stoi - zaznacza.

Miłość do zegarów wieżowych

Krzysztof poznał mechanizmy zegara już jako dziecko. Jego mistrzem był sąsiad, zegarmistrz wieżowy, którego podpatrywał przy pracy, a działania zegarów uczył się głównie z literatury. - Miałem 21 lat jak wyremontowałem pierwszy zegar samemu - tłumaczy.

Do tej pory specjalista uratował już 50 zegarów. Obecnie pracuje nad modelem z katedry w Gorzowie, który ucierpiał w poważnym pożarze. - Bardzo mało ingeruje w zabytkowy mechanizm zegara. Wkłada do tego dużo serca i umiejętności (...)- podkreśla Gerard Zając z Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

- Satysfakcje w tej pracy daje moment, gdy uruchamiamy zegar, a mieszkańcy miasta mówią "ale on nie chodził przez 70 lat, a teraz czas u nas ruszył i będziemy go mierzyć pracą tego zegara" - podsumowuje zegarmistrz.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Sylwia Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości