Kawa - przed czy po śniadaniu? Najpopularniejsze mity dotyczące picia kawy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
cosdlazdrowia.pl/dietetycy.org
kawa w kubku, śniadanie

Wiele osób zaczyna dzień od kawy. Dopiero później je śniadanie lub całkowicie z niego rezygnuje. Lepiej pić kawę przed czy po śniadaniu? Czy kawa odwadnia i wypłukuje magnez? Narosło wokół niej bardzo dużo mitów, które w tym artykule obalamy.

Czy picie kawy na czczo jest szkodliwe? Pić ją przed czy po śniadaniu?

Do niedawna sami lekarze czy osoby w programach i reklamach telewizyjnych, jednogłośnie przekonywały, że picie kawy na pusty żołądek może wywoływać zgagę i niestrawność. Obecnie zdania w tej kwestii są już znacznie bardziej podzielone. Opowiedzenie się za jedną ze stron utrudnia fakt, że brakuje pełnych badań. Nie oznacza to jednak, że nie przeprowadzono żadnych i kilku mitów nie można obalić

Ile kawy możemy pić dziennie?
Ile kawy możemy pić dziennie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Badania potwierdzają, że kawa stymuluje produkcję soku żołądkowego. Nie oznacza to jednak, że pita na czczo podrażnia żołądek i doprowadza do zgagi czy innych, poważniejszych dolegliwości. Zdarza się, że kawę obwinia się za pojawienie wrzodów, niestrawność, a nawet zespołu jelita drażliwego. Tymczasem nie ma dowodów na to, że wypicie kawy przed posiłkiem generuje jakiekolwiek problemy z późniejszym jego trawieniem.

W jednym z badań sprawdzono poziom pH w żołądkach osób, które po 12 godzinach bez posiłku wypiły kawę lub sok pomarańczowy i nic nie jadły przez kilka kolejnych h. Nie odnotowano żadnych istotnych różnic. Jedna z tez związanych z wyjaśnieniem problemów gastrycznych u niektórych po wypiciu kawy głosi, że to efekt najprawdopodobniej niskiej tolerancji kofeiny.

Czy kawa wypłukuje składniki odżywcze?

W tym przypadku również nie ma badań potwierdzających tę zależność. Ten popularny mit wynika z tego, że po wypiciu kawy – niezależnie, czy przed posiłkiem, czy też po, trawienie przyspiesza i wiele osób zmuszona jest do wizyty w toalecie. Niektórzy twierdzą, że w efekcie skracany jest czas wchłaniania licznych korzystnych dla organizmu substancji, przyjmowanych wraz z jedzeniem. O tym, że nie jest to prawda, mówiła również w Dzień Dobry TVN dietetyk kliniczna Milena Nosek:

- Szkodliwość kawy nie jest potwierdzona naukowo. Wręcz przeciwnie. Kawa zawiera świetne składniki mineralne i inne, które są warte tego, żeby ją spożywać. A jeżeli mamy zbilansowaną dietę, nie musimy się martwić, że nam cokolwiek wypłucze.

Czy kawa wypłukuje magnez?

Ten, chyba najpopularniejszy mit, również został już wielokrotnie obalony. Co prawda, kawa może w niewielkim stopniu ograniczać przyswajalność magnezu, ale jednocześnie jest jego źródłem. Może za to nieco ograniczyć dostępność wapnia, ale w nieznacznym stopniu. Jeśli chcemy tego uniknąć, wystarczy dodać odrobiny mleka czy odpowiednio wzbogaconego napoju roślinnego.

Czy kawa spowalnia wchłanianie tłuszczów i węglowodanów?

Faktem jest, że kawa wypita rano na pusty żołądek może spowolnić lub ograniczyć wchłanianie tłuszczów i węglowodanów. Kulminacyjny moment przypada na 1-1,5 h po jej wypiciu. Z tej zależności korzystają czasem osoby, które się odchudzają.

Czy kawa odwadnia?

To kolejny mit. Kawa może być moczopędna ze względu na zawartą w niej kofeinę. Na nie wszystkich jednak działa w ten sposób. Kawa, nawet bardzo mocna, nie może doprowadzić do znaczącej utraty płynów. Podobnie jak herbata i wiele innych napojów, zalicza się do dziennego bilansu wszystkich wypitych płynów. A tych przyjmowanie wręcz chroni przed odwodnieniem.

Dietetyk Milena Nosek podkreśliła również, że "kawa zawiera antyoksydanty, które działają przeciwstarzeniowo, korzystnie na profilaktykę antynowotworową, na układ krążenia". Bardzo jest ważne również, aby była jak najlepszej jakości i jak najczęściej, świeżo mielona.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: cosdlazdrowia.pl/dietetycy.org

Źródło zdjęcia głównego: Erik Witsoe/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości