Profilaktyka zdrowia

Kawa zapobiega niewydolności serca. Dlaczego jeszcze warto ją pić?

Profilaktyka zdrowia

Kawa

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Zawarte w niej substancje dodają energii, a także chronią przed rozwojem niektórych nowotworów. Badania pokazują, że pita w rozsądnych ilościach - zwłaszcza czarna - znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju niewydolności serca. O właściwościach kawy opowiedziała Anna Radowicka, dietetyk.

Czy kawa jest zdrowa?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Mimo ogromnej sławy, budzi też wielkie kontrowersje. Nie brakuje osób, które uważają, że kawa podnosi ciśnienie, wypłukuje z organizmu cenne pierwiastki, takie jak potas czy magnez. Tymczasem prawda jest nieco inna. - Kawa jest bogata w antyoksydacyjnie polifenole: m.in. kwas chlorogenowy, katechiny, flawonole, kwasy fenolowe (w tym galusowy i kawowy), kwas chinowy. "Mała czarna" zawiera także niewielkie ilości niektórych witamin i minerałów, np. witaminę B3, B5, niacynę, magnez, potas czy cynk - mówiła w rozmowie z serwisem Dzień Dobry TVN Anna Radowicka, dietetyczka.

Mimo że kawa ma sporo prozdrowotnych właściwości i może po nią sięgnąć praktycznie każdy, to jej picie powinny ograniczyć kobiety w ciąży. - Istnieje ryzyko, że duża ilość wypijanej kawy może wpływać niekorzystnie na rozwój płodu (wątroba płodu nie ma jeszcze wystarczającego potencjału enzymatycznego do metabolizowania składników, które w dużym stężeniu trafiają do niej przez łożysko) - mówiła dietetyczka. Uważać powinny także kobiety po 60. roku życia. - U pań w tym wieku kawa może zaburzyć przyswajanie wapnia. Niedobór tego pierwiastka osłabia kości i zwiększa prawdopodobieństwo złamań - dodała.

Kawa a niewydolność serca

Naukowcy z Colorado Center for Personalized Medicine na University of Colorado School of Medicine w Aurora przyjrzeli się dwóm dużym badaniom (wzięło w nich udział 21 tysięcy dorosłych Amerykanów), których celem była ocena ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

Badacze postanowili przeanalizować je pod kątem spożycia kawy i sprawdzić, czy jej picie sprzyja niewydolności serca. Analiza pokazała, że już filiżanka kawy zmniejszała ryzyko wystąpienia niewydolności serca od 5 do 12 proc. Przy dwóch i więcej filiżankach dziennie to ryzyko zmniejszyło się aż o 30 proc.

Trzeba jednak pamiętać, że kawa kawie nierówna. Najbardziej wartościowa i najzdrowsza jest ta świeżo mielona i bez żadnych dodatków w postaci cukru, tłustego mleka, syropów czy śmietanek do kawy. Aby skorzystać z jej prozdrowotnych właściwości, trzeba zachować umiar. Zdaniem ekspertów w ciągu dnia wolno nam wypić maksymalnie od 3 do 5 filiżanek. Przekroczenie tych ilości może prowadzić do problemów z układem pokarmowym (zgaga, refluks), nadciśnieniem tętniczym, a także ze snem.

Dlaczego warto pić kawę?

Na tym prozdrowotne właściwości małej czarnej się nie kończą. Kawa:

  • łagodzi ból

Zawarta w kawie kofeina działa przeciwbólowo. Szczególnie dobrze radzi sobie z bólami głowy. Kofeina w połączeniu z teofiliną i teobrominą poprawia działanie układu nerwowego i chroni przed rozwojem choroby Parkinsona oraz Alzheimera. Badania pokazują, że zmniejsza prawdopodobieństwo ich wystąpienia aż o 60 proc.

  • zapobiega cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 to choroba metaboliczna, która charakteryzuje się nieprawidłowym stężeniem glukozy we krwi. U osób z tym schorzeniem, mimo że trzustka wytwarza insulinę, to organizm z jakiegoś powodu na nią nie reaguje i poziom glukozy stale się podnosi. Za rozwój cukrzycy typu 2 w dużej mierze odpowiadają: niezdrowa dieta i brak ruchu. Jak nie zachorować? Poza zmianą stylu życia przed rozwojem choroby może chronić kawa.

- Nawyk picia kawy zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy insulinoniezależnej. Wypijanie co najmniej 3 filiżanek kawy dziennie redukuje ryzyko tej choroby o 20–25 proc., a większe spożycie może nawet nasilać jej działanie ochronne. Korzystny wpływ kawy wynika najprawdopodobniej z zawartych w naparze polifenoli, które wykazują działanie przeciwzapalnie oraz mogą poprawiać wrażliwość komórek na insulinę - mówiła dietetyczka.

  • chroni przed rakiem

"Mała czarna" jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy. Tym samym zapobiega stanom zapalnym i zwalcza wolne rodniki - związki, które odpowiadają za tworzenie się zmian nowotworowych w organizmie. Kawa szczególnie polecana jest w profilaktyce raka wątroby, jelita grubego oraz szyjki macicy.

  • zapobiega depresji

Badania przeprowadzone w 2011 roku na Uniwersytecie Harvarda wykazały, że kobiety, które piły cztery lub więcej filiżanek kawy dziennie, miały o 20 proc. mniejsze ryzyko wystąpienia depresji niż panie, które nie piły jej wcale.

  • wydłuża życie

Regularne picie kawy zmniejsza o 20 proc. u mężczyzn i o 26 proc. u kobiet między 18. a 24. rokiem życia ryzyko przedwczesnego zgonu. Podobną zależność wykazano u osób chorych na cukrzycę. Trwające ponad 20 lat badanie wykazało, że u chorych, którzy pili kawę ryzyko zgonu było mniejsze aż o 30 proc.

  • obniża ciśnienie

Wiele osób uważa, że picie kawy może być niebezpieczne dla osób, które zmagają się z nadciśnienie. A jej picie może zaostrzyć chorobę. Tymczasem jest zupełnie na odwrót.

- Opublikowane w tym roku w "Journal of the American College of Cardiology" wyniki badań prowadzonego przez kardiologa dr. Andrew M. Freemana i współpracowników dowodzą, że kawa owszem szybko podnosi ciśnienie krwi, ale u osób, które piją ją sporadycznie, a nie tych, które sięgają po nią regularnie - wyjaśniła Anna Radowicka.

Która kawa jest najzdrowsza?

Kawę - w zależności od sposobu parzenia dzieli się na - espresso, filtrowaną, gotowaną oraz kawę rozpuszczalną. Mówi się, że jej wartości odżywcze zależą od sposobu, czasu oraz temperatury wody wykorzystywanej do parzenia. Im wyższa jest ta ostatnia, tym zdrowsza jest kawa. Najlepiej jest ją pić bez żadnych dodatków.

- Dodatek mleka, śmietanki, cukru lub słodzików do smaku może mieć wpływ na ostateczną wartość odżywczą filiżanki kawy i może zwiększyć ilość kalorii. Wartość odżywcza kawy zależna jest także od wielkości wypijanej porcji, czyli np. filiżanki - mówiła Anna Radowicka, dietetyczka.

Jaka kawa na dobry początek dnia?

>>> Zobacz także:

Agata Buzek wspomina ciężką walkę z nowotworem. "Mama i tata nie karmili mnie lękiem"

Rodzinne życie Cezarego Pazury. "Jest wspaniałym ojcem, dzieci są jego słabością"

Ojciec nie mógł zobaczyć dziecka po porodzie, ale do sali wpuszczono urzędniczki. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Pacjenta

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/Gettyimages

Pozostałe wiadomości