Zdrowe odżywianie

Ile filiżanek kawy dziennie korzystnie wpływa na nasze nerki?

Zdrowe odżywianie

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
Kidney International Reports/zdrowie.gazeta.pl
Ile kawy możemy pić dziennie?

Dla wielu osób na całym świecie kawa jest nieodłącznym elementem każdego poranka. Okazuje się, że w ciągu dnia również możemy śmiało sobie na nią pozwolić. Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa sprawdzili bowiem, ile filiżanek tego napoju korzystnie wpływa na nasze zdrowie. O tym opowiedziała również w studiu Dzień Dobry TVN dietetyk kliniczny Monika Nosek.

Prozdrowotne właściwości kawy

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników kawy. Wiemy już, że regularne picie tego napoju zapobiega zarówno chorobom przewlekłym, zwyrodnieniowym, jak i układu sercowo-naczyniowego oraz wątroby. Za sprawą najnowszych badań teraz do tej listy możemy dopisać kolejną korzyść zdrowotną.

Zobacz wideo: Zdrowie

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

- Kofeina zmniejsza ryzyka niewydolności lub uszkodzenia nerek - wskazuje dr n. med. Chirag Parikh, dyrektor Wydziału Nefrologii i profesor medycyny w Szkole Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. 

W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym również dietetyk kliniczny Milena Nosek. Kto według ekspertki nie powinien pić kawy? - Osobom, które zmagają się ze schorzeniami układu pokarmowego, nawet jeżeli komuś się wydaje, że ta tolerancja jest - tłumaczy. - Jeżeli ktoś ma nadwrażliwość na kofeinę, nawet jeśli nie ma nadciśnienia, to również powinien na nią uważać - dodaje.

Badania. Picie kawy zmniejsza ryzyko ostrej niewydolności nerek

Na łamach "Kidney International Reports" ukazały się wyniki badań, które prowadzone były przez 24 lata. Wzięło w nich udział ponad 14 tys. dorosłych, których średni wiek wynosił 54 lata. Zostali oni podzieleni na cztery grup:

  1. 1W ogóle nie pili kawy.
  2. 2Wypijali jedną kawę dziennie.
  3. 3Wypijali 2-3 filiżanki kawy dziennie.
  4. 4Wypijali powyżej 3 filiżanek dziennie.

W badaniach pod uwagę wzięto różne czynniki, w tym: styl życia, sposób odżywiania się, stan zdrowia, status socjoekonomiczny. Okazało się, że:

  • osoby spożywające dowolną ilość kofeiny w ciągu doby były o 15 proc. mniej narażone na ostrą niewydolność nerek w porównaniu z osobami, które nie piły kawy w ogóle;
  • osoby pijące codziennie kawę były o 11 proc. mniej narażone na ryzyko niewydolności nerek;
  • najmniejsze ryzyko problemów z nerkami występowało u osób wypijających codziennie po 2-3 filiżanki kawy (22-23 proc.).

- Kawa ma świetne składniki mineralne i inne, które są warte, aby ją spożywać. Jeżeli mamy zbilansowaną dietę, to nie musimy się martwić, że nam cokolwiek wypłucze - podkreśla dietetyk kliniczna Monika Nosek.

Zobacz wideo: Podlasie malowane kawą

Podlasie malowane kawą
Podlasie malowane kawą Źródło: Dzień Dobry TVN

- Podejrzewamy, że albo sama kofeina, albo zawarte w niej czynne związki biologiczne w połączeniu z kofeiną mogą poprawiać przepływ krwi i wykorzystanie tlenu w nerkach. Nadal niezbędne są dalsze badania, by zdefiniować mechanizmy chroniące nerki na poziomie komórkowym - podkreślił dr n. med Chirag Parikh, autor badania.

- Jeżeli przyspieszamy pracę nerek to chronimy je przed tą niewydolnością - wyjaśnia Monika Nosek. Ponadto specjalistka podkreśla, że bardzo ważna jest również jakość spożywanej przez nas kawy. - Najlepszą kawą będzie ta przygotowana "na świeżo". Mielimy ziarna, parzymy domowym sposobem ręcznie lub za pomocą dobrej jakości ekspresu. Warto wybrać też odpowiednią mieszankę, bo w każdej są specyficzne składniki, nawet różna zawartość kofeiny - podsumowuje.

W badaniach mowa o czarnej kawie. Bez dodatku cukru czy mleka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: Kidney International Reports/zdrowie.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Guido Mieth/Getty Images

Pozostałe wiadomości