Zdrowe odżywianie

Jedzenie może leczyć. "Ta zmiana zadziałała na nas wszystkich bardzo pozytywnie"

Zdrowe odżywianie

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Co jeść, aby być zdrowym?
Co jeść, aby być zdrowym?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Sposób odżywiania ma olbrzymi wpływ na to, jak działa nasz organizm. Dzięki zdrowej i prawidłowo opracowanej diecie można złagodzić, a nawet wyleczyć niektóre schorzenia. O tym, jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma sposób odżywiania, w Dzień Dobry TVN opowiadała Ullenka, coach zdrowotny, popularyzatorka zdrowego odżywiania oraz autorka książki "Zielony sekret zdrowia".

Jak sposób odżywiania wpływa na nasze zdrowie?

Ullenka zdrowym odżywaniem zainteresowała się, gdy jej dzieci zachorowały. - Historia się zaczęła od choroby córki, właściwie choroby dzieci, od atopowego zapalenia skóry. To doprowadziło mnie po nitce do kłębka do znalezienia takiego sposobu odżywiania, który pomógłby organizmowi lepiej trawić i (doprowadził) do stopniowego wyleczenia - mówiła w Dzień Dobry TVN Ullenka coach zdrowotny, popularyzatorka zdrowego.

Nasza rozmówczyni przyznała, że znalezienie tego właściwego sposobu odżywiania nie było proste i zajęło kilka lat. - Zaczęłam od różnych metod i badań. Przechodziliśmy przez przeróżne diety, zmiany, aż w pewnym momencie połączyłam kilka kulek i okazało się, że właśnie to, co ona je ma duży wpływ na to, jak ona się czuje, jak wygląda i zaczęłam poszukiwać coraz lepszych rozwiązań, żeby ona była zdrowa - dodała. Ullenka dodała, że dietę zmieniła wtedy cała rodzina. - To było związane także z tym że chłopcy - mam trójkę dzieci - mieli podobne objawy. Ta zmiana zadziałała na nas wszystkich bardzo pozytywnie - dodała.

Co jeść, aby być zdrowym?

Swoim sprawdzonym sposobem na zdrowie Ullenka zdecydowała się podzielić z innymi. Kilka dni temu na rynku ukazała się jej książka "Zielony sekret zdrowia", w której dzieli się przepisami i patentami na zdrowe gotowanie. - Ten sposób odżywiania, nie nazywam tego dietą, dlatego, że to jest styl życia, polega na tym, żebyśmy jedli jak najwięcej produktów naturalnych, głównie owoce i warzywa, bo nasz organizm najlepiej sobie z tym radzi - mówiła.

Nasza rozmówczyni dodała, że z czasem nauczyła się sama przygotowywać pewne produkty, aby nie sięgać po te ze sklepowych półek, które bardzo często są przetworzone. Tym samym sama wypieka chleb, ale nie używa do tego mąki. - Głównie używam kasz - mówiła.

Jak jej dzieci przyjęła zmianę menu i fakt, że jedzą inaczej niż ich rówieśnicy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Maria Korneeva/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości