Jak wygląda życie w rodzinie patchworkowej? "Panowie mają syndrom wynagradzania rozstania"

525A4531 Duży_Easy-Resize
Źródło: Dzień Dobry TVN
Trudna rola macochy
Trudna rola macochy
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Jak macierzyństwo zmieniło ich życie?
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo nie musi być usłane różami
Macierzyństwo po czterdziestce
Macierzyństwo po czterdziestce
Samotność w macierzyństwie
Samotność w macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Kasia Sokołowska o macierzyństwie
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Paulina Krupińska-Karpiel o macierzyństwie. "Dzieci osób publicznych mają przerąbane"
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Joanna Krupa o zdrowiu i macierzyństwie
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Rodzicielstwo bliskości – przepis na szczęśliwe dziecko?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Kamila Kamińska o macierzyństwie
Wychowanie cudzych dzieci stawia przed macochą wiele wyzwań. Jak przygotować się do tej roli? Co robić, by patchworkowe relacje były zdrowe? O tym opowiedziały nam psycholog Magdalena Chorzewska oraz Justyna Szawłowska, autorka kursu dla macoch.

Rola macochy - czy można się do tego przygotować?

- Z moim obecnym partnerem wspólnie mamy półtoraroczną córkę Sarę, ja mam syna Aleksa z poprzedniego związku, w którym mój eks miał dwoje dzieci z jeszcze poprzedniego. Tomek ma troje dzieci z dwóch innych związków. Chwilę zajmuje, żeby się w tym połapać, choć i tak nie sposób zliczyć wszystkich dzieci, bo byli partnerzy mają kolejne dzieci w nowych związkach. Aleks pytany w szkole o to, ile ma rodzeństwa, odpowiada, że ok. sześcioro – tak przedstawiła się nam Justyna Szawłowska. Jak przyznała, będąc wiele lat macochą, nauczyła się już, jak budować relacje, by wszystkie strony były zadowolone. Jej początki nie należały jednak do najłatwiejszych.

Nie było dobrze, wtedy zderzyłam się ze wszystkim tym, z czym macoszki się zderzają, czyli sama ze swoimi rzeczami, które ciężko mi było definiować. Była to zazdrość o dziecko partnera. Chodzi o czas. W moim przypadku była jeszcze zła relacja z ex partnerką, z matką dzieci. Dziś już wiem, że przez poświęcanie, związku się nie buduje i swojej roli macochy też nie 
– powiedziała.

Zdaniem psychologa – Magdaleny Chorzewskiej, relacje tata-dziecko-macocha zależą od wielu czynników. Między innymi od tego, ile lat ma taka macocha, czy jest gotowa na związek z mężczyzną z dzieckiem bądź dziećmi, jak wyglądało rozstanie w poprzednim związku, jakie relacje z dzieckiem ma ojciec czy matka. W przypadku, gdy obie strony posiadają dzieci, może dochodzić do rywalizacji. Kluczem do sukcesu zawsze będzie szczera rozmowa z partnerem.

- Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, kim ja mam być w tym związku, jaką chcę być macochą. [Ważna jest - przyp. red.] komunikacja z partnerem na temat oczekiwań. Każda relacja tworzy się z czasem – dodała Chorzewska.

Rodzina patchworkowa a rywalizacja

Sytuacja może się komplikować, gdy potomstwo posiadają obie strony. Tak też jest w przypadku Justyny. Na co dzień żyje ona z partnerem i dwójką dzieci, które nauczone są wypełniania swoich obowiązków. Gdy co dwa tygodnie do domu przyjeżdżają pociechy z poprzedniego związku, maluchy zaczynają ze sobą konkurować.

- Panowie mają syndrom wynagradzania rozstania. Nazwę to po imieniu, rozpieszczają dzieci i wtedy jest weekend atrakcji szaleństw, nie ma zasad. Wtedy mój Alex się buntuje, dlaczego on ma tylko wstawiać rzeczy do zmywarki - powiedziała Justyna.

- Warto jest o tym mówić i mój apel do mężczyzn, którzy związali się z kobietami, które pełnią rolę macochy. One mają prawo czuć, mają prawo nie chcieć, być zmęczone i nie wiedzieć jak - dodała psycholog.

Czy takie związki mają wiec szansę na sukces? Pary patchworkowe mają ogromne szanse na powodzenie, jeśli ludzie są świadomi szans i wyzwań. Jak tłumaczy psycholog, patchwork jest procesem grupowym, pojawia się dużo osób i każdy w jakiś sposób czuje i zachowuje się w danych sytuacjach. To wymaga dojrzałości, cierpliwości i wielu trudnych rozmów. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości