Styl życia

Wyjątkowa interpretacja "Dziadów" Adama Mickiewicza. "To lekcja pokory wobec tego, co się dzieje wokół nas"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Alicja Myśliwiec
„Dziady” Mai Kleczewskiej w Warszawie
„Dziady” Mai Kleczewskiej w WarszawieDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Arcydzieło polskiego dramatu romantycznego doczekało się kolejnej interpretacji. "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej to wyjątkowy spektakl, niosący za sobą ważne przesłanie. W Dzień Dobry TVN przekonywali o tym aktorzy Dominika Bednarczyk, Hanna Syrbu, Jan Peszek i Feliks Szajnert, a także dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, Krzysztof Głuchowski.

"Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej

Spektakl wyreżyserowany przez Maję Kleczewską osiągnął niekwestionowany sukces w Krakowie. Nie dziwi zatem fakt, że podjęto decyzję o wystawieniu go na deskach teatrów w innych polskich miastach. Współczesna interpretacja "Dziadów" skłania do głębokiej refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością.

- Słowa Mickiewicza ciągle przemawiają mocno. Przypisane do współczesności brzmią chyba jeszcze mocniej - ocenił Feliks Szajnert, odtwórca roli Guślarza, a jego słowa natychmiast spotkały się z potwierdzeniem ze strony dyrektora Teatru im. J. Słowackiego.

- To jest też lekcja pokory wobec tego, co się dzieje wokół nas - stwierdził Krzysztof Głuchowski.

Współczesna interpretacja "Dziadów"

Premiera spektaklu odbyła się 19 listopada 2021 roku na deskach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że sztuka stała się obrazem kolejnego problemu współczesnego świata. Do grona aktorów krakowskiej sceny dołączyła artystka z Kijowa. Słowa spisane przez Adama Mickiewicza blisko 200 lat temu, a zwłaszcza fragment "Do przyjaciół Moskali", są jej szczególnie bliskie.

- Mam co powiedzieć poprzez ten tekst (...). Wydaje się, że historia się powtarza. To rzecz o wolności i tożsamości narodowej, do jakiej ma prawo każdy naród - przyznała Hanna Syrbu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Alicja Myśliwiec

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości