Styl życia

Maria Konopnicka w Google Doodle. Kim była?

Styl życia

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Google
Stare książki
dtv2/Getty ImagesMaria Konopnicka w Google Doodle. Kim była?

Google Doodle regularnie zmienia swoje logo tak, aby upamiętniac ważne wydarzenia i postaci. 23 maja na grafice znalazła się Maria Konopnicka. Kim była kobieta? Z czego zasłynęła? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.

Maria Konopnicka - kim była?

Maria Stanisława Konopnica, z domu Wasiłowska, urodziła się 23 maja 1842 roku, zmarła 8 października 1910 roku. Uważana jest za jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. Tworzyła poezję i nowele w okresie pozytywizmu, była krytyczką literacką, publicystką i tłumaczką. Swój debiut miała w 1870 roku pod pseudonimem Marko. Debiutanckim wierszem był "W zimowy poranek" opublikowany w dzienniku Kaliszanin.

Kobiety powstania

Irena Szyperska
Irena SzyperskaMuzeum Powstania Warszawskiego / Espreso
wideo 2/4

Rok później Tygodnik Ilustrowany opublikował cykl lirycznych wierszy "W górach". Jej twórczość przepełniona była szczerym liryzmem i patriotyzmem. Dzięki temu zdobyła powszechne uznanie. Swój pierwszy tomik poezji wydała w 1881 roku, kolejne ukazywały się w latach: 1883, 1887, 1896. W latach 1884-1886 redagowała kobiece pismo "Świt". Współpracowała również z tygodnikiem kobiecym "Bluszcz".

Poetka zmarła na zapalenie płuc 8 października 1910 roku w sanatorium we Lwowie. Spoczęła 11 października na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, w Panteonie Wielkich Lwowian. Była przeciwniczką Kościoła Katolickiego, mimo to wierzyła w Boga i często się na niego powoływała. Drażniła ją religijność na pokaz. 

Maria Konopnicka w Google Doodle

Maria Konopnicka została upamiętniona przez Google Doodle z okazji 180. rocznicy urodzin. Jak podkreśla Google, pisarka walczyła piórem o prawa kobiet oraz niepodległości Polski. Uważana za uznaną polską poetkę, pisarkę, a także aktywistkę. Była samoukiem, chętnie czytywała literaturę współczesną i klasyczną, a spragniona była nowatorskich pomysłów w literaturze. W 1973 roku w Suwałkach otwarto Muzeum Marii Konopnickiej, aby upamiętnić jej dokonania. Sprawdź, jak wygląda grafika na cześć poetki tutaj.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Google

Źródło zdjęcia głównego: dtv2/Getty Images

Pozostałe wiadomości