Całe życie wieszcza usłane jest historiami, o których na co dzień nie słyszymy. Jaki naprawdę był Adam Mickiewicz? Nasz reporter wybrał się do Śmiełowa, by dowiedzieć się pikantnych szczegółów na temat jego prywatnego życia.
Arcydzieło polskiego dramatu romantycznego doczekało się kolejnej interpretacji. "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej to wyjątkowy spektakl, niosący za sobą ważne przesłanie.
Wodospady nazywane Wodogrzmotami Mickiewicza to jedna z tych atrakcji, które będąc w Tatrach, chce zobaczyć prawie każdy turysta, niezależnie od stopnia swojego zaawansowania w pokonywaniu górskich szlaków. To jedna z kluczowych atrakcji, odwiedzana przez turystów tłumnie zjeżdżających do pobliskiego Zakopanego – stolicy polskich gór. Będąc w pobliżu, grzechem byłoby nie pójść wyżej, nad Morskie Oko, co umożliwia biegnący tędy szlak. Zresztą Wodospad Mickiewicza (tak również zamiennie nazywany) jest przez większość z nich oglądany tak naprawdę "przy okazji" na trasie prowadzącej do Morskiego Oka.
Aktor przywołuje znamienny cytat z "Dziadów" Adama Mickiewicza.
31 października odbył się kolejny "strajk" niedaleko domu Jarosława Kaczyńskiego. Tym razem miał on zupełnie inny charakter. Ludzie ze świata kultury wzięli udział w performance "Dziady na Mickiewicza". Na czym on polegał?
Czy dzieci nie rozumieją co Sienkiewicz napisał w "Ogniem i mieczem"? A co z "Panem Tadeuszem"? Czy w kanonie lektur szkolnych powinny zostać teksty, które są naszym dziedzictwem narodowym? A może lepiej sięgnąć po współczesne tytuły, które uczniowie będą chętnie czytali? W Dzień Dobry TVN głos w sprawie zabrali: Małgorzata Halber, Marcin Meller i Natalia Fiedorczuk-Cieślak.
W 216 rocznicę urodzin Aleksandra Puszkina z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza pod pomnikami Adama Mickiewicza, znane osoby odczytały wiersz naszego wieszcza -"Do przyjaciół Moskali". Czy podobne wydarzenia pomogą w zbliżeniu naszych narodów?
Dziś (6.06.2015r.) o 12.00, w rocznicę urodzin Aleksandra Puszkina, pod pomnikami jego przyjaciela - Adama Mickiewicza odczytany zostanie fragment "Dziadów" - "Do przyjaciół Moskali". O przyczynach organizacji takiego happeningu, z Pawłem Potoroczynem, dyrektorem instytutu im. Adama Mickiewicza, rozmawiał Marcin Sawicki.
Czy nasz Wieszcz mógł zostać otruty w Stambule? Komu "przeszkadzał "Adam Mickiewicz? Czy rzeczywiście chciał zorganizować w Turcji polskie i żydowskie oddziały do walki z Rosją? O mniej znanych faktach z życia wielkiego poety opowiedzieli nam Łukasz Radwan i Paweł Potoroczyn, Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
W niedzielę z Dzień Dobry TVN: co robi o poranku Katarzyna Figura, a potem, jak brzmi warta kilkadziesiąt milionów dolarów altówka Stradivariusa - u nas jej właściciel Lech Uszyński. A także Polka, która w Wenezueli bada zwyczaje jaguarów. Ponadto, w Istambule badamy tajemnicę ostatniego posiłku Adama Mickiewicza. Zapraszamy o 8.30!
Biblioteka Polska w Paryżu została założona w 1938 roku. Jest najstarszą polską instytucją poza granicami naszego kraju. W swoich zbiorach ma ponad 220 tysięcy książek, rękopisów, map czy rycin. Bibliotekę odwiedził prezenter Dzień Dobry TVN Bartek Węglarczyk.