Adam Mickiewicz

  Adam Mickiewicz

  Czy dzieci nie rozumieją co Sienkiewicz napisał w "Ogniem i mieczem"? A co z "Panem Tadeuszem"? Czy w kanonie lektur szkolnych powinny zostać teksty, które są naszym dziedzictwem narodowym? A może lepiej sięgnąć po współczesne tytuły, które uczniowie będą chętnie czytali? W Dzień Dobry TVN głos w sprawie zabrali: Małgorzata Halber, Marcin Meller i Natalia Fiedorczuk-Cieślak.

  W 216 rocznicę urodzin Aleksandra Puszkina z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza pod pomnikami Adama Mickiewicza, znane osoby odczytały wiersz naszego wieszcza -"Do przyjaciół Moskali". Czy podobne wydarzenia pomogą w zbliżeniu naszych narodów?

  Dziś (6.06.2015r.) o 12.00, w rocznicę urodzin Aleksandra Puszkina, pod pomnikami jego przyjaciela - Adama Mickiewicza odczytany zostanie fragment "Dziadów" - "Do przyjaciół Moskali". O przyczynach organizacji takiego happeningu, z Pawłem Potoroczynem, dyrektorem instytutu im. Adama Mickiewicza, rozmawiał Marcin Sawicki.

  Czy nasz Wieszcz mógł zostać otruty w Stambule? Komu "przeszkadzał "Adam Mickiewicz? Czy rzeczywiście chciał zorganizować w Turcji polskie i żydowskie oddziały do walki z Rosją? O mniej znanych faktach z życia wielkiego poety opowiedzieli nam Łukasz Radwan i Paweł Potoroczyn, Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.

  W niedzielę z Dzień Dobry TVN: co robi o poranku Katarzyna Figura, a potem, jak brzmi warta kilkadziesiąt milionów dolarów altówka Stradivariusa - u nas jej właściciel Lech Uszyński. A także Polka, która w Wenezueli bada zwyczaje jaguarów. Ponadto, w Istambule badamy tajemnicę ostatniego posiłku Adama Mickiewicza. Zapraszamy o 8.30!

  Biblioteka Polska w Paryżu została założona w 1938 roku. Jest najstarszą polską instytucją poza granicami naszego kraju. W swoich zbiorach ma ponad 220 tysięcy książek, rękopisów, map czy rycin. Bibliotekę odwiedził prezenter Dzień Dobry TVN Bartek Węglarczyk.