"Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej
Spektakl wyreżyserowany przez Maję Kleczewską osiągnął niekwestionowany sukces w Krakowie. Nie dziwi zatem fakt, że podjęto decyzję o wystawieniu go na deskach teatrów w innych polskich miastach. Współczesna interpretacja "Dziadów" skłania do głębokiej refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością.
- Słowa Mickiewicza ciągle przemawiają mocno. Przypisane do współczesności brzmią chyba jeszcze mocniej - ocenił Feliks Szajnert, odtwórca roli Guślarza, a jego słowa natychmiast spotkały się z potwierdzeniem ze strony dyrektora Teatru im. J. Słowackiego.
- To jest też lekcja pokory wobec tego, co się dzieje wokół nas - stwierdził Krzysztof Głuchowski.
Współczesna interpretacja "Dziadów"
Premiera spektaklu odbyła się 19 listopada 2021 roku na deskach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że sztuka stała się obrazem kolejnego problemu współczesnego świata. Do grona aktorów krakowskiej sceny dołączyła artystka z Kijowa. Słowa spisane przez Adama Mickiewicza blisko 200 lat temu, a zwłaszcza fragment "Do przyjaciół Moskali", są jej szczególnie bliskie.
- Mam co powiedzieć poprzez ten tekst (...). Wydaje się, że historia się powtarza. To rzecz o wolności i tożsamości narodowej, do jakiej ma prawo każdy naród - przyznała Hanna Syrbu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Chór Skowronki z sukcesem śpiewał w Carnegie Hall: "Pięć bisów to już jest coś"
- Maria Konopnicka w Google Doodle. Kim była?
- Rzeźbiarka polskiego pochodzenia jest cenioną artystką w USA. Ile trwa stworzenie jednego dzieła?
Autor: Magdalena Brzezińska
Reporter: Alicja Myśliwiec
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN