Podróże

Atrakcje Togo – francuskojęzycznego kraju nad Zatoką Gwinejską

Podróże

Aktualizacja:
grosz tweedie/Getty Images

Najlepszymi miesiącami, by wybrać się do Togo, są styczeń oraz listopad i grudzień. Wtedy można cieszyć się w tym kraju ciepłą i suchą pogodą. Warto zaznaczyć, że w Togo jest odrobinę cieplej w styczniu niż pod koniec roku.

Stolica Togo

Togo podzielone jest na 5 regionów oraz stolicę, czyli Lomé. Jest to miasto położone na Wybrzeżu Niewolniczym nad Zatoką Gwinejską. Zostało założone w XVIII wieku, jednak jego rozwój i wzrost znaczenia na arenach krajowej i międzynarodowej miało miejsce pod koniec XX wieku. W zachodniej części miasta znajduje się bogata baza hotelowa, z kolei wschód oprócz reprezentacyjnej części willowej składa się również ze slumsów, które mieszczą się w rejonie przyportowym. W stolicy Togo Lomé znajdują się port lotniczy i uniwersytet – jest ona głównym ośrodkiem administracyjnym i przemysłowym kraju.

Zwiedzanie kraju Togo

Togo zachwyca turystów nie tylko odmiennością kulturową, ale też wieloma zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Do prawdziwych perełek tego kraju należy Koutammakou, czyli ziemia ludu Batammariba. Cechuje ją niesamowita architektura (gliniane domy z wieżyczkami, tzw. takienta) wkomponowana w krajobraz pustynny. Zobaczyć można tutaj również tereny będące miejscami obrzędowymi. Od 2004 roku ten obszar (o powierzchni 500 metrów kwadratowych) znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W Togo na uwagę zasługuje również Dolina Tambermy, w której znajdują się miniaturowe, ufortyfikowane wioski. Główne miasteczko Doliny to Nadoba. To właśnie tutaj raz w tygodniu odbywa się wielki targ będący wspaniałym widowiskiem przyciągającym wielu turystów. Wartą odwiedzenia atrakcją turystyczną jest Wodospad Cascade de Womé, pod którym można wziąć niesamowitą, relaksująca kąpiel. Pięknymi wodospadami są również Wodospad Arkowa oraz Wodospad Kpime. Niedaleko Cascade de Womé znajduje się malownicze miasteczko Kpalime. Miejscem wartym odwiedzenia jest także Fazao–Malfakassa National Park oraz jezioro Togo, czyli największe jezioro w kraju, które zostało odcięte od Oceanu Atlantyckiego mierzeją.

Miejscem ważnym dla mieszkańców kraju jest Pomnik Niepodległości wzniesiony jako symbol wolności od Francji. Otoczono go promenadą, palmami oraz fontannami, co dodaje mu blichtru.

Będąc w Togo, obowiązkowo należy odwiedzić stolicę państwa. Może ona poszczycić się pięknymi plażami oraz Akodessawa Fetish Market, czyli całodobowym targiem oraz nowoczesnym Muzeum Narodowym mieszczącym się w Centrum Kongresowym. W mieście znajduje się również International Museum of the Gulf of Guinea słynące ze sporej kolekcji posągów, rzeźb i ceramiki z kultury Nok. Z tą kulturą związane jest także inne miejsce – Les Greniers des Grottes de Nok et de Mamproug, czyli kompleks jaskiń ozdobionych płaskorzeźbami zlokalizowany w Tandjouaré. Najprawdopodobniej przez pewien czas pełnił on funkcje obronne.

Wyjazd do Togo i Afryki – ważne informacje

Jedną z najważniejszych kwestii przed wyjazdem do Togo jest wiza. Polacy koniecznie muszą posiadać dokument zezwalający na podróż turystyczną, jak i na przejazd tranzytem. Istnieje możliwość wyrobienia wizy w ambasadzie Republiki Francuskiej, która zlokalizowana jest w Warszawie. Możliwy jest również zakup wizy na granicy z Ghaną i Beninem. Aby ją otrzymać, konieczne jest przedstawienie biletu powrotnego lub zaświadczenia o posiadaniu środków finansowych na jego zakup. Przed wylotem do tego kraju obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Togo uważane jest za jedno z bezpieczniejszych krajów tego regionu. Zwiększone niebezpieczeństwo występuje jedynie w stolicy oraz w okolicach przejść granicznych. Walutą Togo jest frank CFA. 100 CFA to 0,60–0,70 PLN w zależności od obowiązującego kursu. Warto zaznaczyć, że w Togo porozumiewanie się po angielsku może być niemożliwe, dlatego dobrze nauczyć się przydatnych podczas podróży zawrotów po francusku.

Ciekawostki o Togo:

  • Togo uzyskało niepodległość od Francji 27 kwietnia 1960 roku.
  • Flaga Togo została ustanowiona w dniu uzyskania niepodległości. Jej barwy symbolizują nadzieję, krew i niepodległość, surowce naturalne oraz lasy, rolnictwo i naturę. Jest to jedyna na świecie flaga państwowa, której proporcje oparte są na zasadzie złotego podziału.
  • W tym kraju dzieci zaczynają obowiązkową naukę w wieku 6 lat. Trwa ona 10 lat.
  • Sadomé to najwyżej położone miasto w Togo.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Afryka z lotu ptaka

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości