Wakacje w górach z dziećmi. Jak zarazić pociechę pasją do wędrówek? "Trzeba mieć pokorę wobec takiej podróży"

PSYCHO_WAKACJEWGORACH
Pierwsze kroki w zdobywaniu szczytów są bardzo ważne, bo to od nich zależy, czy dzieci połkną górskiego bakcyla, czy wręcz przeciwnie – zrazimy ich do wędrówek. Psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno, prowadząca program "Zrób coś z tym dzieckiem", w rozmowie z Dominiką Czerniszewską z dziendobry.tvn.pl radzi, na co zwrócić uwagę.

Górskie wyprawy z dziećmi - od czego zacząć?

Góry są piękne o każdej porze roku. Natomiast sezon wakacyjny jest idealnym momentem, by dziecko rozpoczęło z nimi swoją przygodę. Jak przekonuje psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno, wcale nie musimy czekać aż pociecha podrośnie. Należy jednak pamiętać, by odpowiednio się przygotować, bo pierwsze kroki zadecydują, czy zarazimy najmłodszych członków rodziny swoją pasją, czy raz na zawsze zrazimy je do gór.

- Wycieczki z małym dzieckiem można śmiało realizować. To, co na pewno trzeba mieć, to ogromną pokorę wobec takiej podróży . Wymaga to też od nas bardzo szczegółowego zaplanowania, jak to będzie wyglądało. Myślę, że warto wybrać trasę, którą już znamy. Wiemy, gdzie zorganizować przystanki, mamy możliwość przewinięcia - zauważa prowadząca program "Zrób coś z tym dzieckiem" w rozmowie z dziendobry.tvn.pl i dodaje, by przed wymarszem sprawdzić warunki pogodowe oraz wybrać łatwiejszy szlak.

Natomiast, jeśli naszym milusińskim nudzi się podczas wędrówki, można zorganizować im zabawę. - Starsze dzieci warto zachęcić historią . Oprócz tego, że idziemy do celu, możemy po drodze tropić ślady zwierząt, szukać zaginionego skarbu. To dla dzieci zawsze fascynujące i magiczne momenty - zaznacza.

Czy wycieczka w góry z noworodkiem jest bezpieczna?

Psycholog podkreśla, by nie rezygnować ze swojej pasji z powodu dzieci. - Jeśli ktoś lubi i znajduje w tym przyjemność, to czemu nie. To, co jest najważniejsze, to żeby dziecku w wózku było komfortowo - mówi.

Jak często powinniśmy robić przystanki wędrując z dzieckiem? Posłuchaj całej rozmowy z psychologiem Ewą Narkiewicz-Nejno w materiale wideo zamieszczonym powyżej.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości