O czym pamiętać wychodząc w góry?
Góry - bez względu na porę roku - przyciągają tłumy turystów. Niestety nie wszyscy miłośnicy górskich wypraw wiedzą, jak się do nich przygotować. Zdarza się, że na szlakach pojawiają się osoby w klapkach czy w butach na wysokim obcasie.
- Brakuje edukacji. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jeśli w Zakopanem mamy 20 stopni, to na górze będzie tylko 10, do tego może być tam jeszcze śnieg - podkreślał w Dzień Dobry TVN Paweł Skawiński, taternik, przewodnik tatrzański i były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Idąc w góry, często nie wiemy nie tylko, jak się ubrać, ale także, co robić np. podczas burzy. - Na szlaku na Halę Kondratową pokazuję turystom świerka, w który uderzył piorun. Pod tym drzewem zginął człowiek. Zamiast się skulić i przeczekać burzę, w obawie przed deszczem oparł się drzewo, w które po chwili uderzył piorun - mówił przewodnik.
Jak zachęcić dzieci do chodzenia po górach?
W ocenie przewodnika, jeśli chcemy zabrać dziecko w góry, musimy pamiętać o tym, aby plan wycieczki przygotować pod dziecko, a nie pod siebie. - Nastawmy się raczej na spacer i spokojną wędrówkę, obserwację przyrody. Jeśli jesteśmy np. nad potokiem, pozwólmy dziecku wrzucić kamyczek do wody - radził gość Dzień Dobry TVN.
Idąc w góry - czy to sami czy z dzieckiem- musimy mieć w plecaku softshell na wypadek, gdyby pogoda się nagle zmieniła. W górach przydadzą się także czapka, rękawiczki oraz telefon komórkowy. - Dzięki niemu, w razie wypadku, można zadzwonić i wezwać pomoc - zaznaczyła wnuczka Pawła Skawińskiego.
Należy zadbać o odpowiednie obuwie, warto także założyć dłuższą skarpetkę. - Noga musi być chroniona nie tylko do poziomu kostki, ale także wyżej. Dzięki temu możemy uniknąć zranienia o korzeń czy kamień - tłumaczył taternik.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Magda Femme pokazała córkę. Nel bardzo wyrosła. "Jesteś do mnie podobna, tylko tego nie widzisz"
Autor: Katarzyna Oleksik