Wakacje zbliżają się do finiszu, ale to wcale nie oznacza końca wyjazdów. Polskę można przecież zwiedzać nie tylko latem. 52 wycieczki odkrywające nasz kraj - po jednej na każdy weekend w roku - proponuje Karol Lewandowski, bloger podróżniczy, autor książki "Niesamowita Polska". Dokąd warto się wybrać jesienią?
"Niesamowita Polska" - co warto zobaczyć?
Karol i Aleksandra Lewandowscy prowadzą blog Busem Przez Świat. Dzielą się na nim swoimi przygodami oraz poradami, jak tanio podróżować. Od 10 lat zwiedzają świat starym kolorowym busikiem. W sumie przejechali ponad 500 tys. km i odwiedzili już ponad 60 państw na 5 kontynentach.
Ich książka "Niesamowita Polska" zawiera 52 pomysły na weekendowe wyjazdy z dala od tłumów - do miejsc tajemniczych, ciekawych i nieszablonowych.
Polacy bardzo często myśląc o wakacjach decydują się na trzy kierunki: albo Tatry, albo Mazury, albo Bałtyk. Jak chcą być bardziej oryginalni jadą w Bieszczady, ale nawet w Bieszczadach połoniny są już zakorkowane
- mówi Karol Lewandowski w Dzień Dobry Wakacje.
Polska to nie tylko morze i góry, ale mnóstwo innych miejsc, o których rzadziej się myśli jako o pierwszym wyborze wycieczek.
Jest tam równie pięknie, bardziej egzotycznie i jest dużo mniej ludzi
- podkreśla autor książki "Niesamowita Polska", który poleca mi.n. Podlasie.
Dokąd wybrać się w Polsce?
Karol Lewandowski wskazuje kilka miejsc, które warto zobaczyć.
Wieś tatarska Kruszyniany
Kruszyniany to jedno z najciekawszych miejsc w Polsce. Spotkacie tu polskich Tatarów, którzy zamieszkują te ziemie od kilkuset lat i którzy z otwartymi ramionami witają przyjezdnych oraz dzielą się swoją kulturą i kuchnią. W przepięknych okolicznościach przyrody Podlasia od wieków żyją tu ze sobą katolicy, prawosławni, żydzi i muzułmanie. W Kruszynianach znajduje się ponad 300-letni drewniany meczet , jeden z dwóch najstarszych w Polsce. Tuż obok meczetu znajduje się Tatarska Jurta , założona przez rodzinę Bogdanowiczów, która przeprowadziła się w te rejony ponad 300 lat temu.
Malowana wieś Zalipie
Swoją sławę Zalipie zawdzięcza malowanym chatom w kwieciste wzory. Przez wielu uważane jest za najpiękniejszą wieś w Polsce. Zwiedzanie najlepiej zacząć od Domu Malarek , gdzie na parkingu możemy zostawić auto, a w środku od miłych pań dostaniemy darmową mapkę z zaznaczonymi malowanymi domami. Potem udajemy się na spacer. Cała pętla zajmuje 1–2 godziny. Zwiedzając Zalipie, nie można pominąć kościoła parafialnego. Całe jego wnętrze pokryte jest pięknie skomponowanymi motywami kwiatowymi, a w kaplicy św. Błażeja wyeksponowane są unikatowe szaty liturgiczne wyhaftowane w zalipiańskie wzory przez okoliczne artystki.
Polska kopalnia złota
Złoty Stok to niewielka miejscowość przy granicy z Czechami, ale pełna atrakcji, które wystarczą na kilka dni. Znajduje się tu zabytkowa Kopalnia Złota, gdzie można zobaczyć 10-metrowy podziemny wodospad i przejechać się wagonikiem. Można się też udać na podziemny spływ łodzią albo odwiedzić średniowieczną osadę górniczą czy Labirynt Strachu. W pobliżu jest park linowy z tyrolkami o łącznej długości dwóch kilometrów i wiele innych atrakcji.
Co warto zobaczyć w okolicy? Twierdzę Srebrna Góra - największą górską twierdzę w Europie. Kłodzko z jego twierdzą, Podziemną Trasą Turystyczną i Mostem św. Jana, miniaturą Mostu Karola z Pragi. Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich oraz Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Sinice w Bałtyku. Gdzie obowiązuje zakaz kąpieli?
Jak zatrzymać wakacyjną opaleniznę na dłużej? Poznaj rady kosmetyczki
Poznaj Pomorze Zachodnie oczami naszych bohaterów. Rodzinne wakacje Justyny i Daniela
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
Autor: Luiza Bebłot