Podróże

Dlaczego warto odwiedzić Skanię? "To raj dla rowerzystów"

Podróże

Aktualizacja:

Pandemia powoli odpuszcza. Tym samym podróżowanie staje się łatwiejsze, a kolejne kraje otwierają się dla turystów. Tym razem Michał Cessanis w swoim cyklu "Do zobaczenia" postanowił przybliżyć nam uroki Skanii. Co warto tam zobaczyć?

Co warto zobaczyć w Skanii?

Po wielu miesiącach pandemii Szwecja otworzyła się dla turystów. Każdy, kto jest w pełni zaszczepiony lub ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa może bez większych przeszkód wjechać do kraju i wybrać się do Skanii. To region w południowej Szwecji, położony nad Bałtykiem i cieśniną Sund, który jest przeciwieństwem zimnej Skandynawii.

Pierwszym przystankiem w Skanii było miasto Lund. - To jedno z najstarszych miast w Szwecji. To także tutaj znajduje się jeden z najbardziej znanych uniwersytetów - mówił. W jego murach pracowano nad drukarką atramentową, czy aparatem do USG.

Ale to nie jest jedyna atrakcja. - W centrum Lund znajduje się skansen, w którym można zobaczyć domy z różnych okresów historycznych - mówił Michał Cessanis. Niektóre budynki stoją w nim od początku, a inne zostały przeniesione z drugiego końca Szwecji. Aby zobaczyć to urokliwe miejsce trzeba zapłacić 45 złotych.

Wyspa Ven - co warto tam zobaczyć?

Z Lund Michał Cessanis wybrał się na malutką wsypę Ven. - To podobno raj dla rowerzystów, a także miejsce, w którym można się poczuć, jak bohater książek Astrid Lindgren - mówił Michał Cessanis. Na wyspę można się dostać jedynie promem, który nie przewozi samochodów. Mieszkańcy i turyści poruszają się tam przede wszystkim na rowerach.

Będąc na wyspie warto wybrać się do Muzeum Tycho Brahe. - Tycho Brahe był słynnym astronomem w średniowieczu, a w dawnym kościele powstało jego muzeum - mówiła Olga Bergvall, która oprowadzała Michała po wyspie. Naukowiec wybudował na wyspie dwa obserwatoria i zbudował własne przyrządy astronomiczne. Z ich pomocą udało mu się odkryć supernową.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Andrzej Łagowski spełnił swoje marzenie. Popłynął tratwą do Morza Czarnego

Anna Powierza we wzruszających słowach wspomina zmarłą mamę. "Była moją przyjaciółką, kumpelą, powiernicą"

Ruszyła 61. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jakie atrakcje czekają na widzów?

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Marek Zieliński

Pozostałe wiadomości