Podróże

Atrakcje Piwnicznej-Zdroju. Co warto tam zobaczyć?

Podróże

Aktualizacja:
Thomas Ioannes/ Getty Images

Piwniczna-Zdrój to miejscowość położona zaledwie 3 km od Słowacji. Piękna przyroda, malownicze widoki oraz łagodne beskidzkie szczyty sprawiają, że jest miejscem idealnym na kilkudniowy urlop. Sprawdź, jakie jeszcze atrakcje oferuje Piwniczna-Zdrój.

Piwniczna-Zdrój leży na terenie Popradzkiego Parku Narodowego w Dolinie Popradu. Jest dość stara, ponieważ powstała już w 1348 r. jako Wolne Miasto Piwniczna, za sprawą dekretu Kazimierzu Wielkiego. Obecnie znana jest przede wszystkim jako miejscowość uzdrowiskowa. Co wyróżnia Piwniczną-Zdrój?

Piwniczna-Zdrój: atrakcje uzdrowiskowe

Lecznicze kąpiele, zabiegi borowinowe, podgórski klimat… – to tylko niektóre powody, aby przyjechać do tego miejsca. W Piwnicznej-Zdroju znajdują się źródła wodorowęglanowo-magnezowo-wapniowo-żelaziste, które wykazują działanie lecznicze. Przede wszystkim mają właściwości przeciwzapalne, pomagają także leczyć choroby żołądka i dwunastnicy. Doceniają je osoby cierpiące na cukrzycę. Do tutejszego ośrodka sanatoryjno-wypoczynkowego przyjeżdżają również ludzie z chorobami narządu ruchu, zmianami zwyrodnieniowymi oraz schorzeniami reumatycznymi.

W 1932 roku Piwniczna, bo tak się dawniej nazywała ta miejscowość, zaczęła się rozwijać jako zdrojowisko. Odkryto wówczas źródła szczawy alkaliczno-ziemnej. W tym czasie otwarto też specjalną łazienkę do kąpieli mineralnych i borowinowych oraz pijalnię wód. Ta druga została otwarta po raz kolejny 60 lat później. Do dziś można tu napić się wody mineralnej nazywanej przez okolicznych mieszkańców "kwaśną wodą". W uzdrowisku organizuje się kuracje pitne, natryski wodolecznicze, a także inhalacje oraz masaże.

Góry w Piwnicznej-Zdroju

Będąc w Piwnicznej-Zdroju, warto przejść się po różnych szlakach turystycznych. Miejscowość położona jest na terenie Beskidu Sądeckiego, gdzie znajdują się szczyty takie jak: Niemcowa (1001 m n.p.m.), Eliaszówka (1024 m n.p.m.), Kicarz (703 m n.p.m.) oraz Granica (715 m n.p.m.).

Do najpopularniejszych tras należą:

  1. 1Piwniczna – Łomnica (przejście jej zajmuje około 5 godzin): Po wyjściu z przystanku PKP należy iść niebieskim szlakiem – w Piwnicznej-Zdroju jest on jednym z najczęściej uczęszczanych. Następnie trzeba przejść Harcerską Polaną, skąd rozciągają się widoki na Piwniczną i Pasmo Radziejowej. Później powinno się zejść do Łomnicy szlakiem żółtym, w stronę przystanku PKS lub PKP. Można też np. przespacerować się brzegiem Popradu.
  2. 2Piwniczna – Pisana Hala – Zadnie Góry – Rytro (przejście trasy zajmuje około 7–8 godzin): Trasa rozpoczyna się w centrum Piwnicznej. Stamtąd należy przejść obok przystanku PKP i wejść na szlak żółty. Następnie droga prowadzi przez Pisaną Halę i szlak czerwony. Tam też powinno się zejść do Rytra. Gdy panują odpowiednie warunki pogodowe, można nawet zobaczyć Tatry. Przy zejściu do Rytra widoczne są z kolei ruiny zamku ryterskiego z XIV wieku.
  3. 3 Piwniczna – Piwowarówka – Eliaszówka – Obidza (trasa wielogodzinna): Tę trasę warto rozpocząć od ulicy Szczawnickiej i iść dalej szlakiem zielonym, w kierunku Piwowarówki. Będąc w tym rejonie, można podziwiać piękne widoki przełomu Popradu, a także Pasmo Jaworzyny Krynickiej. Z kolei na szczycie Eliaszówki znajduje się wieża widokowa. Następnie od Obidzy najlepiej pójść szlakiem czerwonym, aby później powrócić do miejscowości przez Suchą Dolinę.

Co jeszcze warto zobaczyć w Piwnicznej-Zdroju?

W Piwnicznej-Zdroju już sam rynek przyciąga uwagę. Koło niego stoi cysterna pożarowa oraz stary wóz strażacki, którego patronem jest św. Florian. Jednak to miejsce nie jest największą „gwiazdą” tego miasta.

Mówiąc o atrakcjach turystycznych w Piwnicznej-Zdroju, koniecznie należy wspomnieć Manisoons. W tym charakterystycznym domu o kolorowych ścianach przechowuje się wiele różnego rodzaju dzieł sztuki. Znajduje się tu nie tylko ceramika, szkło czy tkaniny wykonane przez miejscowych twórców, lecz także kolekcja sztuki afrykańskiej ze zbiorów Misji Afrykańskiej. Co więcej, niektóre wyroby można nawet zakupić.

Jeśli o chodzi o atrakcje dla dzieci w Piwnicznej-Zdroju, godny uwagi jest spływ Popradem do Rytra. W tych rejonach woda jest płytka i stosunkowo bezpieczna, dlatego spokojnie można spędzić przy niej czas z maluchami. Warto również zabrać najmłodszych na przejażdżkę ciuchcią drogową, która dojeżdża do Łomnicy. Cała rodzina powinna także odwiedzić położony przy bulwarze nadrzecznym kompleks, w skład którego wchodzą: skate park, boisko oraz obszar do gry w kręgle.

Tam trzeba pojechać na rowerze. Najciekawsze trasy w Polsce. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Kukurydza - pomysłowe dania Szymona Czerwińskiego

Sen o imprezie rodzinnej, urodzinowej i firmowej – jakie jest jego znaczenie?

Co oznacza w senniku prezent? Na co wskazuje taki obraz?

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości