Podróże

Co zabrać na kolonie – do Włoch, nad Bałtyk lub w Tatry?

Podróże

Aktualizacja:
plaża

Wyjazd na kolonie młodzieżowe to popularny sposób na spędzanie wakacji przez dzieci i młodzież. Co zabrać w podróż, żeby ta była komfortowa i bezpieczna? Poradnik dla rodziców, jak spakować dzieci na tygodniowy lub dwutygodniowy wyjazd.

Wysłanie dzieci na kolonie może być stresujące dla rodziców, zwłaszcza w przypadku, gdy ich pociechy jadą po raz pierwszy. Jak spakować dziecko na obóz młodzieżowy, by niczego mu nie zabrakło podczas wycieczki? Lista najpotrzebniejszych rzeczy, które każde dziecko powinno mieć ze sobą.

Podstawowe wskazówki dla rodziców pakujących dzieci na kolonie

Przed sporządzeniem listy niezbędnych rzeczy, które powinno zabrać ze sobą dziecko na wyjazd, rodzice powinni dokładnie zapoznać się ze specyfiką kolonii. Niektóre wyjazdy wymagają od uczestników posiadanie specjalnego sprzętu – tak jest np. w przypadku obozów sportowych. Najlepiej zawczasu skontaktować się z organizatorem i dokładnie wypytać o to, co będzie potrzebne dziecku podczas pobytu na koloniach. Należy pamiętać, żeby pakować się z głową – wiele rzeczy, które nie są praktyczne lepiej zostawić w domu, by nie obciążać swojej pociechy zbyt ciężkim bagażem. Nie należy również przesadzać w drugą stronę i zapewnić dziecku wystarczającą ilość potrzebnych przedmiotów.

Niezależnie od rodzaju wyjazdu każdy uczestnik powinien zabrać ze sobą legitymację szkolną, dzięki temu będzie mogło korzystać ze zniżek m.in. na przejazdy. Jeśli dziecko przyjmuje stale leki, należy poinformować o tym wychowawcę i zaopatrzyć je w ich odpowiedni zapas. Jeśli pociecha cierpi na chorobę lokomocyjną, a transport na miejsce odbywa się autokarem lub podczas obozu zaplanowane są wycieczki, należy spakować specjalne tabletki. Inne podstawowe rzeczy, które powinien zabrać ze sobą uczestnik kolonii niezależnie od specyfiki wyjazdu to przykładowo:

● kieszonkowe,

● ubrania na zmianę,

● bielizna na zmianę,

● kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza,

● piżama,

● ręcznik,

● grzebień,

● telefon do kontaktu z rodzicami,

● zapasowe obuwie dostosowane do warunków pogodowych,

● pasta i szczoteczka do zębów, mydło, szampon do włosów.

Wychowawcy kolonijni na pewno będą mieć ze sobą apteczkę, dlatego nie trzeba pakować plastrów, bandaży czy wody utlenionej. Warto do plecaka włożyć natomiast środki przeciwko komarom i kleszczom, zwłaszcza jeśli dzieci dużo czasu będą spędzać na świeżym powietrzu.

Co zabrać na kolonie nad morzem?

Gdy dziecko wybiera się na letnie kolonie nad morzem, w jego torbie nie powinno zabraknąć rzeczy niezbędnych do przebywania na plaży: ręcznika, klapek, stroju kąpielowego (najlepiej zabrać również zapasowy), dmuchanego koła do pływania. Należy również spakować okrycie na głowę, krem z filtrem UV i okulary przeciwsłoneczne.

Co zabrać na kolonie w góry?

Jeśli dziecko wybiera się na kolonie w górach, trzeba przede wszystkim zadbać o to, by miało ono odpowiednie obuwie i strój. Z racji tego, że górskie warunki pogodowe są bardzo zmienne, nawet latem trzeba spakować ciepłą bluzę, przeciwdeszczową kurtkę i spodnie z długimi nogawkami. Buty powinny nadawać się do chodzenia po górach – w przeciwnym przypadku łatwo o kontuzję. Czasem wyprawy trwają więcej niż jeden dzień, dlatego organizatorzy proszą rodziców o zaopatrzenie swoich pociech w mały, lekki namiot, np. typu iglo.

Co zabrać na kolonie za granicą?

Gdy dziecko wybiera się na zagraniczne wakacje, należy odpowiednio je do tego przygotować. Co zabrać na kolonie do Hiszpanii, Włoch czy do Bułgarii? Oprócz podstawowych rzeczy, czyli odzieży i obuwia dostosowanego do warunków pogodowych i środków do higieny osobistej, najważniejsze jest, by pociecha miała ze sobą kieszonkowe w lokalnej walucie, dlatego przed wyjazdem trzeba odwiedzić kantor. Na miejscu może się bowiem okazać, że najbliższy punkt wymiany pieniędzy znajduje się w oddalonej miejscowości. Na wyjazd do innego kraju przyda się też słownik z podstawowymi zwrotami w obowiązującym tam języku.

Czego nie zabierać na kolonie

Kolonie to czas, podczas którego dzieci mają szansę odpocząć od szkoły, cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu i zabawą z rówieśnikami i mieć czas na odkrywanie nowych rzeczy. Tygodniowy lub dwutygodniowy wyjazd to też okazja, żeby odpocząć od komputera i Internetu, dlatego też na wakacje dzieci nie powinny zabierać laptopów, konsol i innych urządzeń elektronicznych. Lepiej jest spakować ulubioną książkę lub komiks. Pociechy powinny zostawić też w domu drogi sprzęt, np. zaawansowany aparat fotograficzny.

Wielu rodziców zgadza się na to, by dzieci zabierały ze sobą przenośny komputer, bo nie chcą, żeby się one nudziły. Nie należy jednak obawiać się, że uczestnicy obozów nie będą mieli co robić – wykwalifikowani wychowawcy dbają o to, by ich podopieczni mieli zajęty każdy dzień.

Zobacz też:

Jak uszyć parawan? "Będzie nasz, jedyny, wyjątkowy"

Władysławowo – atrakcje turystyczne. Co warto tam zobaczyć? Chajzer sprawdził, czy na plaży są już parawany

Biura podróży ruszają z wczasami. Dokąd będziemy mogli się wybrać?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości