Materiał promocyjny

Jak zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo w sieci? "Rodzice powinni towarzyszyć dzieciom w cyfrowym świecie"

Anna Borkowska, ekspert NASK
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co zrobić, aby twoje dziecko było bezpieczne w internecie? - napisy
Co zrobić, aby twoje dziecko było bezpieczne w internecie? - napisy
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Internet to niezastąpione narzędzie komunikacji i cenne źródło wiedzy, ale także pełna zagrożeń przestrzeń, która może negatywnie wpływać na rozwój dzieci. Młodzi ludzie, którzy stawiają pierwsze kroki w cyfrowym świecie, potrzebują wsparcia dorosłych. Jak odpowiedzialnie kontrolować aktywność najmłodszych w sieci, a tym samym chronić ich przed wpływem szkodliwych treści?

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?

Internet jest bogatym źródłem wiedzy i rozrywki, ale nie brakuje w nim także szkodliwych treści. Kontakt dziecka z niektórymi materiałami publikowanymi w sieci może wywoływać szereg trudnych emocji, a nawet negatywnie wpływać na jego rozwój. Rodzice powinni zatem uważnie przyglądać się aktywności najmłodszych w cyberprzestrzeni, a nawet ustalać reguły bezpiecznego korzystania z wybranych serwisów czy aplikacji.

Ochrona rodzicielska powinna obejmować między innymi właściwy dobór stron internetowych, które odwiedza pociecha, jak również monitorowanie czasu, jaki na to poświęca. W sprawowaniu odpowiedzialnego nadzoru nad poczynaniami malucha w sieci pomocna może okazać się specjalna aplikacja.

- Rodzice powinni edukować i towarzyszyć dzieciom w cyfrowym świecie. Wsparciem dla rodziców w ustalaniu zasad bezpiecznego korzystania z Internetu mogą być narzędzia cyfrowe, takie jak mOchrona, bezpłatna aplikacja ochrony rodzicielskiej, która powstała w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej - wyjaśnia ekspert NASK, Anna Borkowska.

Aplikacja mOchrona - wsparcie dla rodziców

Większość rodziców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele zagrożeń niesie za sobą korzystanie z Internetu. Dla najmłodszych to nie tylko narzędzie umożliwiające kontakt z rówieśnikami, ale i niezastąpione źródło informacji. Trudno towarzyszyć dziecku za każdym razem, gdy pochyla się nad ekranem telefonu, tabletu czy komputera. Aplikacja mOchrona stanowi proste rozwiązanie tego problemu, umożliwia bowiem całodobową kontrolę przeglądanych przez pociechę serwisów.

- W aplikacji rodzic może wybrać kategorie stron i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu, a tym samym znacząco ograniczyć ryzyko kontaktu ze szkodliwymi treściami. Aplikacja umożliwia też dostęp do raportów z aktywności dziecka na jego urządzeniu. Dzięki temu rodzic może wiedzieć, czy dziecko korzysta z sieci w ustalony przez niego sposób, zgodnie z ustalonymi zasadami. Jeśli się tak nie dzieje, ma szansę odpowiednio zareagować. Takie narzędzie sprawdza się szczególnie w przypadku dzieci najmłodszych, które dopiero zaczynają poruszać się w cyfrowym świecie - podsumowuje Anna Borkowska.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki